Jaki wybrać ul

Moderator: krzysglo

pasta
Nieśmiały
Nieśmiały

Jaki wybrać ul

Post autor: pasta »

Witam , jako początkujący chciałbym sie spytać jaki był by najlepszy ul w mojej okolicy .
Pochodze z Wadowic , klimat górski . Z góry dzięki
Pastoś :) ,amator

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Post autor: Harnaś »

Witaj pasta ja jestem z gór mam tu ostre klimaty robię na korpusowych ulach wielkopolskich mam też leżaki na wielkopolskiej ramce bardzo dobrze mi się na nich robi są wygodne i łatwe tak to mogę powiedzieć do pracy przy pszczołach. ty jako początkujący poszukaj jakiegoś pszczelarza w okolicy i poproś go o pomoc przy założeniu i wybraniu konkretnego miejsca dla rodziny pszczelej pozdrawiam Harnaś.

pasta
Nieśmiały
Nieśmiały

Dzięki ,

Harnaś
Stukacz
Stukacz

Post autor: Harnaś »

pasta jak byś potrzebował ule czy miodarkę to możemy pogadać mam do sprzedania ule i miodarkę .....

pasta
Nieśmiały
Nieśmiały

To pisz mi na priv :)

[ Dodano: 2013-02-03, 20:02 ]
Czy odpowiedni był by ul warszwski poszerzony ?

Dominik
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: Jaki wybrać ul

Post autor: Dominik »

pasta pisze:...jaki był by najlepszy ul...

Witaj.
Większość uli w Polsce, to takie na ramkę wielkopolską - nie polecam.
Ciasne, rojne i aby zazimować silne rodziny wymagają dużo pracy.
Sam na początku popełniłem ten błąd i poszedłem w ramkę 360x260. Teraz mam ponad dwadzieścia takich uli i nie jestem z nich zadowolony. Powoli myślę o przejściu na 1/2 dadan i Tobie też taki wymiar ramki polecam (435x145). W tego typu ulach gospodarka wymaga trochę wiedzy i doświadczenia.
W Twoim przypadku rozsądnym by było zacząć na pełnej ramce dadanowskiej (435x300) i nadstawkach 1/2 dadan. W takim układzie bez problemów możesz przejść na same połówki, a nawet na ramkę apipol (435x115) czy lahgstroth (435x230).
Ramki dadana to duża siła, dobra zimowla i dużo miodu. Na początek polecam ul na 10 ramek dadana i półkorpusy na miodnię.

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: emka24 »

Dominik pisze:Powoli myślę o przejściu na 1/2 dadan i Tobie też taki wymiar ramki polecam (435x145). W tego typu ulach gospodarka wymaga trochę wiedzy i doświadczenia.
Czy mógłbyś w punktach bądź kilku żołnierskich słowach wykazać przewagę ula 2x 1/2 dadanta nad gniazdem na pełnej ramce dadanta?
emka24

pasta
Nieśmiały
Nieśmiały

Re: Jaki wybrać ul

Dominik pisze:
pasta pisze:...jaki był by najlepszy ul...
W tego typu ulach gospodarka wymaga trochę wiedzy i doświadczenia.

Tylko ja nie jestem doświadczony i nie miałem okazji zapoznać sie z byle jakim ulem .
Czyli proponujesz mi Dadanta ?

[ Dodano: 2013-02-04, 15:21 ]
P.s czyli w-wski poszerzony nie jest odpowiedni ?

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Nie ma najlepszego ula i dziwie się kolegom, którzy bez pytania o warunki pożytkowe, sposób planowanej gospodarki, umiejętności itp odpowiadają, że ten czy tamten jest super albo całkiem zły.
Ul ma zapewnić pszczołom odpowiednią pojemność a pszczelarzowi wygodę obsługi.
W moich warunkach tradycyjny ul wielkopolski jest za ciasny, dlatego gospodaruję w 12 ramkowym, ale kolega, doświadczony pszczelarz, któremu chciałbym kiedyś dorównać, ma w 10 ramkowych zbiory nawet po 100 kg od rekordzistek a średnią wyższą niż moje 40-45 kg.
To pokazuje, że typ ula ma drugorzędne znaczenie. Więcej zależy od wiedzy i doświadczenia pszczelarza.

Jaki typ ula jest najlepszy to jeden z ulubionych tematów rozmów pszczelarzy, najlepiej podlanych piwem, albo i czymś mocniejszym.
Najczęściej najlepszy jest ten typ ula, w jakim kupiliśmy/odziedziczyliśmy pierwsze pszczoły. Na takich uczymy się pracować i ciężko zmienić typ, bo to wydatek i konieczność wypracowania nowego systemu obsługi.

Musisz napisać wiecej jakie masz zamiary: jak duża ma byc pasieka, czy będzie przewożona, jaka jest Twoja kondycja fizyczna?
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

pasta
Nieśmiały
Nieśmiały

Więc tak:
-mój zamiar to na początek mieć 3 ule stacjonarne , chciałbym pózniej sie utrzymywać z dużo większej ilości uli
- hmm, chodząc do szkoły sportowej to raczej mam dość dobrą kondycje fizyczną

P.S Jak już wspomniałem jestem z Wadowic , klimat górski .

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

minikron pisze:Nie ma najlepszego
To prawda-ale pytanie o ul pojawia się zawsze na początku przygody z pszczołami.
Jedną z ważniejszych decyzji musimy podjąć nie mając wiedzy ,doświadczenia i często osoby ,która mogłaby pomóc .Jeśli jest to odziedziczenie ,podarowanie to nie mamy na to wpływu,ale kupując powinniśmy już mieć chociaż teoretyczne rozeznanie.Decyzja o ulu będzie się za nami wlokła przez cały okres naszej przygody.
Rasę czy linię pszczoły można wymienić w jeden sezon,gospodarkę pasieczną możemy zmieniać lub modyfikować cały czas,ale wymiana uli wraz z całym dodatkowym osprzętem jest kosztowna a nie raz niemożliwa.
W/g mnie ul nie powinien ograniczać - to ,że dzisiaj prowadzimy gospodarkę stacjonarną, nie może wykluczać ,że w przyszłości nie będziemy wędrować.Kiedyś matka składała ok.1800 jaj ,a obecne krzyżówki mogą ponoć składać 3000 i więcej.
Nie będę pisał który ul najlepszy(wiadomo,że ten w którym gospodarzę)ale ja dzisiaj wybierałbym między dadantem,langstrotem lub czeskim optimalem.
Pożytki w koło pasieki są ważne,ale nie najważniejsze,dzisiaj trzeba ruszać się z ulami ,wozić pszczoły na kolejne pożytki i wtedy baza pożytkowa jest mniej ważna(znam pszczelarza który ma pięć uli i wędruje z nimi)
W/g mnie ul musi być nowoczesny-a to znaczy rozbieralny,typowy rozmiar ramki i elementów,lekki.,daszek płaski,brak wystających części(okapy daszków,mostki).
Moja rada: postaraj się o roczniki Pszczelarstwa z poprzednich lat,użyj wyszukiwarki na tym i innych forach.Dyskusję o wyższości poszczególnych typów toczyły się już w internecie.
Chyba przynudziłem.
emka24

pasta
Nieśmiały
Nieśmiały

[/quote]Chyba przynudziłem.[/quote]

A nieprzynudziłeś ,bardzo lubie czytać o pszczołach , a szczególnie o ulach.
Więc poraz kolejny chcialbym sie spytac czy w-wski poszerzony jest ok bo nie dostałem stanowczej odpowiedzi ?
Dzięki wasze posty dadza mi duzo do zrozumienia:)

Awatar użytkownika
minikron
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: minikron »

Warszawiaki odradziłbym. Masz w planie większą pasiekę, z taką trzeba jeździc, a warszawiaki są kłopotliwe w transporcie.
emka dobrze pisze - wybierz ule korpusowe, typowe, łatwe do transportu.
Gdybym teraz zaczynał. stawiałbym na dadanta lub wielkopolski 12 ramkowy.
Będziesz musiał strzelać ale te 3 ule na początek to nie tragedia nawet jak zmienisz zdanie, bo Ci się nie będą podobać.
"Temu, kto je zna i kocha, lato bez pszczół wyda się smutne i tak niepełne, jak gdyby
nie wydało na świat ptaków, ani kwiatów"

emka24
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

pasta pisze:Więc poraz kolejny chcialbym sie spytac czy w-wski poszerzony jest ok
Tak jak napisał minikron w każdy ulu można trzymać pszczoły i nauczyć się gospodarzyć.
Z tego co napisałeś to jesteś młody człowiekiem, więc powinieneś szukać nowoczesnych rozwiązań. W zasadzie ja w poprzednim poście dałem ci swoją odpowiedź.Jeśli chcesz wyraźnie(ale to jest moje osobiste zdanie)-to nie.
Inaczej w--wski p jest ok,ale nie dla ciebie.
emka24

jozef
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

Post autor: jozef »

emka24 to może poszukaj tu , http://ulkaszubski.pl/viewforum.php?f=1 ... f8e6f7713e , jak sobie życzysz coś nowego ale nie każdy to widzi

ODPOWIEDZ