Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Prawo a opryski
Autor Wiadomość
Xadlor 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-04-08, 20:26   Prawo a opryski

Witam.
Mam pytanie odnośnie prawa związanego z ochroną i możliwościami pszczelarzy.
Moja pasieka jest (a właściwie w tym roku będzie) niewielka, a z boku ok. 10 do 13m za ogrodzeniem jest pole. A sąsiad co roku pryska tam swoje dogorywające plony (słaba ziemia).
I nie wiem co mogę zrobić jeśli dojdzie do strucia lub wyniszczenia pszczół. Zdarzało się wcześniej, że pryskał w ciągu dnia co jak mi się wydaje jest niedozwolone.
Proszę o informacje i zweryfikowanie treści linku

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-08, 22:22   

Jak zacznie pryskać, wyjdź z kamerą i poproś, aby się uśmiechnął, bo na filmie wypada być radosnym.
Przypomnij, że jest data i godzina.

Zapewniam, że będzie szczęśliwy jak cholera.

miodek24 
Nieśmiały
Lubie pszczoły

Wysłany: 2012-04-09, 11:22   

Jeżeli pryskał będzie opryskiem na którym bedzie pisało nieszkodliwy dla pszczół to możesz mu narobić , a są opryski których działanie jest uzależnione od temperatury czym wyższa tym lepiej . Niemożna mieć pretensji do rolnika że pryska tym co ma dostępne tylko do instytucji co wypuszczają szkodliwe opryski.

and777 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-04-09, 11:37   

Na kwitnące rośliny powinien pryskać po zakończonych lotach pszczół czyli póżno wieczorem lub wcześnie rano, niezależnie czy środek jest szkodliwy dla pszczół czy nie.
Pozdrawiam
and777

adriannos 
Starszy Stukacz
Pszczoły znam od 6-roku życia. Teraz to moja pasja

Wysłany: 2012-04-09, 16:05   

Nagraj to, pozbieraj osypy jeśli będą, zgłoś do odpowiednich władz. Tylko tyle możesz zrobić.

Sara
Starszy Stukacz

Wysłany: 2012-04-09, 18:09   

Porozmawiaj z rolnikiem wytłumacz ze jak pryska w niewłaściwym okresie to Tobie pszczoły truje i ponosisz straty, jeżeli nie zrozumie to poinformuj go ze zgłosisz wytrucie .Powinno pomóc , zawsze lepiej się dogadać. Wiem że muszą być opryski ale rolnicy w moim terenie starają się wykonywać prawidłowo opryski. Najbardziej zaskoczył mnie młody chłopak który jechał pryskać późnym wieczorem, bo przecież sa pszczoły i nie można ich wytruć. Wszystko zależny od świadomości , zwracania uwagi na prawidłowo wykonywane opryski podczas szkoleń

waldek6530 
Stukacz

Wysłany: 2012-04-09, 21:47   

adriannos a do jakich to władz może on zgłosić to niewłaściwe wykonywanie :692: oprysku przez rolnika ??? :692: :692: :692:

michalp 
Stukacz

Wysłany: 2012-04-09, 22:03   

Jak bedzie uparty to mozna mu naskakać ja ostatnio tak miałem ze podjechałem do goscia grzecznie pytam czym pryska bo ja mam pasieke 100m stad i oberwało mi sie ze mnie to g... obchodzi wiec długo nie myslac mówie ze jak on taki grzeczny to niech pryska tylko niech na zbiory nie liczy jak mi pszczoły padną bo ja tu wtedy organizuje na jego polu wyscigi na quadach z kolegami od razu zszedł z tonu od tej pory jak sieja rzepak to potrafia podjechać dzien wczesniej i powiedzieć zeby pszczoły zamknąc ja i to rozumiem bo maja prawo nie mieć mozliwosci inaczej ale nauczyli sie współdziałac i na razie jest ok

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2012-04-09, 22:05   

miodek24 napisał/a:
Jeżeli pryskał będzie opryskiem na którym bedzie pisało nieszkodliwy dla pszczół to możesz mu narobić , a są opryski których działanie jest uzależnione od temperatury czym wyższa tym lepiej . Niemożna mieć pretensji do rolnika że pryska tym co ma dostępne tylko do instytucji co wypuszczają szkodliwe opryski.

wytłumacz to tym ludziom bo ja nie mogę

robotruten 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-04-10, 10:48   

Niestety, tu zawodzi edukacja. Mamy takich rolników jak ich wykształciliśmy.

Xadlor 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-04-10, 15:28   

Ok. Mój przypadek może być ciężki bo facet ledwo chodzi jest w podeszłym wieku i liczy na plony z małego skrawka pola. A już się zdarzyło, że w południe przyjeżdżał z opryskiem. Dlatego moje uprzedzenie. Jestem początkujący, prowadzą mnie działacze rodzimego koła i szukam różnych informacji.
A co do tych instytucji to jakie poza związkiem pszczelarskim i ośrodkiem weterynarii?
Są jakieś regulacje prawne, w internecie często spotykam informacje o większej przychylności dla pszczelarza, czy to prawda?

TomekMiodek 
Stukacz Junior

Wysłany: 2012-04-12, 13:20   

Trzeba edukować na siłę tych rolników co na kwiat w dzień pryskają owadobójczym( noc jest od tego). Kamera bardzo dobry pomysł - wręcz obowiązek, jak masz osyp pszczół (zatrucie) od razu dzwonisz do gminy a jak jest sobota albo niedziela od razu dzwonisz na policje (nie czekasz) i muszą przyjąć zgłoszenie - bo to jest przestępstwo. potem osyp do badania..
Każdy pszczelarz musi koniecznie się podkreślić ze swoją obecnością na danym terenie, oni musza wiedzieć że jesteś, i ze im dokopiesz jak będzie trzeba (chore ale tak jest). Ja tak zrobiłem, i mam spokój.

koga
[Usunięty]

Wysłany: 2012-04-12, 15:25   

Możesz się procesować nawet będziesz miał rację ale też i wroga. Moja recepta jest taka:
Weź słoik miodu dla żony rolnika, połówkę dla ciebie i rolnika i się dogadaj. Albo ty zamkniesz pszczoły na czas oprysków, albo on będzie pryskał po skończonych lotach

Xadlor 
Nieśmiały

Wysłany: 2012-04-12, 19:45   

Ok. Dzięki.

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2012-04-12, 21:17   

waldek6530 napisał/a:
adriannos a do jakich to władz może on zgłosić to niewłaściwe wykonywanie :692: oprysku przez rolnika ??? :692: :692: :692:

PIORiN

http://piorin.gov.pl/

A jak Ci wytrują pszczoły, to zarządaj powołania komisji składającej się przedstawicieli:

1. Piorin
2. Urzędu Gminy
3. Policji
4. Prezesa Koła Pszczelarzy

[ Dodano: 2012-04-12, 22:18 ]
Tutaj plakat z "Polanki"

źródło:
http://spp-polanka.org/infopage.php?id=68

Odpowiedz do tematu