Prawo a opryski

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
Xadlor
Nieśmiały
Nieśmiały

Prawo a opryski

Post autor: Xadlor »

Witam.
Mam pytanie odnośnie prawa związanego z ochroną i możliwościami pszczelarzy.
Moja pasieka jest (a właściwie w tym roku będzie) niewielka, a z boku ok. 10 do 13m za ogrodzeniem jest pole. A sąsiad co roku pryska tam swoje dogorywające plony (słaba ziemia).
I nie wiem co mogę zrobić jeśli dojdzie do strucia lub wyniszczenia pszczół. Zdarzało się wcześniej, że pryskał w ciągu dnia co jak mi się wydaje jest niedozwolone.
Proszę o informacje i zweryfikowanie treści linku

avico

Post autor: avico »

Jak zacznie pryskać, wyjdź z kamerą i poproś, aby się uśmiechnął, bo na filmie wypada być radosnym.
Przypomnij, że jest data i godzina.

Zapewniam, że będzie szczęśliwy jak cholera.

miodek24
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: miodek24 »

Jeżeli pryskał będzie opryskiem na którym bedzie pisało nieszkodliwy dla pszczół to możesz mu narobić , a są opryski których działanie jest uzależnione od temperatury czym wyższa tym lepiej . Niemożna mieć pretensji do rolnika że pryska tym co ma dostępne tylko do instytucji co wypuszczają szkodliwe opryski.

and777
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: and777 »

Na kwitnące rośliny powinien pryskać po zakończonych lotach pszczół czyli póżno wieczorem lub wcześnie rano, niezależnie czy środek jest szkodliwy dla pszczół czy nie.
Pozdrawiam
and777

Awatar użytkownika
adriannos
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: adriannos »

Nagraj to, pozbieraj osypy jeśli będą, zgłoś do odpowiednich władz. Tylko tyle możesz zrobić.
„Mała jest pszczoła wśród latających stworzeń, lecz owoc jej ma pierwszeństwo pośród słodyczy.” (Syr 11, 3)

Sara
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: Sara »

Porozmawiaj z rolnikiem wytłumacz ze jak pryska w niewłaściwym okresie to Tobie pszczoły truje i ponosisz straty, jeżeli nie zrozumie to poinformuj go ze zgłosisz wytrucie .Powinno pomóc , zawsze lepiej się dogadać. Wiem że muszą być opryski ale rolnicy w moim terenie starają się wykonywać prawidłowo opryski. Najbardziej zaskoczył mnie młody chłopak który jechał pryskać późnym wieczorem, bo przecież sa pszczoły i nie można ich wytruć. Wszystko zależny od świadomości , zwracania uwagi na prawidłowo wykonywane opryski podczas szkoleń

waldek6530
Stukacz
Stukacz

Post autor: waldek6530 »

adriannos a do jakich to władz może on zgłosić to niewłaściwe wykonywanie :692: oprysku przez rolnika ??? :692: :692: :692:

michalp
Stukacz
Stukacz

Post autor: michalp »

Jak bedzie uparty to mozna mu naskakać ja ostatnio tak miałem ze podjechałem do goscia grzecznie pytam czym pryska bo ja mam pasieke 100m stad i oberwało mi sie ze mnie to g... obchodzi wiec długo nie myslac mówie ze jak on taki grzeczny to niech pryska tylko niech na zbiory nie liczy jak mi pszczoły padną bo ja tu wtedy organizuje na jego polu wyscigi na quadach z kolegami od razu zszedł z tonu od tej pory jak sieja rzepak to potrafia podjechać dzien wczesniej i powiedzieć zeby pszczoły zamknąc ja i to rozumiem bo maja prawo nie mieć mozliwosci inaczej ale nauczyli sie współdziałac i na razie jest ok

Fred1
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: Fred1 »

miodek24 pisze:Jeżeli pryskał będzie opryskiem na którym bedzie pisało nieszkodliwy dla pszczół to możesz mu narobić , a są opryski których działanie jest uzależnione od temperatury czym wyższa tym lepiej . Niemożna mieć pretensji do rolnika że pryska tym co ma dostępne tylko do instytucji co wypuszczają szkodliwe opryski.
wytłumacz to tym ludziom bo ja nie mogę

robotruten
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: robotruten »

Niestety, tu zawodzi edukacja. Mamy takich rolników jak ich wykształciliśmy.

Awatar użytkownika
Xadlor
Nieśmiały
Nieśmiały

Ok. Mój przypadek może być ciężki bo facet ledwo chodzi jest w podeszłym wieku i liczy na plony z małego skrawka pola. A już się zdarzyło, że w południe przyjeżdżał z opryskiem. Dlatego moje uprzedzenie. Jestem początkujący, prowadzą mnie działacze rodzimego koła i szukam różnych informacji.
A co do tych instytucji to jakie poza związkiem pszczelarskim i ośrodkiem weterynarii?
Są jakieś regulacje prawne, w internecie często spotykam informacje o większej przychylności dla pszczelarza, czy to prawda?

TomekMiodek
Stukacz Junior
Stukacz Junior
Kontakt:

Post autor: TomekMiodek »

Trzeba edukować na siłę tych rolników co na kwiat w dzień pryskają owadobójczym( noc jest od tego). Kamera bardzo dobry pomysł - wręcz obowiązek, jak masz osyp pszczół (zatrucie) od razu dzwonisz do gminy a jak jest sobota albo niedziela od razu dzwonisz na policje (nie czekasz) i muszą przyjąć zgłoszenie - bo to jest przestępstwo. potem osyp do badania..
Każdy pszczelarz musi koniecznie się podkreślić ze swoją obecnością na danym terenie, oni musza wiedzieć że jesteś, i ze im dokopiesz jak będzie trzeba (chore ale tak jest). Ja tak zrobiłem, i mam spokój.

koga

Post autor: koga »

Możesz się procesować nawet będziesz miał rację ale też i wroga. Moja recepta jest taka:
Weź słoik miodu dla żony rolnika, połówkę dla ciebie i rolnika i się dogadaj. Albo ty zamkniesz pszczoły na czas oprysków, albo on będzie pryskał po skończonych lotach

Awatar użytkownika
Xadlor
Nieśmiały
Nieśmiały

Ok. Dzięki.

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

waldek6530 pisze:adriannos a do jakich to władz może on zgłosić to niewłaściwe wykonywanie :692: oprysku przez rolnika ??? :692: :692: :692:
PIORiN

http://piorin.gov.pl/

A jak Ci wytrują pszczoły, to zarządaj powołania komisji składającej się przedstawicieli:

1. Piorin
2. Urzędu Gminy
3. Policji
4. Prezesa Koła Pszczelarzy

[ Dodano: 2012-04-12, 22:18 ]
Tutaj plakat z "Polanki"
Obrazek

źródło:
http://spp-polanka.org/infopage.php?id=68

ODPOWIEDZ