Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
jaki typ ula
Autor Wiadomość
Przemo 
Nieśmiały
Przemo

Wysłany: 2010-08-02, 21:09   jaki typ ula

Witam wszystkich chciałbym ponowić temat kto ma jaki ul , żeby ruszyć coś na tym forum. Bo ostatni post tego tematu był z 2008 lutego , a podejrzewam że do teraz dużo się mogło zmienić u kolegów , może jakieś typy. Ja mam warszawskie zwykłe i trzy wlkp. korpusowe w tym roku kupilem i zasiedliłem na razie nie mogę porównac który lepszy , Ale w przyszłym roku będę mógł juz coś powiedzieć. I zauważyłem z tego co dzwoniłem ostatnio po ule że coraz więcej osób przerzuca się na niższą ramke tzn. ule typu 1/2 dadan. Jak jest u was?

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2010-08-03, 08:48   

Mam 2 warszawskie poszerzane, 2 dadanty i pozostałe wielkopolskie korpusowe 10-cio ramkowe (wszystko na ramce gniazdowej). No i jeszcze mam w wozie 32 szt "kuncz" - ale te wywalam i wstawiam wielkopolskie (deska 2,5 cm).

gregor8848 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-08-03, 10:12   

6 uli dadana i 4 warszawskie poszerzane które są dla mnie najlepsze z wszystkich uli :706:

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2010-08-03, 10:58   

8 wielkopolskich , są najlepsze jak dla mnie;) zwłaszcza miodobrania ;p

Przemo 
Nieśmiały
Przemo

Wysłany: 2010-08-03, 17:53   

widzę że za wielu nas nie uczęszcza na forum

Fringilla 
Stukacz

Wysłany: 2010-08-03, 22:34   

Mam już ok. 10 lat kilka ostrowskiej i kilka apipol i do tej pory trudno powiedziec który lepszy . Moim zdaniem ważne aby był korpusowy . Łatwiejsza praca i lepiej odebrac miód (zwłaszcza odmianowy ) i nie wyłamuje się woszczyna przy małych ramkach podczas wirowania . J najważniejsze nigdy nie jest zbyt mały.

Pawełek 
Senior Stukacz

Wysłany: 2010-08-04, 07:03   

ja mam wlkp, i warsz. posz. i nie wiem też, które lepsze, rodziny w nich rozwijają się praktycznie w takim samym tempie, ilość miodu taka sama, leżaki też nie będą za male bo robiłem je na 24-26 ramek plus nadstawka więc nie mam obaw że braknie miejsca, plus dla wlkp. jest taki że łatwiej odebrać mniejsze ilości miodu, ale w leżakach też się da (zamiast dostawiać ramki na bok to rodzina ma 8-9 ramek gniazdowych i dostaje nadstawkę, dopiero potem ramki do miodni za kratą, przydatne szczególnie wiosną), minus dla wlkp. ciężar korpusów na miodnię, i trudność dostania się do gniazda, (i tu plus dla leżaków bo tylko zdejmuję nadstawkę i gniazdo mam całe odsłonięte), no i coś bardziej subiektywnego leżaki mi się bardziej podobają wizualnie,

https://plus.google.com/photos/101918355867199196660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-ps...p?p=24720#24720

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2010-08-05, 22:06   

Ja mam wielkopolskie 10 ramkowe i tylko 1 typ ramki chofmanoska to ułatwia manewrować ramką. Ale już mysle o zmianie ula na warszawskie poszeżane bo już nie te lata żeby manewrować korpusamy taki korpus z miodem waży z 30kg. Pozdrawiam miły_marian

mendalinho 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2010-08-06, 07:04   

No Marianie i tak długo wytrzymałes na wlkp.Ja tez mam wlkp 10 ramkowe hoffmanowskie. Po 50-tce przechodze na dadanta z 1/2 półnadstawką.Kregosłup juz mi strzela :685:

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 08:34   

marianku? a nie lepsze by były lezaki wielkopolskie? z półnadstawką?

mendalinho 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2010-08-06, 10:32   

birkut, no no teraz mi zabiłeś ćwieka.Tylko z tymi leżakami nie powędrujesz

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2010-08-06, 11:58   

Jeśli masz w planie dadanta nadstawkowe 1/2, to czemu nie wlkp nadstawkowe 1/2? Masz już korpusy i ramki gniazdowe, nie trzeba wszystkiego zmieniać.
Ja tak właśnie planuję: wlkp korpus gniazdowy + nadstawki 1/2. W tym roku spodobała mi się taka gospodarka. Jeden minus to wirowanie dużej ilości ramek.

birkut
[Usunięty]

Wysłany: 2010-08-06, 14:55   

minikron , wstawiasz promieniscie wiec też od groma wejdzie do miodarki naraz wejdzie a nadstawkowe to pogrubione 35

[ Dodano: 2010-08-06, 15:57 ]
mendalinho napisał/a:
birkut, no no teraz mi zabiłeś ćwieka.Tylko z tymi leżakami nie powędrujesz

a niby dlaczego nie? ja wywoże fakt ze troszke waży zato mam tak skonstruowane ule ze w razie zapełnienia jednej nadstawki moge dodac drugą w tym samym ulu

Stanisław Zbieg 
Senior Stukacz
pszczelarz

Wysłany: 2010-08-08, 07:03   

Dla osób starszych a także mających schorzenia kręgosłupa najwygodniejsze są ule - leżaki wieloramkowe np warszawskie zwykłe lub poszerzone z nadstawkami w kołnierzu.
Mogą też być leżaki wielkopolskie, wieloramkowe, ale tu trzeba się bardziej schylać - zresztą wybór należy do pszczelarza.

Pozdrawiam Stanisław Z.

Alex23p 
Nieśmiały

Wysłany: 2010-08-09, 07:48   

W tym momencie mam 10 wielkopolskich korpusowych i 2 warszawskie poszerzane, dla poprubowania jak się gospodaruje przy tak wysokiej ramce, ale jednak więcej plusów na korzyśc wielkopolskiego.
Pozdrawiam!

Odpowiedz do tematu