Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki wybrać ul
Autor Wiadomość
emka24 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-04, 20:22   

Dopiszę jeszcze tylko ,że tak jak pisze minikron te trzy ule to nie tragedia. Kup je ,oswajaj się z pszczołami ,czytaj dużo planuj.Jak ci nie przejdzie i się nie zniechęcisz to będziesz się rozwijał bardziej świadomie.

[ Dodano: 2013-02-04, 20:27 ]
jozef napisał/a:
emka24 to może poszukaj tu , http://ulkaszubski.pl/vie...94262f8e6f7713e , jak sobie życzysz coś nowego ale nie każdy to widzi

Kolego Józefie to kandydat pasta poszukuje.
Osobiście chętnie zapoznam się z tą stroną.

jozef 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2013-02-04, 20:33   

emka24 . pisz jakie masz pytania i się zarejestruj nie ma problemu ,jak podołam to dam odpowiedz bez problemowo , http://ulkaszubski.pl/vie...b5d613675a6814f
pozdrawiam jozef

Dominik 
Nieśmiały
motocyklista

Wysłany: 2013-02-05, 06:28   

emka24 napisał/a:

Czy mógłbyś w punktach bądź kilku żołnierskich słowach wykazać przewagę ula 2x 1/2 dadanta nad gniazdem na pełnej ramce dadanta?

Proszę bardzo:

- jeden wymiar ramki w całej pasiece
- ramki odbudowane "od deski do deski"
- plastry nie wyłamują się przy wirowaniu (nawet dziewicze)
- bezproblemowe wiosenne pobudzanie rozwoju
- ograniczenie matki w kilka sekund
- karmienie na zimę można zrobić dużo wcześniej

Wg mnie, to najważniejsze zalety ramki 1/2 dadan

[ Dodano: 2013-02-05, 06:40 ]
pasta napisał/a:

Czyli proponujesz mi Dadanta ?

Tak, proponuję dadana 10-ramkowego z nadstawkami 1/2

pasta napisał/a:

P.s czyli w-wski poszerzony nie jest odpowiedni ?

Warszawski poszerzony nie jest ulem postępowym i nie daje możliwości nowoczesnej gospodarki pasiecznej. Ma jednak swoją zaletę - stwarza najlepsze warunki bytowania pszczół (szczególnie zimą). Jest dobrym ulem, jeśli ma się kilka sztuk w przydomowym ogródku.

miśkownica 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-02-05, 09:13   

A gdyby dać nadstawkę pod korpus (w Dadancie), czy zimowla będzie zbliżona do WP mimo niższej ramki, dzięki utworzonej poduszcze powietrznej?

emka24 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-05, 15:51   

Dominik napisał/a:
Proszę bardzo:

- jeden wymiar ramki w całej pasiece
- ramki odbudowane "od deski do deski"
- plastry nie wyłamują się przy wirowaniu (nawet dziewicze)
- bezproblemowe wiosenne pobudzanie rozwoju
- ograniczenie matki w kilka sekund
- karmienie na zimę można zrobić dużo wcześniej

Wg mnie, to najważniejsze zalety ramki 1/2 dadan

Już miałem odpisać i przedstawić moje doświadczenia z gospodarzeniem na pełnej ramce dadanta ,ale otrzymałem PSZCZELARSTWO z tego miesiąca ,a w nim na str 19-21 dr krzysztof Olszewski pisze dokładnie na ten temat.
W związku z tym odsyłam do artykułu.

Dominik 
Nieśmiały
motocyklista

Wysłany: 2013-02-05, 17:29   

miśkownica napisał/a:
A gdyby dać nadstawkę pod korpus (w Dadancie), czy zimowla będzie zbliżona do WP mimo niższej ramki, dzięki utworzonej poduszcze powietrznej?

Półkorpus pod gniazdowym poprawi warunki zimowli (można wtedy bez problemu zimować na osiatkowanej dennicy). Warunki będą prawie takie jak w warszawiaku :)

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-06, 12:53   

Wszystkim wielkie dzieki !Czy ten dadant 1/2 to jest 4 korpusowy bo taki znalazlem na stronie internetowej firmy Lyson?
Jeszcze raz wielkie dzieki

Dominik 
Nieśmiały
motocyklista

Wysłany: 2013-02-07, 08:34   

pasta napisał/a:
...Czy ten dadant 1/2 to jest 4 korpusowy...

Cztery korpusy to taki "standard" przy tym wymiarze ramek. Piąty korpus może być potrzebny przy dużej sile i obfitym pożytku. Dokłada się go aby pszczoły miały miejsce na składowanie świeżego nakropu.
Na początek spraw sobie te czterokorpusowe (jeśli idzeisz w kierunku 1/2 dadan) i będziesz bardziej niż zadowolony, bo w pierwszym sezonie i tak wykorzystasz dwa, może trzy licząc na jedną rodzinę. Z czasem i tak musisz mieć zapasowe korpusy (całe ule) i wtedy będziesz miał pełną dowolność w żonglowaniu korpusami.

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-10, 18:32   

Ma kto moze plan budowy tego ula bo w goooglacjh nie znalazlem

Kingston3012
Obserwator

Wysłany: 2013-03-26, 18:11   

Witajcie,
ja jako niedoświadczona jeszcze osoba, borykam się z dwoma ulami, mianowicie dadant 1/2 a ul langstroth 3/4, mam możliwość wyprodukowania ich, ale nie wiem który wybrać, jako początkująca osoba. Poradźcie, proszę

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-03-27, 20:58   

Szanowny kolego Kingston. Zawsze wybór ula uzależniony jest jaką będziemy prowadzić gospodarkę pasieczną. Jeśli pasieka będzie stała poza miejscem zamieszkania, daleki dojazd, to radzę kupić sobie 1 oryginalny ul dadanta i nastepnie wyprodukować sobie ilość potrzebną, do gospodarki stacjonarnej. Uważam z własnej praktyki, że matka ma większe pole do popisu /ilość plastrów gniazdowych/ i wówczas rodzinki są miej rojliwe. Natomiast są one ciężkie do intensywnej wędrówki. Poruszam problem dojazdów do pasieki z uwagi, że coraz więcej pszczelarzy pochodzi z miast. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

Kingston3012
Obserwator

Wysłany: 2013-03-28, 11:25   

Dziękuje, za przydatne mi informacje wyciągnięte z kolegi doświadczeń. Właśnie i tu jestem troszkę w kropce, chciałabym rozpocząć gospodarkę wędrowną, a jak już kolego Janie wspomniałeś dadant będzie ciężki do transportu, nieco za ciężki, a langstroth ? Nie mam jeszcze doświadczenie więc trudno mi coś powiedzieć na ten temat, ciągle jeszcze czytam i wypytuje :687: Pozdrawiam Kolego Janie Magóra

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-03-28, 11:53   

Szanowny kolego Kingston. Odnośnie uli langstroth, to nie mam doświadczenia. Na pasiece stacjonarnej gospodarzę w ulach dadanta, a wielkopolskie - drewniane i styropianowe wykorzystuję jedynie do osadzania rojów , do jesieni. Pasiekę mam poza miejscem zamieszkania - miasteczko. Znajomi, którzy prowadzą pasieki wielkotowarowe, gospodarzą w ulach wielkopolskich, drewnianych, styropianowych i poliuretanowych. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

Bzz 
Stukacz Junior

Wysłany: 2013-03-28, 12:10   

Witam,

Kingston - poczytaj troszkę http://www.polbart.com/ ... zdjęcie na głównej stronie, daje sporo do myślenia.
pozdrawiam.

Kingston3012
Obserwator

Wysłany: 2013-03-28, 12:59   

Wiele do myślenie :) Dzięki wielkie
Pozdrawiam 5.

Odpowiedz do tematu