Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jaki wybrać ul
Autor Wiadomość
Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2013-03-30, 23:01   

Ja bym zaproponował do dawnych uli,jak kto chce zwalczać warozę naturalnie,odwrócić ramkę o180*czyli do góry nogami przed zasklepieniem

daro 
Stukacz

Wysłany: 2013-03-31, 19:57   

Fredziu w Czechach skonstruowano ul o ramce okrągłej elektrycznie obracany. Jakoś szału nie ma. :689:

Bogumil
Nieśmiały

Wysłany: 2014-05-04, 20:14   

Byłbym wdzięczny za sugestie; planuję założyć malutką pasiekę w okolicach Józefowa pod Warszawą na początek 2-3 ule myślałem o ulach warszawskich poszerzanych z nadstawką. Ok. 15 lat temu miałem do czynienia z tymi ulami i wspominam je całkiem miło. Mam pytanie czy jest to obecnie dobry wybór? I druga część pytania jaki wariant drewno czy styropian? Widziałem ostatnio wersje z utwardzonego styropianu i wygląda to solidnie, ale mam obawy czy aby takie środowisko na dłuższą metę dla pszczół i miodu jest aby właściwe.
Byłbym wdzięczny za konstruktywne wskazówki. Pozdrawiam Bogumił

rostewit 
Starszy Stukacz
rostewit

Wysłany: 2014-05-04, 21:45   

Kilka dni temu otrzymałem telefon od kolegi z pytaniem, czy można robić już odkłady bo pszczoły weszły już w nastrój rojowy. Odpowiedziałem mu :a poszerzasz miodnię, dajesz węzę? Odpowiedział : już więcej nie mogę, bo w moich ulach warszawskich- poszerzonych jest tylko jedna półnadstawka. To zmień ule, albo przebuduj je tak, by można było mnożyć nadstawki- odpowiedziałem.
Początkowo nawet ARR nie planowała dać dotacje na ule warszawskie, myślę że z powodu mało racjonalnej gospodarki z tymi ulami. Zmieniono decyzję, bo jednak pszczelarze domagali się tego. Myślę że więcej kierowali się przywiązaniem do tych uli i jakimiś swoimi racjami.
Jaki masz wybrać ul? Sam zadecyduj, podobno ule miodu nie dają, ale mogą nam utrudniać lub ułatwiać pracę.
Ja mam ule na ramkę wlkp, ale gdybym miał teraz wybierać ul, to wybrał bym dadanty.
Jeżeli masz słabe pożytki, to może warszawski wystarczy, ale jeżeli masz np. rzepaki, jak wyżej wspomniany kolega, to możesz mieć problem.
Styropiany czy drewniane? Mnie odpowiadają ule styropianowe, bo są lekkie, a korzystam tylko z pełnych korpusów.
Pozdrawiam.

Odpowiedz do tematu