Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
dymiarka
Autor Wiadomość
Piotr Nowotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-13, 13:38   dymiarka

Mam pytanie do bardziej doświadczonych, może trochę głupio się spytam, ale ja już nie daję rady- JAK ROZPALIĆ PODKURZACZ? Ciągle zapalam go jak idę do pszczół, ledwo dojdę do ula i już mi zgasa, co powinno się palić, zawsze najpierw paliłem podpałkę z torfu, papier i na koncu wrzucałem próchno, i mi to ciągle gaśnie, co mam robić, żeby przeprowadzić spokojnie bez nerwów przegląd z podkurzaczem?????? Proszę o odpowiedzi.

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2009-08-13, 14:43   

Odpowiadam Kol.Piotr Nowotnik - ja już w latach 90-tych podpatrzyłem u Kolegi na Słowacji czym zapala podkurzacz. Okazało się, że bardzo prosto, na włożone do podkurzacza próchno lipowe z góry wlewa kilkanaście kropli płynu do zapalania grilla, chwilę odczeka aż się podkurzacz dobrze rozpali i ulotni zapach "podpałki" - zamyka podkurzacz i ma gotowy do pracy.

U nas też jeszcze w ubiegłym roku były lepsze "podpałki"- dziś trochę je czuć, dlatego należy chwilę odczekać po zapaleniu aż do ulotnienia się tego zapachu.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Piotr Nowotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-13, 15:28   

Dziękuję, spróbuję z płynną podpałką oraz zapalę podkurzacz taką opalarką gazową, opalam nią ule. Może zadziała.Pozdrawam.

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-08-13, 17:59   

A ja robie to tak zakręteczka dynaturatu na popiuł następnie wrzucam zapaloną zapałke i na końcu kilka okruchów pruchna wierzbowego w zależności od czynności ,które będę wykonywać :D

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2009-08-14, 09:30   

Trzeba mieć wysuszone pruchno i gazety troche i sie pali. Jak się ma łagodne pszczoły to podkurzacza mało się używa i jak jest pożytek. Ja do odkładów to bez kapelusza ide i bez podkurzacza. Pozdrawiam miły_marian

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2009-08-14, 15:43   

ja też do odkładów idę bez kapelusza i podkurzacza ale też do moich buckfastów ja dziś "robiłem" przy nich i żadna mi nie dokuczała:D

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-08-15, 21:15   

ja do podkurzacza załorzyłem wentylator z ''kampa''stary akumulator włączam i pali się wszystko

Pawełek 
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-08-16, 10:14   

Fred1, a mógłbyś opisać w jaki sposob założyłeś ten wentylator?? zrobiłbym sobie coś podobnego bo często mam tak że postawię podkurzacz przy ktorymś ulu i mi zgaśnie a tak to może by się palił mimo tego że nie wiem gdzie go zostawiłem ;) może na sklerozę eż macie jakiś sposób?;)

https://plus.google.com/photos/101918355867199196660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-ps...p?p=24720#24720

arekfreus 
Starszy Stukacz
osa

Wysłany: 2009-08-16, 10:53   

ja wrzucam próchno i zapalam zapałką jak jest dobry podkurzacz to żadnych rozpałek nie trzeba

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2009-08-16, 17:26   

Pawełek napisał/a:
Fred1, a mógłbyś opisać w jaki sposob założyłeś ten wentylator?? zrobiłbym sobie coś podobnego bo często mam tak że postawię podkurzacz przy ktorymś ulu i mi zgaśnie a tak to może by się palił mimo tego że nie wiem gdzie go zostawiłem ;) może na sklerozę eż macie jakiś sposób?;)

dwiema blachowkrętami do dna,najpierw kilka otworów,dookoła 3,5cm kołnierz zmiści się tam i bateryjka 9v[dość droga]i wyłącznik

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-16, 21:56   

koledzy w podkurzaczu na dnie misi byc taka nby siateczka ustawiona pod kątem 45*dolem opierajaca sie o dno po przeciwleglej stronie otworu nadmuchu , suche prochno i musi sie tlic tylko wpierw troszke go przy rozpalaniu przedmuchac aby było troszke żaru

Piotr Nowotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-17, 14:06   

Dzięki wszystkim

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2009-08-17, 17:30   

i jeszcze jedno dodam - dymiarka to była zwykła pszka z dziurami porobionymi gwoździem i w tym sie poprzec kręcenie w koło na drucie paliło ogien gdy pasało się krowy - do pszczół używa sie podkurzacza, taka jest przyjęta nazwa i tak to wszyscy zwą

pinmikaa1
Obserwator

Wysłany: 2015-01-30, 07:15   

wewnetrzne wymiary ramka jaka tam sobie wymyslisz ale chyba lepiej jakby była wieksza a nie 1/2 wielkopolska, z jednej i z drugiej strony szyba od góry otwierane z jakims zabezpieczeniemi miejsce aby mozna było poddac ciasto do podkarmienia w razie głodu oczywiscie mozna pod daszek dac folie wtedy pszczoły beda miały zapewniona i wode. Oczywiscie wentylacja zeby zeby miały jakies powietrze, mozna od spodu zrobic otwór i podbic siatka. Jesli miał by to byc jednoramkowy ul pokazowy to warto było by tez zamontowac wylotek no i w pasiece nie narazac go na bezposrednie działanie promieni słonecznych chyba ze miał by słuzyc jako topiarka słoneczna. Ja tak to widze POZDRAWIAM

EmilM 
Stukacz

Wysłany: 2015-01-31, 20:03   

Ja podpalam podkurzacz palnikiem na propan -butan. Nabój do palnika -ok 5zł - wystarcza na cały sezon. A i ramki można nim opalić ,jak również kwas szczawiowy podgrzać i odparować .

Odpowiedz do tematu