Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
topiarka słoneczna
Autor Wiadomość
koga
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-01, 21:49   

apacz napisał/a:
podpowiem wam:zamiast szyby pojedyńczej czy tez podwójnej zespolonej lepsza jest płyta z poliwęglanu o grubości 10mm(to taka niby pleksa z przestrzenią powietrzną w środku)-spróbujcie sami.A przy odpowiednim wyprofilowaniu wnetrza topiarki można osiągnąć 160 stopni.

Jak to rozumieć?. Dwie płyty każda 10 mm grubości oprawiane w ramę oddzielnie czy jedna zespolona grubości 10mm oprawiana jako całość

apacz
Nieśmiały

Wysłany: 2007-03-02, 15:50   

jedna płyta poliwęglanu 10mm(może być gubsza).Można ją kupić w marketach budowlanych typu castorama,leroy merlin,brico marche.cena za arkusz 60cm/200cm (lub coś koło tego wymiaru) to ok. 90złotych.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-03-02, 17:36   

Dziękuję za informacje. Trochę /kształt/ czyli wymiaty płyty na topiarkę nie sa atrakcyjne. Lepsza byłaby płyta o kształcie zbliżonym do kwadratu. Czy rzeczywiście jest możliwość uzyskanie na słońcu temperatury tak wysokiej? I czy ktoś praktycznie taką temperaturę uzyskał?

apacz
Nieśmiały

Wysłany: 2007-03-02, 20:34   

po prostu kupujesz jedną płytę na spółkę z kolegą macie na 2 topiarki.Wymiarów płyty dokładnie nie pamiętam-kolega kupił taką topiarkę (2 sztuki) od konstruktora KTÓRY TO OPATENTOWAŁ i użytkuje ja już 5-ty rok-ale widziałem takie płyty właśnie w marketach .Ja jestem w trakcie konstruowania topiarki-oczywiście dla siebie.Temperatura wewnątrz naprawdę przekracza 150 stopniC.nie mam zdjęć ale jak będzie ciepło(maj) mogę zainteresowanym przesłać zdjęcia a nawet filmik.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-03-04, 21:02   

Kwestionując kształt myślałem o tym wymiarze 60 cm, że kwadrat o wymiarze 60 cm jest trochę za mały. Lepszy byłby gdyby miał około 100 cm. Ale gdyby można uzyskać rzeczywiście temperaturę 150 stopni możnaby pomyśleć o konstrukcji ich połączenia. Propozycja jest godna wykorzystania. Jeszcze raz dziękuję za informację.

koga
[Usunięty]

Wysłany: 2007-03-05, 09:52   

henrmiko napisał/a:
Kwestionując kształt myślałem o tym wymiarze 60 cm, że kwadrat o wymiarze 60 cm jest trochę za mały.

A dlaczego to ma być kdadrat? Przecież temperatura nie zależy od kształtu.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-03-05, 12:47   

Nie mam doświadczenia z szybami z poliwęglanu, ale topiarki z szybami zwykłymi im są większe tym temperatura tęż jest wyższa a kształt kwadratu umożliwia lepsze wykorzystanie przestraeni topiarki przy układaniu plastrów do przetopienia.

jaras 
Nieśmiały

Wysłany: 2007-03-05, 15:52   

Witam

Ja zrobiłem sobie w zeszłym sezonie topiareczkę taką w jaką wkładam dwie duże ramki WLP. Czasem mogę zwiększyć przetop i kładę jeną na drugą - za jednym strzałem 4szt.
Wosk mam jasny jak węza ze sklepu. :)

Szyba jest tzw bezpieczna grubości ok 1cm (sąsiad mi załatwił za piwo :wink: ) wklejona na specjalny silikon w ramę zakrywającą . W topiarce jako dno wykorzystana jest blacha (taka od parapetów) malowana proszkowo o kolorze czarnym, wygięta odpowiednio z nagięciami do spływania wosku do sitka a następnie do przeciętej wzdłuż butelki plastikowej.

Jestem z niej bardzo zadowolony :lol:

Podobne topiarki widziałem w sklepie za ok.130zł (same skrzynki bez stojaków) - ale jakość wykonania i materiałów to prawie jak china :570:

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi