Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
CZERW GARBATY
Autor Wiadomość
młody20
Nieśmiały

Wysłany: 2009-07-04, 00:26   CZERW GARBATY

WITAM WSZYSTKICH!!!
MAM PYTANIE, DOSTALEM NA WIOSNE UL Z PSZCZOLAMI(2 KORPUSY-20 RAMEK OSTROWSKIEJ) JAKIS CZAS TEMU ZAUWAZYLEM DWA MATECZNIKI JEDEN OBOK DRUGIEGO NA SRODKU RAMKI GNIAZDOWEJ, OSTATNIO NATOMIAST ZAUWAZYLEM ZE JEDEN JEST CZESCIOWO OGRYZIONY, MATKA W RODZINIE JEST NA PEWNO BO SA JAJECZKA I CZERW, JEST ON NATOMIAST BARDZO ROZSTRZELONY, PSZCZOL W ULU JEST DUZO, ALE SŁABO ONE WYCHODZA Z ULA I LATAJA NA POZYTKI, WIDZE ZE NOSZA PYLEK. CZY TO MOZLIWE ABY W RODZINIE BYLA WIEC TRUTOWKA??? I JAK WYGLADA CZERW GARBATY??? PSZCZOLY ZALEGAJA W ULU, RAMKI Z WEZA BUDUJA BARDZO WOLNO, MIODU PRAWIE NIE MA. DZIEKUJE ZA ODPOWIEDZ. POZDRAWIAM - KRZYSZTOF
[/quote]

[ Dodano: 2009-07-04, 00:26 ]
:705:

mariuszm 
Stukacz

Wysłany: 2009-07-04, 08:04   

Czerw garbaty wygląda w ten sposób że komórka pszczela jest nadbudowywana jakieś ponad 5 mm w między sąsiednimi komórkami z takim czerwiem ta część nadbudowana nie ma wspólnej ścianki Jeżeli widziałeś wcześniej czerw pszczeli to nie będziesz miał problemu z odróżnieniem ,różnica jest dość znaczna i rzucająca się w oczy.Dobrze gdybyś umieścił jakieś zdjęcia wtedy łatwiej byłoby można stwierdzić co się dzieje .Pewnie konieczna będzie wymiana matki bo jak czerwi na trutowo a pszczoły nie mają z czego wyhodować nowej matki to stracisz tą rodzinę .
Pozdrawiam Mariusz

młody20
Nieśmiały

Wysłany: 2009-07-04, 08:38   

CZYLI CZERW GARBATY TO TAKI KTÓRY MA BARDZO WYPUKLE WIECZKA???
ALE NA PEWNO JEST TEZ W TEJ RODZINIE NORMALNY CZERW, A TYCH Z BARDZO WYPUKLYMI WIECZKAMI JEST DOSLOWNIE PARE. MARTWI MNIE TO ZE PSZCZOLY SLABO LATAJA NA POZYTKI I ZALEGAJA W ULU.

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-07-04, 12:32   

To po co sie martwic kup matke unasieniona czerwiącą to leniwe zostaną wymienione na pracowite mi sie wydaje ,że to wada genetyczna ale nie dam głowy uciąć:D

Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-07-04, 17:14   

młody 20 pewnie znalazłeś trochę czerwiu trutowego.......jest gorąco i pszczoła wylega na mostek w połódnie loty prawie zanikają sprawdż co się dzieje rano..... jak siedzą to przegląd dokładny.... jakie masz pożytki ??? jak duże gniazdo i miodnie????? pozdrawiam....

nemo 
Stukacz

Wysłany: 2009-07-04, 19:30   

Witaj!
napewno wina matki,jeśli nie masz możliwości zakupu nowej ma tki unasienionej to zostaw ten matecznik ten ładniejszy większy ja tak to widze :706:

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-07-04, 19:43   

u mnie wentyluja i pszynosą wodę w południe a rano jak popatrzę o 8 to masowo przynoszą pyłek i ledwo moga dolecieć do wylotka bo są z 3 razy większe....i sobie myśle gdzie one kupiły te wiadra :D

młody20
Nieśmiały

Wysłany: 2009-07-04, 20:04   

na mostku jest ich doslownie kilka, dzisiaj troche je obserwowalem i wydaje mi sie ze lataly troche lepiej, rodnia to 10 ramek z czego na 7 jest czerw, a w niodni jest 6 ramek z czego polowa to sama weza, z tym matecznikiem jest taki problem ze jest on jakis niedokonczony tzn krotki i w dodatku [atrzylem i jest w nim miod a wokol zasklepiony czerw

Radek73 
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-07-04, 22:02   

młody 20 czy ta rodzina nie roiła się ??? możliwe że wydała rój młoda matka załatwiła reszte mateczników .... a sama nie wróciła z randki.... zrób test na obecność matki... jeżeli jej nie ma obciągną ratunkowe poddasz matke i powinno być ok pozdrawiam

młody20
Nieśmiały

Wysłany: 2009-07-04, 23:01   

nie zauwazylem zeby sie roila a w koncu siedzialem ostatnio raczej w domu bo mialem sesje, wiecej matecznikow nie bylo bo pilnowalem roju i najwyzej co dwa dni robilem przeglad i wiecej ich nie zauwazylem

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-07-04, 23:16   

oj jezu--matecznik z miodem--i na h..... trzymasz jeszcze tą węzę w miodni chybaś się o miesiąc spóźnił

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2009-07-05, 00:38   

młody20 napisał/a:
nie zauwazylem zeby sie roila a w koncu siedzialem ostatnio raczej w domu bo mialem sesje, wiecej matecznikow nie bylo bo pilnowalem roju i najwyzej co dwa dni robilem przeglad i wiecej ich nie zauwazylem

co dwa dni przeglad i chce zeby pszczoły szły w pole a pożadek w ulu zrobią te trutnie to raz gniazdo i miodnioa poterzne a pszczół ile?

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-07-05, 09:00   

Radek73, masz racjię ja też miałem przypadek ,w którym rodzina leniwo pracowała 2 pszczóki w 10min czasem wiecej więc zroiłem test nie odciągneły i byłem pewny ,że matka jest i się nie przejmowalem (jak włożyłem ramke to do sprawdzenia mineło 4 dni) ...Po tygodniu lot godowy pomyślłem sobię co przecie matk jets otwieram ul a matecznik złożyły wcześniej i na 2 ramce od końca jeden tylko był w tamtym mjejscy nie patrzyłem już na te trzy z tej strony bo czerwiu na już nie było otwartego tylko piżga i od tej porypracują i arz myśle sobie czy to te leniwe niedyś pszczoły??
:D

młody20
Nieśmiały

Wysłany: 2009-07-05, 15:03   

to wyjac ta weze z miodni???
ona juz tam jest dluzszy czas i pszczoly nawet nie mysla o jej zabudowaniu a miod nosza ale wpychaja wszedzie gszie sie da ale nie w miodni tylko w gniezdzie miedzy czerwiem

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-07-05, 15:33   

młody20 napisał/a:
to wyjac ta weze z miodni???
ona juz tam jest dluzszy czas i pszczoly nawet nie mysla o jej zabudowaniu a miod nosza ale wpychaja wszedzie gszie sie da ale nie w miodni tylko w gniezdzie miedzy czerwiem

Jak w obsiadają wszystkie na czarno to dobrze a jak nie to wyjmi ją i poczekaj aż się powiększy lidzba bo tak to do zimu Ci będą słabły

Odpowiedz do tematu