Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
czasowa izolacja matek pszczelich
Autor Wiadomość
emka24 
Stukacz

Wysłany: 2011-10-09, 09:28   czasowa izolacja matek pszczelich

W miesięczniku Pszczelarstwo 10/2011 w relacji z Biesiady u Bartnika,Pan Jacek Jaroń opisuje między innymi wykład Piotra Chmary o czasowym izolowaniu matek pszczelich . W/g autora jest to metoda walki z warrozą i nie tylko.
Dotarłem do 5-ciominutowego nagrania dr Chmary na Biesiadzie,ale wypowiedż jest po rosyjsku i niestety nie wszystko zrozumiałem.
Czy ktoś zna szczegóły tej metody(ważne są daty ) ,chętnie zapoznałbym się również z komentażami - nie ukrywam,że liczę na avico.
Pozdrawiam.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2011-10-09, 19:55   

a któż więcej może wiedzieć na ten temat jak nie sam autor tegoż artykułu

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2011-10-09, 20:04   

Mogę na e-mail wysłać tłumaczenie jego książki. Zaznaczam, że pozycja zbyt przegadana i trudna w odbiorze, ale po odcedzeniu zbędnych treści ma interesujące rozwiązania. Szykuję się do opracowania (bardziej strawnej broszury), bo jak to bywa w naturze (starszych i zdemenciałych pszczelarzy, którzy rozpisują się ponad miarę) trzeba odsączyć bełkot od treści.
Przyznaję, że metoda Chmary zainteresowała mnie i uważam, że w tym szaleństwie jest metoda. Izolatory są do nabycia u "Sadeckiego Bartnika".

Informuję, że materiał nie jest do powszechnej publikacji.

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2011-10-09, 20:51   

Będę bardzo zobowiązany ,adres przesłałem na pw.
Pozdrawiam.

ttt3
Obserwator
ttt3

Wysłany: 2012-01-11, 20:03   

Może nie koniecznie mogę się wypowiedzieć co do okresowej izolacji matek lecz do działania zbliżonego a mianowicie przerwy w czewieniu matek spowodowanej jej wymianą . Z własnych ale nie tylko moich obserwacji wynika że w przypadku wymiany matek (rodzina osierocona po 10 dniach ścięte matecznik i podana nieczerwiąca młoda matka) rodziny były bardziej witalne i lepiej zimowały w stosunku do tych gdzie matki były wymieniane bez przerwy w czerwieniu (bezpośrednio po likwidacji starej matki matka czerwiąca lub nie były wymieniane w tym roku)

polbart 
Stukacz

Wysłany: 2012-01-11, 21:20   

avico napisał/a:
Mogę na e-mail wysłać tłumaczenie jego książki. Zaznaczam, że pozycja zbyt przegadana i trudna w odbiorze, ale po odcedzeniu zbędnych treści ma interesujące rozwiązania. Szykuję się do opracowania (bardziej strawnej broszury), bo jak to bywa w naturze (starszych i zdemenciałych pszczelarzy, którzy rozpisują się ponad miarę) trzeba odsączyć bełkot od treści.
Przyznaję, że metoda Chmary zainteresowała mnie i uważam, że w tym szaleństwie jest metoda. Izolatory są do nabycia u "Sadeckiego Bartnika".

Informuję, że materiał nie jest do powszechnej publikacji.

W każdym szaleństwie występuje skutek.
"Pozytywny" - Krótkotrwały. ;-)

michalp 
Stukacz

Wysłany: 2012-01-15, 12:23   

avico, tez bym prosił o to tłumaczenie jesli mozna

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-11-20, 01:27   

avico napisał/a:
(...)
(...)

Izolator do czasowej separacji matki

Nowatorskie rozwiązanie warte wypróbowania.

Zamknięcie matki pszczelej w izolatorze, pomysłu lek. wet. Piotra Chmary z Kijowa, w czasie od września do marca pozwala na:

zwalczanie warrozy bez chemii,
niemal całkowite pozbycie się warrozy jednym zabiegiem (np. odymianie Apiwarolem lub zastosowanie BeeVitalu) w okresie braku czerwia krytego,
wydłużenie życia pszczół i poprawę ich zdrowotności,
nowatorski sposób zimowania pszczół w wyniku zatrzymania zbędnego czerwienia na jesieni i przedwczesnego czerwienia wiosną,
zaskakujące efekty w zwalczaniu nosemozy,
zwiększenie zbiorów miodu.

To tylko kilka zastosowań tego izolatora, który sprawdził się na Ukrainie w ponad 30 tysiącach pszczelich rodzin i przebojem zdobywa nowych użytkowników.
izolator izolator1

Jeżeli chcesz dołączyć do pszczelarzy, którzy wypróbowali zalety izolatora, ta oferta jest dla Ciebie.

Izolator (o wymiarach 360x240 mm) jest możliwy do zastosowania w różnych typach uli. Wykonany z tworzywa sztucznego, jest łatwy do dezynfekcji i może służyć długie lata.

informacje ze strony:
http://bartnik.pl/pl/aktu...separacji-matki

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2012-11-20, 07:26   

W ostatnim numerze Pszczelarstwa jest artykuł ,w którym ukraińscy pszczelarze dzielą się swoimi wnioskami na temat stosowania metody P.Chmary.
Niestety wszystkie są niepochlebne.

Zrobiłem sobie kilka takich izolatorów z zamiarem wypróbowania w przyszłym sezonie,ale skoro ktoś to zrobił za mnie,to nie widzę już takiej potrzeby.

Stantom20 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-11-20, 21:56   

W połowie pasieki mam te i własnej produkcji izolatory ,ale na wnioski trzeba poczekać do wiosny

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-11-22, 16:17   

Mnie się wydaje że:przez selekcję,stworzyliśmy wybitne pszczoły,w tym roku przypatrywałem się temu,dałem do pustego ula odwirowaną ramkę,tam wchodzą pszczoły z obnóżem pyłku,to wykazuje że-te nieświadome w kilku godzin mogą mieć całkowite zniszczenie

żelazny 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-10-25, 15:59   

No i w temacie nic nawet nie chce drgnąć zapraszam wszystkich którzy stosowali owe izolatory aby się podzielili swoimi spostrzeżeniami.Ja w tym roku 27-sierpnia zamknołem w swojej pasiece matki w izolatorach jak narazie wszystko wydaje się być jak najlepiej gdzieś od 10 pażdziernika pszczoły są agresywniejsze niż wcześniej to takie małe spostrzeżenie ale być może nie związane z zamknięciem matek.największe obawy mam co do zimowli że kłąb będzie poza izolatorem gniazda mam na 7 ramkach jako 4 izolator.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-10-25, 18:22   

żelazny Moim zdaniem 27 sierpnia to za wczas izolacje matek w izolatorach tym bardziej w tym roku. A tak na marginesie to izolatory wycioga się na zime zeby kłomb się uwiozał w wygryzających się komurkach po czerwiu. Pozdrawiam miły _marian

żelazny 
Stukacz Junior

Wysłany: 2014-03-14, 20:32   

Izolatory,to jest strzał w 10 .Zazimowałem 23 rodziny wszystkie przeżyły w dobrej kondycji ,jedna matka nieprzeżyła w trzech ulach były zaizolowane po 2 matki przeżyły po 2.izolacja od początku września do 1-9 marca.

Falco
Starszy Stukacz

Wysłany: 2014-03-14, 21:17   

żelazny napisał/a:
Izolatory,to jest strzał w 10 .Zazimowałem 23 rodziny wszystkie przeżyły w dobrej kondycji ,jedna matka nieprzeżyła w trzech ulach były zaizolowane po 2 matki przeżyły po 2.izolacja od początku września do 1-9 marca.

Kolego miałeś oryginalne izolatory Chmary czy samoróbki?

Odpowiedz do tematu