Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki wybrać ul
Autor Wiadomość
pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-01, 20:54   Jaki wybrać ul

Witam , jako początkujący chciałbym sie spytać jaki był by najlepszy ul w mojej okolicy .
Pochodze z Wadowic , klimat górski . Z góry dzięki

Harnaś 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-02, 08:44   

Witaj pasta ja jestem z gór mam tu ostre klimaty robię na korpusowych ulach wielkopolskich mam też leżaki na wielkopolskiej ramce bardzo dobrze mi się na nich robi są wygodne i łatwe tak to mogę powiedzieć do pracy przy pszczołach. ty jako początkujący poszukaj jakiegoś pszczelarza w okolicy i poproś go o pomoc przy założeniu i wybraniu konkretnego miejsca dla rodziny pszczelej pozdrawiam Harnaś.

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-02, 08:49   

Dzięki ,

Harnaś 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-02, 08:54   

pasta jak byś potrzebował ule czy miodarkę to możemy pogadać mam do sprzedania ule i miodarkę .....

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-02, 11:21   

To pisz mi na priv :)

[ Dodano: 2013-02-03, 20:02 ]
Czy odpowiedni był by ul warszwski poszerzony ?

Dominik 
Nieśmiały
motocyklista

Wysłany: 2013-02-04, 11:42   Re: Jaki wybrać ul

pasta napisał/a:
...jaki był by najlepszy ul...

Witaj.
Większość uli w Polsce, to takie na ramkę wielkopolską - nie polecam.
Ciasne, rojne i aby zazimować silne rodziny wymagają dużo pracy.
Sam na początku popełniłem ten błąd i poszedłem w ramkę 360x260. Teraz mam ponad dwadzieścia takich uli i nie jestem z nich zadowolony. Powoli myślę o przejściu na 1/2 dadan i Tobie też taki wymiar ramki polecam (435x145). W tego typu ulach gospodarka wymaga trochę wiedzy i doświadczenia.
W Twoim przypadku rozsądnym by było zacząć na pełnej ramce dadanowskiej (435x300) i nadstawkach 1/2 dadan. W takim układzie bez problemów możesz przejść na same połówki, a nawet na ramkę apipol (435x115) czy lahgstroth (435x230).
Ramki dadana to duża siła, dobra zimowla i dużo miodu. Na początek polecam ul na 10 ramek dadana i półkorpusy na miodnię.

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-04, 13:56   

Dominik napisał/a:
Powoli myślę o przejściu na 1/2 dadan i Tobie też taki wymiar ramki polecam (435x145). W tego typu ulach gospodarka wymaga trochę wiedzy i doświadczenia.

Czy mógłbyś w punktach bądź kilku żołnierskich słowach wykazać przewagę ula 2x 1/2 dadanta nad gniazdem na pełnej ramce dadanta?

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-04, 15:20   Re: Jaki wybrać ul

[quote="Dominik"]
pasta napisał/a:
...jaki był by najlepszy ul...

W tego typu ulach gospodarka wymaga trochę wiedzy i doświadczenia.

Tylko ja nie jestem doświadczony i nie miałem okazji zapoznać sie z byle jakim ulem .
Czyli proponujesz mi Dadanta ?

[ Dodano: 2013-02-04, 15:21 ]
P.s czyli w-wski poszerzony nie jest odpowiedni ?

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2013-02-04, 18:32   

Nie ma najlepszego ula i dziwie się kolegom, którzy bez pytania o warunki pożytkowe, sposób planowanej gospodarki, umiejętności itp odpowiadają, że ten czy tamten jest super albo całkiem zły.
Ul ma zapewnić pszczołom odpowiednią pojemność a pszczelarzowi wygodę obsługi.
W moich warunkach tradycyjny ul wielkopolski jest za ciasny, dlatego gospodaruję w 12 ramkowym, ale kolega, doświadczony pszczelarz, któremu chciałbym kiedyś dorównać, ma w 10 ramkowych zbiory nawet po 100 kg od rekordzistek a średnią wyższą niż moje 40-45 kg.
To pokazuje, że typ ula ma drugorzędne znaczenie. Więcej zależy od wiedzy i doświadczenia pszczelarza.

Jaki typ ula jest najlepszy to jeden z ulubionych tematów rozmów pszczelarzy, najlepiej podlanych piwem, albo i czymś mocniejszym.
Najczęściej najlepszy jest ten typ ula, w jakim kupiliśmy/odziedziczyliśmy pierwsze pszczoły. Na takich uczymy się pracować i ciężko zmienić typ, bo to wydatek i konieczność wypracowania nowego systemu obsługi.

Musisz napisać wiecej jakie masz zamiary: jak duża ma byc pasieka, czy będzie przewożona, jaka jest Twoja kondycja fizyczna?

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-04, 19:07   

Więc tak:
-mój zamiar to na początek mieć 3 ule stacjonarne , chciałbym pózniej sie utrzymywać z dużo większej ilości uli
- hmm, chodząc do szkoły sportowej to raczej mam dość dobrą kondycje fizyczną

P.S Jak już wspomniałem jestem z Wadowic , klimat górski .

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-04, 19:33   

minikron napisał/a:
Nie ma najlepszego

To prawda-ale pytanie o ul pojawia się zawsze na początku przygody z pszczołami.
Jedną z ważniejszych decyzji musimy podjąć nie mając wiedzy ,doświadczenia i często osoby ,która mogłaby pomóc .Jeśli jest to odziedziczenie ,podarowanie to nie mamy na to wpływu,ale kupując powinniśmy już mieć chociaż teoretyczne rozeznanie.Decyzja o ulu będzie się za nami wlokła przez cały okres naszej przygody.
Rasę czy linię pszczoły można wymienić w jeden sezon,gospodarkę pasieczną możemy zmieniać lub modyfikować cały czas,ale wymiana uli wraz z całym dodatkowym osprzętem jest kosztowna a nie raz niemożliwa.
W/g mnie ul nie powinien ograniczać - to ,że dzisiaj prowadzimy gospodarkę stacjonarną, nie może wykluczać ,że w przyszłości nie będziemy wędrować.Kiedyś matka składała ok.1800 jaj ,a obecne krzyżówki mogą ponoć składać 3000 i więcej.
Nie będę pisał który ul najlepszy(wiadomo,że ten w którym gospodarzę)ale ja dzisiaj wybierałbym między dadantem,langstrotem lub czeskim optimalem.
Pożytki w koło pasieki są ważne,ale nie najważniejsze,dzisiaj trzeba ruszać się z ulami ,wozić pszczoły na kolejne pożytki i wtedy baza pożytkowa jest mniej ważna(znam pszczelarza który ma pięć uli i wędruje z nimi)
W/g mnie ul musi być nowoczesny-a to znaczy rozbieralny,typowy rozmiar ramki i elementów,lekki.,daszek płaski,brak wystających części(okapy daszków,mostki).
Moja rada: postaraj się o roczniki Pszczelarstwa z poprzednich lat,użyj wyszukiwarki na tym i innych forach.Dyskusję o wyższości poszczególnych typów toczyły się już w internecie.
Chyba przynudziłem.

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-04, 19:42   

[/quote]Chyba przynudziłem.[/quote]

A nieprzynudziłeś ,bardzo lubie czytać o pszczołach , a szczególnie o ulach.
Więc poraz kolejny chcialbym sie spytac czy w-wski poszerzony jest ok bo nie dostałem stanowczej odpowiedzi ?
Dzięki wasze posty dadza mi duzo do zrozumienia:)

minikron 
Senior Stukacz
trzymacz z ambicjami

Wysłany: 2013-02-04, 19:51   

Warszawiaki odradziłbym. Masz w planie większą pasiekę, z taką trzeba jeździc, a warszawiaki są kłopotliwe w transporcie.
emka dobrze pisze - wybierz ule korpusowe, typowe, łatwe do transportu.
Gdybym teraz zaczynał. stawiałbym na dadanta lub wielkopolski 12 ramkowy.
Będziesz musiał strzelać ale te 3 ule na początek to nie tragedia nawet jak zmienisz zdanie, bo Ci się nie będą podobać.

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-04, 19:51   

pasta napisał/a:
Więc poraz kolejny chcialbym sie spytac czy w-wski poszerzony jest ok

Tak jak napisał minikron w każdy ulu można trzymać pszczoły i nauczyć się gospodarzyć.
Z tego co napisałeś to jesteś młody człowiekiem, więc powinieneś szukać nowoczesnych rozwiązań. W zasadzie ja w poprzednim poście dałem ci swoją odpowiedź.Jeśli chcesz wyraźnie(ale to jest moje osobiste zdanie)-to nie.
Inaczej w--wski p jest ok,ale nie dla ciebie.

jozef 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2013-02-04, 20:20   

emka24 to może poszukaj tu , http://ulkaszubski.pl/vie...94262f8e6f7713e , jak sobie życzysz coś nowego ale nie każdy to widzi

Odpowiedz do tematu