Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli
Autor Wiadomość
Piotr Nowotnik
[Usunięty]

Wysłany: 2013-03-23, 20:25   

Pamiętam, że ja nie karmiłem. Pewnie to zależało od tego, że miały stały dopływ nektaru i pyłku i same sobie zapewniały pokarm, na pewno to też zasługa matki - car Primorskiej od Pana Stępnia, którego serdecznie pozdrawiam. Jak im podałem przy tworzeniu 4 plastry osłonowe z pokarmem - miodem tak miały przez długi czas. Dopiero na końcówce sierpnia odebrałem /wyczyściłem/ im plastry z miodu prawie nietknięte przez rój i podałem inwert Apifood. Jednak jak baza pożytkowa jest uboga to należy karmić tak, że w ulu panowała, była stała ilość żelaznego zapasu - 5 kg. Zaleca się inwert bądź ciasto, gdyż tradycyjny syrop za bardzo męczy pszczoły przy przerabianiu, a przecież tu chodzi o namnażanie się pszczół i rozbudowę ich siły.

daro 
Stukacz

Wysłany: 2013-03-24, 11:29   

Kolejny stereotyp (inwerty) .Podobnie jak cukier są przerabiane poprzez pszczoły. Do przerobu cukru czy inwertu zatrudniana jest pszczoła stara . Odkłady podkarmia się tak jak rodzinę chcąc pobudzić matkę do czerwienia, ja daję 0,25 l syropu rzadkiego/dzień. Jeśli zaczyna przybywać komórek z miodem znak że przesadziliśmy i trzeba zaprzestać karmienia. Doskonale wpływa ograniczone poławianie pyłku . :685:

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-03-24, 18:18   

Walkie z warozą prowadzimy cały sezon. W odkładach tego rocznych to jak juz mamy dolny korpus cały w ramkach. Ale przezimowane rodziny to już w kwietniu wkładamy ramkie co w niej jest rameczka trutowa. W zrobionych odkładach to matki stare czerwio ale w macierzakach co podalim mateczniki na wygryzieniu matki mają czerwic za 10 dni a niema jajeczek to jest problem. Ale jest wyjscie jak dawalim do macierzaków mateczniki to robimy 1 odkładzik z 1 ramko z rodziny co czerwi drugi sezon i osłonową i dajemy 1 matecznik i mamy odkładzik z rezerwową matką. Jak dalim macierzakowi ramkie z jajeczkamy co jajeczka mają 70 godz, i tam nie ciogną mateczników to jest pewne ze matka jest i znosi jaja. Ale jak pociogneli mateczniki to znaczy ze matkie zjadła jaskółka na obiad. Czekamy w macierzaku aż zasklepio matecznik i go wycinamy do tego z 1 ramko czerwiu a z niego łapiemy matkie i do macierzaka czyli zamiana matki na matecznik. Jak robimy wiencej takich odkładów to i robimy wiencej takich odkładów z 1 ramko bo jaskułki lubio na obiad matule. Jak w macierzakach juz weszystkie matki są poznakowane to przed kwitnieniem robinji akacjowej dajemy 3 korpus. Na ślonsku to ona zakwita tak 25 maja. Ten 3 korpus dajemy jako trzeci na smo góre a w nim 2-3 ramki czerwiu na wygryzieniu z 3 ramki miodu jeszcze nie zasklepionego a reszta weza. W srodkowym te ramki co zabralim z rodni jeszcze czerw się nie wygryzł i reszta weza. Czyli ten 3 korpus był cały 10 ramwk wezy a podzielilm na ramki z miodem czerwiem i 2 ramki dajemy z pieżgą do srodkowego zeby była na wiosne do karmienia czerwiu. Bo pszczoła z górnych korpusów nie pobiera piezgi woli doniesć pyłku na dolne ramki osłonowe ale na wiosne to pobiera bo niema dopływu z kwiatów. Ja tu rospisuje sie o rodzinach produkcyjnych a to jest temat o odkładach. Odkłady ze starymy matkamy przez czerwiec i lipiec dokładamy do gurnego korpusu ramki z wezą a zdołu zabieramy ramki z zasklepionym czerwiem i dajemy do góry a z góry zabieramy ramki odbudowaną wezą do dolnej beleczki i tak zastaje nam śierpień. Jak postepujemy w śierpniu to bendzie w nastepnym wontku. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2013-03-28, 17:36 ]
Ale jak chcemy powiekszyc pasiekie to z tych 1 ramkowych odkładów. Co tydzień dajemy po 1 ramce czerwiu od rodzin z dwu letnimy matkamy zeby nie wpadły w nastruj rojowy. Po lipie juz nie mamy pożytków towarowych, az do nawoci chyba ktos ma drugi raz posiano faceljie. W śierpniu tak do 10 ale w suwałkach to 1 sierpnia. W tych zrobionych odkładach zabieramy z góry ramki co jest miód i są zasklepione 3/4 i wirujemy. Z dołu z rodni bierzemy 4 ramki czerwiu zasklepionego i dajemy go do góry zeby sie wygryzła pszczołaa w to miejsce na dół dajemy 4 ramki z pineską odwirowanego albo zwykłego suszu zeby matka miała gdzie czerwic. I tak duł wyglonda 4 z pineskamy i 4 z jajamy czerwiem otwartym i zasklepionym i 2 osłonowe z miodem i pieżgą. A góra to 4 czerwiu co za 10 dni się wygryzie i 4 suszu i dajemy podkarmiaczkie a w niej syrop 1na 1. Syrop podajemy przez 3 dni i robimy przerwę 2 dni. Matki intensywnie czerwią bo mają gdzie 4 ramki z pineskamy puste moz byc w nich troche nie zasklepionego miodu to przeniosz go do góry bo maja gdzie go złozyć. Na dole jest troche miodu w rodni wianki z tych 4 ramek i osłonowe to pszczoła karmi czerw bo u góry to jest tylko syrop ktury za 7 dni bendzie mozna karmic młody czerw, bo musi byc odparowanyi dodane enzymy zeby byc pełno wartosciowym miodem do karmienia czerwiu. Po tej przewie 2 dniowej ponownie dajemy syrop 3 dni i przerwa tak z 10 kilo cukru bo 10 sierpnia na slonsku zaczyna kwitnąc nawoc. To pszczoły bendą ja zbierac i mieszac z syropem. Syrop tak długo dajemy zeby pszczoły zasklepiły 10 ramek tak 3/4. U góry jest 8 ramek ale jak 2 zasklepio tak 3/4 to zabieramy do pracowni i dajemy 2 suszu. Odkład musi nam zrobić 10 ramek syropu miodu. Po 20 śierpnia zabieramy te 4 ramkiz pineskamy, i dajemy do rodzin zimujących zmiataja pszczoły z tych ramek. Pszczoła jak sie wygryzie po 20 sierpnia to doczeka wiosny i 1 oblotu. A na dół dajemy 2 ramki suszu z pineskamy i zatwór bo mamy tylko 8 ramek 2 z pineskamy 4 bez pinesek i2 osłonowe. Ostatnie te 2 ramki z pineskamy zabieramy tak do 10 wrzesnia bo te 4 bez pinesek to tak koniec sierpnia poczontek wrzesnia do zimujacych rodzin bez pszczół. Reasumując taki odkład ze starą matką 3 letnia. Musi nam dać 10 ramek czerwiu z zimującą pszczołą i 10 ramek zasklepionego syropu. Czyli jeden odkład da nam na dwie rodziny zimujace 5 ramek czerwiu i 5 syropu. Bendzie jescze dalsze postepowanie. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2013-04-06, 13:01 ]
Jak z odkładu damy 5 ramek czerwiu a na kazdej ramce sie wygryzie ze 4 tys, pszczół to mamy 2kg,czyli 20 000robotnic. A macierzak da nam przeszło 3kg, pszczół zimowych to do zimowli pujdzie 5kg,na jesień. Przez zime padnie z 1kg, czyli 10 000 ale do oblotu doczeka 4kg. To jest potenzna rodzina i taka rodzina już na poczontku lutego ma jajeczka a pod koniec lutego juz sie wygryzie mase nowych pszczół co bendzie pielegnowac czerw. Jak bendzie 1 oblot to i czensc młodej pszczoły wezmnie w nim udział pod koniec oblotu. Odkład da nam 5 ramek syropu wielkopolskich czyli 12,5 kg, pokarmu i jak damy te 5 ramek syropu do zimujacej rodziny a ona wianki nad czerwiem i 2 osłonowe z miodem i pieżgą i 2 ramki u góry poza kratą co dalim pod koniec maja do góryz piezgą to taka rodzina ma 18 kg, pokarmu iw zimie spimy spokojnie nie drzmy czy im nie zabraknie jeszenia i piezgi. Bo w tej rodzinie jest 40 000 pszczól kture czekaja wiosny i 1 oblotu. Taka silna rodzina na wiosne jak jest ciepło to na kwitnienie wierzby iwy moze wysłac 15 000 zbieraczek. A jak kto ma rzepak do kilometra od pasieki to z samego rzepaku odwiruje z 50 słoików miodu. A zrodziny lilputowatej co ma 1 kg pszczółto moze odebrac z 5słoików. Tylko potem bendzie problem jak go dobrze sprzedać bo jeszcze bendzie akacja lipa i nawoć. Na jesieni te odkłady co zabralim czerw i zmietlim pszczoły bo jak strzachamy to poczwarki moga pospadywac na dno komurki i z ramem miodu tez zmiatamy pszczoły i dajemy do zimujacych rodzin. To zostało nam tylko dwie ramki z miodem i piezga i matka. Te rodziny z dwoma ramkamy dajemy do jednego korpusa z pszczołamy i matka. Jak mamy 5 odkładów to jest cały korpus 10mramek i 5 matek. A jak mamy 10 odkładów to dajemy drugi korpus na góre bez kraty i w nim też 10 ramek i 5 matek. Prawdziwy pszczelarz nie zabjia matke jak inji pisza poszła pod but. Pszczoły same zrobiją selekcjie. Na dole zostawia 1 matkie i u góry jak mamy 2 korpusy tez jedna a martwe wywala poza ul. Dobry pszczelarz te wywalone pozbiera i porobi patykiem dziutki i powsadza je doziemi. Jak kto ma wotpliwosci robienia takich odkładów to niech zrobi prube tak z dwa odkłady zrobic i do 4 zimujacych te ramki podzieli. Potem na drugo jesien poruwna jakie sa efekty. Co taka rodzina przyniesie do ula i jakie są kozysci z silnych rodzin a jakie ze słabych. To by było wszystko Powodzenia. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2014-05-11, 10:51 ]
Teraz jest sezon na robienie odkładów, bo rzepak sie konczy, sady i mnieszek się skonczył. Teraz rodziny juz są w nastroju rojiowym, i im tylko w głowie kiedy wylecic na drzewo. Jak sie pracuje zawodową to niema czasu na dokładne przeglondy. To lepiej zrobić odkład niz stracić rujkie. Bo ona posiedzi na drzewie z 2 godz, i odleci bo zwiadowcy juz znalezli miejsce nowego zamieszkania. A jak zrobimy odkład ze starą matką to mamy pewnosć ze utrzymamy dotychczasowy stan pasieki. Pozdrawiam miły_marian

krzysglo 
Senior Stukacz
krzysglo

Wysłany: 2014-05-11, 11:32   

mily_marian napisał/a:
(...)
A jak zrobimy odkład ze starą matką to mamy pewnosć ze utrzymamy dotychczasowy stan pasieki.
(...)

A nawet ją powiększymy. :)

mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-04-01, 19:27   

mily_marian, Witam bardzo serdecznie. Bardzo dziękuje za tak szczegółowy opis. mily_marian, czy można zrobić odkład, tak jak Ty to opisałeś, ale dopiero w czerwcu, albo lipcu? Pozdrawiam

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-04-01, 23:41   

Tak mozna. W czerwcu albo w lipcu. Ja opisałem ze w kwietniu dajemy ramki z pineska do rodnji zeby matka zaczerwiła i potem robimy odkład na poczontku maja. Teraz mamy wiosne bardzo zimno i matki ograniczają czerwienie to w tym roku bendą opuznienia w robieniu odkładów. Pozdrawiam miły_marian

mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-04-02, 07:14   

Jam mam tylko cztery rodziny, bardzo chciałbym powiększyć swoją pasiekę. Z czterech odkładów to wg. Twojej teorii mily_marian, nie zrobię więcej jak jeden odkład? Nie chcę za bardzo osłabiać rodzin

[ Dodano: 2015-04-02, 18:27 ]
mily_marian, jeszcze jednej rzeczy nie rozumiem. Piszesz że z 10 rodzin mażemy zrobić 5 odkładów, piszesz też że z trzech rodzin bierzemy po jednej ramce z czerwiem i obsiadującymi go pszczołami i dajemy do odkładu. Wychodzi z tego że z trzech rodzin jeden odkład robimy, tj. 15 rodzin potrzebujemy na 5 odkładów. nie wiem czy dobrze rozumiem?

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-04-02, 20:25   

Ja pisałem ze z 4 rodzin robimy 1 odkład. Czwarta ramka to jes z 3letnią matką. Zauważ ze jak w maciwrzaku zrobią mateczniki zostawiamy tylko te co larwy są 1 dniowe, Jak kto się zna na larwach to dwudniowe. I macierzak zrobi ze 4 mateczniki to możemy te mateczniki zagospodarować do odkładów nowych. Trzeba pamientać ze zrobiony odkład ze 3letnią matka , to ona składa jajeczka na 2 rodziny do odkładu i macierzaka. Pozdrawiam miły_marian

Raszuc 
Obserwator

Wysłany: 2015-04-09, 19:18   

Szczegółowo wyjaśnione, dzięki :)

mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-04-10, 15:04   

mily_marian, nie rozumiem jeszcze jak piszesz: "Ostatnie te 2 ramki z pineskamy zabieramy tak do 10 wrzesnia bo te 4 bez pinesek to tak koniec sierpnia poczontek wrzesnia do zimujacych rodzin bez pszczół"? Co robimy z tą 3 letnią matką? odkład ten robimy po to żeby na koniec sezonu zasilić nim rodziny zimujące

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-04-10, 17:04   

A z odkładu z 3 letnią matką wszystkie ramki dajemy bez pszczół tylko czerw. Jak zostanie nam tylko 2 ramki osłonowe moze być tam troche czerwiu ale przewaznie jest tam miód i pieżga. To te 2 ramki z pszczołamy i matką dajemy do inego korpusu co już jest tez stara matka co z nią zrobilim odkład. I tak jak zrobilim 5 odkładów to tam jest 10 ramek z pszczołamy i 5 matek starych. Pszczoły same wybiora najlepszą matkie i bendą z nią zimować do wiosny i w maju nastepnego roku znowu zrobimy z niej odkład. Przeczytaj pare razy zeby to wszystko pojąć. Jak masz drukarkie to wydrukuj wszystkie posty co mówią o odkładach albo przepisz do zeszytu. Popzdrawiam miły_marian

mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-04-12, 14:18   

mily_marian, wybacz że Ci zawracam cały czas głowę ale proszę wytłumacz mi jeszcze ten kawałek Twojego tekstu " Nie osłabimy macierzaka ani odkładu chociaż matka będzie czerwic w odkładzie na dwie rodziny. W pierwszym odkładzie to 3 ramki z jajami a w drugim tylko jedna ramka z jajeczkami bo juz nowa matula będzie znosić swoje jajeczka"
Jak mam cztery rodziny to zrobię tylko jeden odkład?

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2015-04-12, 15:59   

Jak masz 4 rodziny to mozesz i 4 odkłady zrobić. Do kazdego odkładu dać tylko 2 ramki z czerwiem. Ale jak zrobisz pierwszy odkład i w macierzaku odciogną mateczniki to nastepne odkłady robisz na 2 dni przed wygryzieniem się matek. I podajesz do odkładów Poto zeby jak najmniej dni były bez jajeczek. Ja opisałem z 4 ramek odkład ale to był super odkład nie osłabił macierzaków i z nich jeszcze zabierzesz mase miodu. Ale jak zrobisz wiencej odkładów to sie licz ze mniej miodu zabierzesz z macierzaków. Cos za cosć. Pozdrawiam miły_marian

mc_cieslik 
Nieśmiały

Wysłany: 2015-04-12, 16:53   

Dziękuje mily_marian, naprawdę super to wszystko opisujesz, tylko mi jako młodemu pszczelarzowi trudno to wszystko zrozumieć, może jak zrobię pierwszy odkład to wszystko będzie jaśniejsze

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2015-04-12, 20:51   

jak masz jakieś miejsce oddalona od pasieki około 5 km, to podczas przerw między pożytkami możesz zrobić odkład z lotną pszczołą i wywieść go na to miejsce, gdyż inaczej to lotna pszczoła wróci do macierzaka

Odpowiedz do tematu