Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
PROPOLIS-WARTO ZBIERAĆ?
Autor Wiadomość
krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2011-12-09, 20:48   

telok napisał/a:
avico napisał/a:
Zatem wytłumacz jak odmierzyć krople z nalewki, kiedy wg. ciebie przy 10% alkoholu będzie 90% stałej substancji (propolis). Całość będzie jak twarda plastelina.
Chodziło mi o moc alkoholu. A roztwór prof. Czarneckiego ponoć jest bezalkoholowy to jak ten propolis rozpuścili?

Tu jest ulotka. Chociaż nie znam technologii produkcji.

propolis0002.jpg
Plik ściągnięto 23382 raz(y) 801,14 KB

propolis0001.jpg
Plik ściągnięto 23382 raz(y) 810,22 KB

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2011-12-09, 20:56   

Można, ale wpierw trzeba rozpuścić w spirytusie, później wytrącić woski, by uzyskać wodną frakcję. Kiedyś p. profesor usiłował mnie przekonać, że niemal hektolitry spirytusu używa do mycia instalacji. Gdy się okazało, że mam porównywalna wiedzę w tym zakresie i powiedziałem aby się nie ośmieszał, bo nawet student wie, że podana ilość jest bardzo zawyżona, a gdyby taka była faktycznie, to istniej rekuperacja.
Szybko jakoś stracił zapal do przekonywania.

Trzeba przyznać, że ma dobry produkt, ale wróble ćwierkają, że zleca wykonanie komu innemu, a sam robi resztę (też raczej nie własnoręcznie).

To tak jak z formami do świec. Niby wszyscy wiedzą jak, tylko chodzi o drobiazgi, a ci którzy wiedzą za gotowe formy biorą gigantyczne pieniądze i utwierdzają naiwnych, że to wielka tajemnica jak się TO robi.

telok 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2011-12-10, 13:58   

avico napisał/a:
Można, ale wpierw trzeba rozpuścić w spirytusie, później wytrącić woski, by uzyskać wodną frakcję.
Ale co powoduje że po dodaniu wody roztwór robi się żółtawo-mętny?

Marcinluter 
Senior Stukacz
Marcin

Wysłany: 2011-12-10, 15:47   

propolis, powstaje emulsja .

michalp 
Stukacz

Wysłany: 2011-12-11, 20:51   

bardzo prosto rozpuszczasz propolis w alkocholu dodajesz wode zamrazasz zeby pozbyć sie wosku a pozniej odparowywujesz alkochol i masz bez tak samo robi sie mascie propolisowe tylko zamiast wody dajesz wazeline

telok 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2011-12-12, 18:04   

michalp napisał/a:
bardzo prosto rozpuszczasz propolis w alkocholu dodajesz wode zamrazasz zeby pozbyć sie wosku a pozniej odparowywujesz alkochol i masz bez tak samo robi sie mascie propolisowe tylko zamiast wody dajesz wazeline
Po dodaniu wody zrobi się żółte co zrobić żeby stało się znów klarowne?żeby pozbyć się wosku trzeba zamrozić czy wystarczy schłodzić?

michalp 
Stukacz

Wysłany: 2011-12-12, 18:34   

musisz zamrozić na kilka dni najlepiej

robi00 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-02-11, 22:46   

Mam pytanie odnośnie kitu pszczelego, czy taki zeskrobany z ramek nadaje się do sprzedaży? Nigdy nie sprzedawałem kitu pszczelego i nie chciałbym aby ktoś miał później do mnie pretensje że ten mój kit jest do niczego. Dodaję zdjęcie jak to wygląda na moich ramkach. Będzie tam kit i częściowo wosk ale jak to miałbym niby rozdzielić?

c1.JPG
Plik ściągnięto 22231 raz(y) 124,56 KB

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2012-02-12, 00:31   

Ten czarniejszy to kit i staraj sie oddziic kit od wosku a sprzedaj prywatnie to wiekszo kase wezmiesz za 10deko biorą 20zł. Tylko trzeba rozpowchżechnic ze kit jest na wszystkie choroby jako propolis ze nawet wrzody żołondka wyleczy. Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-02-12, 15:50   

Zeskrobki z ramek,beleczek,uli,każdy powinien się domyślić że jest to śmiecie w skład którego wchodzą;drzewo,kit,wosk,zdechłe owady,odchody chorych pszczół i innych zwierząt.Najprostsze pozyskiwanie to,jak pszczoły zaczną pracować w polu zamiast beleczek położyć na ramki folię,po pewnym czasie zedrzeć z ramek i włożyć do zamrażalnika,są też inne sposoby

robi00 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-02-12, 18:49   

Dzięki za odpowiedzi ale jeśli w takim kicie z ramek będzie jakiś procent wosku i innych śmieci to jeśli użyje się go do zrobienia nalewki na spirytusie i da się go nieco więcej do spirytusu to chyba drzazgi i wosk nie zaszkodzą? Na wierzchnich ramkach miałem folię i na folii mało kitu zostało, większość pozostała na ramkach.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-02-12, 20:06   

Fred troszkę przesadza, zeskrob wszystko co jest propolisem, firmy prywatne skupują nawet za przyzwoitą cenę

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-02-12, 20:06   

robi00 napisał/a:
Dzięki za odpowiedzi ale jeśli w takim kicie z ramek będzie jakiś procent wosku i innych śmieci to jeśli użyje się go do zrobienia nalewki na spirytusie i da się go nieco więcej do spirytusu to chyba drzazgi i wosk nie zaszkodzą? Na wierzchnich ramkach miałem folię i na folii mało kitu zostało, większość pozostała na ramkach.

pisałem ci że propolis się pozyskuje jak pszczoły pracują w polu,a nie przy czyszczeniu ramek i uli,no i po co ci nalewka i spirytus ja kupuję krupnik bo bols jakoś grilem pachnie

[ Dodano: 2012-02-12, 21:10 ]
SKapiko napisał/a:
Fred troszkę przesadza, zeskrob wszystko co jest propolisem, firmy prywatne skupują nawet za przyzwoitą cenę

Możliwe że kupują,ale ja jak latem zdejmę poduszkę,to tam biega cała menadżeria insektów,morduję to bez litości,potem biorę nóż i takie białe gąsionki miażdżę,no ale czytałem że amerykańscy naukowce dowiedli że karaluchy posiadają dużo białka,pewnie swoich rodaków będą tym karmić

Pawełek 
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-02-13, 16:11   

dziwne u mnie pod poduchami niewiele robali biega, poza tym jeśli miał folię na ramkach to pod folią pszczoły a nie jakieś inne robale, śmiało możesz to zeskrobać, tylko w miarę delikatnie żeby nie rwać drewna, i staraj się oddzielać wosk i jakieś zanieczyszczenia, Śmiało możesz na tym nalewkę zrobić,

https://plus.google.com/photos/101918355867199196660/albums

sprzedam odkłady;
http://www.miesiecznik-ps...p?p=24720#24720

robi00 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-02-13, 18:39   

Poczytałem o kicie pszczelim i w zasadzie można do każdego sposobu pozyskiwania go się przyczepić. Nawet jak zakłada się na ramki siatki plastikowe do poławiania pyłku to pszczoły chcąc jak najszybciej pozalepiać otworki używają wszystkiego nie tylko czystego kitu. Wiosną kupię sobie na próbę specjalną siatkę i spróbuję co to wyjdzie.

Pozdrawiam Robert

Odpowiedz do tematu