Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
topiarka słoneczna
Autor Wiadomość
karol
Gość
Wysłany: 2005-07-19, 09:37   topiarka słoneczna

Mój sąsiad zrobił sobie topiarke słoneczną dziennie wytapia mu się ok. 3 kg wosku z trzech ramek . Cosądzicie na ten temat
 
     
marko_s
Gość
Wysłany: 2005-07-19, 20:59   

Jak podzieli to przez 10 to to możesz mu uwierzyć.
 
     
karol
Gość
Wysłany: 2005-07-20, 10:19   topiarka

nic nie dzieli tylko słońce wypala mu wszystki wosk a zostają tylko koszulki po czerwiu.
 
     
henrmiko 
Senior Stukacz


Pomógł: 7 razy
Wiek: 79
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 520
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-12-21, 21:49   topiarka słoneczna

Przy obecnych tak niskich cenach wosku topiarka słoneczna to jedyny rozsądny sposób jego wytapiana. Aby była wydajna musi posiadać dużą powierzchnie ponad 1m2 [im większa tym lepsza], jej głębokość nie większa niż 10 cm, podwójne szyby, ścianki ocieplone Np. wełną mineralną, bo styropian się do tego nie nadaje / pod wpływem wysokiej temperatury- znika/ i być możliwie bardzo szczelna. Jej konstrukcja winna umożliwiać ustawianie, czyli okręcanie się zawsze pod słońce tak jak czyni to kwiat słonecznika. W słoneczne dni temperatura w niej może osiągnąć nieco powyżej 90 stopni C. Przy jej dużych rozmiarach, plastrach nie za ciemnych można z jednego wkładu po dwóch dniach dobrego wiosenno - letniego słońca- uzyskać 1 do 2 kg czystego jasnego wosku. Wytapiając plastry nie osuszone, bezpośrednio po miodobraniu uzyskuje się także trochę miodu, ale z uwagi na przegrzanie, nie nadającego się do bezpośredniej konsumpcji, lecz świetnego do produkcji miodu pitnego. Rysunki ułatwiające wykonanie podobnych topiarek widziałem na stronie internetowej ale nie polskiej ( WWW: beesource.com/plans/melter.htm )
Koledzy pszczelarze posiadający elektryczne topiarki, którzy chcieliby uzyskać większą wydajność tego wosku, mogą uzyskać to trochę taniej w następujący sposób. Z uzyskanych z topiarek słonecznych zboin uformować odpowiednie „zbite” wkłady. /Znacznie mniej miejsca będą potrzebowały w magazynie niż całe plastry do przetopienia/ Po odpowiednim zebraniu większej ilości tych form i ponownym ogrzaniu w topiarkach słonecznych i szybkim włożeniu do już rozgrzanych topiarek elektrycznych można uzyskać pewne jego ilości / myślę, że około 20% / zużywając znacznie mniej energii elektrycznej.
Żeby skrócić czas obsługi pszczelarza związany z wytapianiem przy pomocy tych topiarek elektrycznych, należy posiadać kilka topiarek przymocowanych do stolika z otworem w środku, pod którym jest ustawiony pojemnik z wodą, do którego ściekał będzie wosk ze wszystkich ustawionych na nim topiarek. Jak zaznaczyłem na wstępie obecna cena wosku nie zachęca do ponoszenia takich kosztów przy jego pozyskiwaniu.
Zboiny uzyskane z topiarek słonecznych są świetnym materiałem opałowym do CO, ale także i z topiarek elektrycznych - chociaż trochę gorszym.
_________________
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!
 
 
     
gosc
Gość
Wysłany: 2005-12-24, 18:09   

Witam mam topiarke z okna 2 szyby,temperatura przekracza 120 stopni .Wosk jest do odebrania nastepnego dnia jak sie zestali.Musze zrobic modernizacje i zbiornik pod topiarka.I wymieniac jak sie napelni ,teraz rankiem skrobie.Pozdrawiam Jozek
 
     
maniana
Gość
Wysłany: 2005-12-26, 16:30   

daj trzecią szybę to sama się zapali
 
     
gucio 1
Obserwator


Dołączył: 25 Gru 2005
Posty: 2
Wysłany: 2005-12-26, 19:23   

Mam topiarkę słoneczną bez ociepleń z jedną szybą i też topię, może się nie zapali?
 
     
gość
Gość
Wysłany: 2005-12-30, 14:23   

Trudno jest w to uwierzyć aby wytapiał z trzech ramke 3kg wosku bo jest to nie możliwe bo 3 ramki przed wytopem tyle nie ważą a im starszy plaster to mniej wosku. Sądzę, że jest tu przeoczenie i wytapia 3kg dziennie ale z większej ilości plastrów. pozdr
 
     
Jano 
Nieśmiały


Wiek: 60
Dołączył: 25 Gru 2005
Posty: 6
Skąd: Nowy Sącz
Wysłany: 2005-12-31, 13:41   

Karolu to niemożliwe, chyba że Twój sąsiad to Zaczarowany Ołówek, lub Mc Gayver, albo ich krzyżówka. :idea:
 
     
henrmiko 
Senior Stukacz


Pomógł: 7 razy
Wiek: 79
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 520
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2005-12-31, 18:52   

Podając opis topiarki słonecznej podałem to co z moich doświadczeń dla mnie i myśle, że także dla innych jest najlepsze. Wiadomo, że topiarka z szybą pojedyńczą, bez ocieplenia też wytapia wosk ale temperatura jest niższa o kilka a nawet kilkanaście stopnii w związku z tym jest mniejsza wydajność. Ja w moich topiarkach dość szczelnych z podwójną szybą i z ociepleniem nigdy nie osiągnołem temperatury powyżej 100 stopni jak podaje jeden z "gości". Wiadomo rownież, że z jednej ramki żadnego typu ula nie osiągnie się kg wosku, to wszystko są bajki, ale jak ktoś lubi bajki pisać na to nie ma rady- szczególnie na forum pszczelarskim. Tylko czy odpowiadając na postawiony przez pszczelarza problem warto interesować sie bajkami.

Dzisiaj tj 8.06.2006r. zrobiłem dodatkową - bardzo szczelną, o podwójnej szybie, ocieploną wełną mineralną topiarkę słoneczną o powierzchni ponad 1m2, głębokości 10 cm i uzyskałem w południe temperaturę wewnątrz niej 110 stopni. Dlatego przepraszam, że nie uwierzyłem wcześniej piszącym uzyskującym temperatury przekraczające 100 stopni. Stwierdzam, że dla uzyskania wysokiej temperatury, bardzo ważną sprawą jest dobre uszczelnmienie i izolacja termiczna jaką daje wełna mineralna. W takim razie topiarka słoneczna z tak wysoką temperaturą może być wykorzystywana do dezynfekcji ramek i innego drobnego sprzętu pszczelarskiego.
_________________
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!
Ostatnio zmieniony przez henrmiko 2006-06-08, 22:56, w całości zmieniany 1 raz  
 
 
     
jc51
Gość
Wysłany: 2006-01-01, 22:42   

Witam,moja topiarka jest wykonana z okna ma dwie szyby ,skrzynia ocieplona styropianem /ciekawe czy jeszcze jest/ale jak juz pisalem termometr o skali 200 stopni wskazywal 120.Wlecie zapraszam niedowiarkow.Pozdrawiam Jozek
 
     
fumagilina
Obserwator


Dołączył: 28 Paź 2005
Posty: 5
Wysłany: 2006-01-07, 23:13   topiarka słoneczna

Witam!!!
Ja swoją topiarkę zrobiłem też z okna z podwójną szybą .Skrzynia wypełniona jest wełną mineralną bo steropian wyparowywal .Sprawdzałem kilkakrotnie temperaturę i zawsze było około 115st.C.Wchodzi mi tam akurat 8 ramek ostrowskiej.Wymieniam je około 5-6 razy, jeśli nie zapomnę przy innych pracach. Wcześniej męczyłem się na małej topiarce elektrytcznej "Tomera"ale pozostawaly nie odkażone ramki po nozemie czy innych patogenach .Teraz mam z tym spokój.
Próbowałem pozostałe oprzędy z resztkami wosku z topiarki słonecznej dodatkowo przetopić w"Tomerze" i udawało mi się dodatkowo uzyskać tylko 3 może5% wosku.Tak że dałem sobie z tym spokój.
Pozdrawiam!!!
 
     
Misiek 
Nieśmiały


Pomógł: 1 raz
Wiek: 30
Dołączył: 12 Sty 2007
Posty: 20
Skąd: Pinczyn
Wysłany: 2007-01-18, 19:35   

Moja topniarka topi 10 plastrów w bardzo słoneczny dzięń jestem zadowolony z niej
_________________
Pozdrawiam Misiek
 
 
     
koga
[Usunięty]

Wysłany: 2007-01-19, 09:05   

Rok temu na zagajniku napisałem post

Teoretycznie to wiem, że najładniejszy wosk powinien być z topiarki słonecznej, ale u mnie z praktyką to jest nie tak. Wosk wychodzi szary, pobrudzony karmelem (topię świeżo odbudowane języczki, czasami cały plaster). Topiarkę mam standardową ze sklepu. Wymieniłem tylko szybę na zespoloną. W środku blacha ocynkowana (zrobiła się już prawie czarna). Gdy używam starego tomera z przed trzydziestu lat wosk wychodzi zawsze ładny.

Nikt mi wtedy nie odpowiedział dla czego tak się dzieje
 
     
henrmiko 
Senior Stukacz


Pomógł: 7 razy
Wiek: 79
Dołączył: 21 Gru 2005
Posty: 520
Skąd: Wieluń
Wysłany: 2007-01-19, 17:17   

koga napisał/a:
Rok temu na zagajniku napisałem post
Teoretycznie to wiem, że najładniejszy wosk powinien być z topiarki słonecznej, ale u mnie z praktyką to jest nie tak. Wosk wychodzi szary, pobrudzony karmelem (topię świeżo odbudowane języczki, czasami cały plaster). Topiarkę mam standardową ze sklepu. Wymieniłem tylko szybę na zespoloną. W środku blacha ocynkowana (zrobiła się już prawie czarna). Gdy używam starego tomera z przed trzydziestu lat wosk wychodzi zawsze ładny.
Nikt mi wtedy nie odpowiedział dla czego tak się dzieje


Myślę, że głównym powodem uzyskiwania w topiarce słonecznej szarego wosku jest blacha, którą jest wyłożona topiarka a która w/g Kolegi opisu jest już prawie czarna. Blacha ocynkowana do topiarki sie nie nadaje. Ja mam blachę kwasoodporną i uzyskany z niej wosk jest zawsze jasny. Im dłużej przebywa na słońcu tym jest jaśniejszy, ponieważ słońcve wosk wybiela. Dlatego topioarkę słoneczną poza wytapianiem wosku z plastrów używamy także do wybielania uzyskanego wosku.
_________________
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!
 
 
     
Wyświetl posty z ostatnich:   
Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi
Nie możesz pisać nowych tematów
Nie możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach
Nie możesz załączać plików na tym forum
Możesz ściągać załączniki na tym forum
Dodaj temat do Ulubionych
Wersja do druku

Skocz do:  

Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group