Jak zrobic tani a dobry odkład pszczeli

Moderator: krzysglo

Piotr Nowotnik

Post autor: Piotr Nowotnik »

Pamiętam, że ja nie karmiłem. Pewnie to zależało od tego, że miały stały dopływ nektaru i pyłku i same sobie zapewniały pokarm, na pewno to też zasługa matki - car Primorskiej od Pana Stępnia, którego serdecznie pozdrawiam. Jak im podałem przy tworzeniu 4 plastry osłonowe z pokarmem - miodem tak miały przez długi czas. Dopiero na końcówce sierpnia odebrałem /wyczyściłem/ im plastry z miodu prawie nietknięte przez rój i podałem inwert Apifood. Jednak jak baza pożytkowa jest uboga to należy karmić tak, że w ulu panowała, była stała ilość żelaznego zapasu - 5 kg. Zaleca się inwert bądź ciasto, gdyż tradycyjny syrop za bardzo męczy pszczoły przy przerabianiu, a przecież tu chodzi o namnażanie się pszczół i rozbudowę ich siły.

daro
Stukacz
Stukacz

Post autor: daro »

Kolejny stereotyp (inwerty) .Podobnie jak cukier są przerabiane poprzez pszczoły. Do przerobu cukru czy inwertu zatrudniana jest pszczoła stara . Odkłady podkarmia się tak jak rodzinę chcąc pobudzić matkę do czerwienia, ja daję 0,25 l syropu rzadkiego/dzień. Jeśli zaczyna przybywać komórek z miodem znak że przesadziliśmy i trzeba zaprzestać karmienia. Doskonale wpływa ograniczone poławianie pyłku . :685:

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Post autor: mily_marian »

Walkie z warozą prowadzimy cały sezon. W odkładach tego rocznych to jak juz mamy dolny korpus cały w ramkach. Ale przezimowane rodziny to już w kwietniu wkładamy ramkie co w niej jest rameczka trutowa. W zrobionych odkładach to matki stare czerwio ale w macierzakach co podalim mateczniki na wygryzieniu matki mają czerwic za 10 dni a niema jajeczek to jest problem. Ale jest wyjscie jak dawalim do macierzaków mateczniki to robimy 1 odkładzik z 1 ramko z rodziny co czerwi drugi sezon i osłonową i dajemy 1 matecznik i mamy odkładzik z rezerwową matką. Jak dalim macierzakowi ramkie z jajeczkamy co jajeczka mają 70 godz, i tam nie ciogną mateczników to jest pewne ze matka jest i znosi jaja. Ale jak pociogneli mateczniki to znaczy ze matkie zjadła jaskółka na obiad. Czekamy w macierzaku aż zasklepio matecznik i go wycinamy do tego z 1 ramko czerwiu a z niego łapiemy matkie i do macierzaka czyli zamiana matki na matecznik. Jak robimy wiencej takich odkładów to i robimy wiencej takich odkładów z 1 ramko bo jaskułki lubio na obiad matule. Jak w macierzakach juz weszystkie matki są poznakowane to przed kwitnieniem robinji akacjowej dajemy 3 korpus. Na ślonsku to ona zakwita tak 25 maja. Ten 3 korpus dajemy jako trzeci na smo góre a w nim 2-3 ramki czerwiu na wygryzieniu z 3 ramki miodu jeszcze nie zasklepionego a reszta weza. W srodkowym te ramki co zabralim z rodni jeszcze czerw się nie wygryzł i reszta weza. Czyli ten 3 korpus był cały 10 ramwk wezy a podzielilm na ramki z miodem czerwiem i 2 ramki dajemy z pieżgą do srodkowego zeby była na wiosne do karmienia czerwiu. Bo pszczoła z górnych korpusów nie pobiera piezgi woli doniesć pyłku na dolne ramki osłonowe ale na wiosne to pobiera bo niema dopływu z kwiatów. Ja tu rospisuje sie o rodzinach produkcyjnych a to jest temat o odkładach. Odkłady ze starymy matkamy przez czerwiec i lipiec dokładamy do gurnego korpusu ramki z wezą a zdołu zabieramy ramki z zasklepionym czerwiem i dajemy do góry a z góry zabieramy ramki odbudowaną wezą do dolnej beleczki i tak zastaje nam śierpień. Jak postepujemy w śierpniu to bendzie w nastepnym wontku. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2013-03-28, 17:36 ]
Ale jak chcemy powiekszyc pasiekie to z tych 1 ramkowych odkładów. Co tydzień dajemy po 1 ramce czerwiu od rodzin z dwu letnimy matkamy zeby nie wpadły w nastruj rojowy. Po lipie juz nie mamy pożytków towarowych, az do nawoci chyba ktos ma drugi raz posiano faceljie. W śierpniu tak do 10 ale w suwałkach to 1 sierpnia. W tych zrobionych odkładach zabieramy z góry ramki co jest miód i są zasklepione 3/4 i wirujemy. Z dołu z rodni bierzemy 4 ramki czerwiu zasklepionego i dajemy go do góry zeby sie wygryzła pszczołaa w to miejsce na dół dajemy 4 ramki z pineską odwirowanego albo zwykłego suszu zeby matka miała gdzie czerwic. I tak duł wyglonda 4 z pineskamy i 4 z jajamy czerwiem otwartym i zasklepionym i 2 osłonowe z miodem i pieżgą. A góra to 4 czerwiu co za 10 dni się wygryzie i 4 suszu i dajemy podkarmiaczkie a w niej syrop 1na 1. Syrop podajemy przez 3 dni i robimy przerwę 2 dni. Matki intensywnie czerwią bo mają gdzie 4 ramki z pineskamy puste moz byc w nich troche nie zasklepionego miodu to przeniosz go do góry bo maja gdzie go złozyć. Na dole jest troche miodu w rodni wianki z tych 4 ramek i osłonowe to pszczoła karmi czerw bo u góry to jest tylko syrop ktury za 7 dni bendzie mozna karmic młody czerw, bo musi byc odparowanyi dodane enzymy zeby byc pełno wartosciowym miodem do karmienia czerwiu. Po tej przewie 2 dniowej ponownie dajemy syrop 3 dni i przerwa tak z 10 kilo cukru bo 10 sierpnia na slonsku zaczyna kwitnąc nawoc. To pszczoły bendą ja zbierac i mieszac z syropem. Syrop tak długo dajemy zeby pszczoły zasklepiły 10 ramek tak 3/4. U góry jest 8 ramek ale jak 2 zasklepio tak 3/4 to zabieramy do pracowni i dajemy 2 suszu. Odkład musi nam zrobić 10 ramek syropu miodu. Po 20 śierpnia zabieramy te 4 ramkiz pineskamy, i dajemy do rodzin zimujących zmiataja pszczoły z tych ramek. Pszczoła jak sie wygryzie po 20 sierpnia to doczeka wiosny i 1 oblotu. A na dół dajemy 2 ramki suszu z pineskamy i zatwór bo mamy tylko 8 ramek 2 z pineskamy 4 bez pinesek i2 osłonowe. Ostatnie te 2 ramki z pineskamy zabieramy tak do 10 wrzesnia bo te 4 bez pinesek to tak koniec sierpnia poczontek wrzesnia do zimujacych rodzin bez pszczół. Reasumując taki odkład ze starą matką 3 letnia. Musi nam dać 10 ramek czerwiu z zimującą pszczołą i 10 ramek zasklepionego syropu. Czyli jeden odkład da nam na dwie rodziny zimujace 5 ramek czerwiu i 5 syropu. Bendzie jescze dalsze postepowanie. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2013-04-06, 13:01 ]
Jak z odkładu damy 5 ramek czerwiu a na kazdej ramce sie wygryzie ze 4 tys, pszczół to mamy 2kg,czyli 20 000robotnic. A macierzak da nam przeszło 3kg, pszczół zimowych to do zimowli pujdzie 5kg,na jesień. Przez zime padnie z 1kg, czyli 10 000 ale do oblotu doczeka 4kg. To jest potenzna rodzina i taka rodzina już na poczontku lutego ma jajeczka a pod koniec lutego juz sie wygryzie mase nowych pszczół co bendzie pielegnowac czerw. Jak bendzie 1 oblot to i czensc młodej pszczoły wezmnie w nim udział pod koniec oblotu. Odkład da nam 5 ramek syropu wielkopolskich czyli 12,5 kg, pokarmu i jak damy te 5 ramek syropu do zimujacej rodziny a ona wianki nad czerwiem i 2 osłonowe z miodem i pieżgą i 2 ramki u góry poza kratą co dalim pod koniec maja do góryz piezgą to taka rodzina ma 18 kg, pokarmu iw zimie spimy spokojnie nie drzmy czy im nie zabraknie jeszenia i piezgi. Bo w tej rodzinie jest 40 000 pszczól kture czekaja wiosny i 1 oblotu. Taka silna rodzina na wiosne jak jest ciepło to na kwitnienie wierzby iwy moze wysłac 15 000 zbieraczek. A jak kto ma rzepak do kilometra od pasieki to z samego rzepaku odwiruje z 50 słoików miodu. A zrodziny lilputowatej co ma 1 kg pszczółto moze odebrac z 5słoików. Tylko potem bendzie problem jak go dobrze sprzedać bo jeszcze bendzie akacja lipa i nawoć. Na jesieni te odkłady co zabralim czerw i zmietlim pszczoły bo jak strzachamy to poczwarki moga pospadywac na dno komurki i z ramem miodu tez zmiatamy pszczoły i dajemy do zimujacych rodzin. To zostało nam tylko dwie ramki z miodem i piezga i matka. Te rodziny z dwoma ramkamy dajemy do jednego korpusa z pszczołamy i matka. Jak mamy 5 odkładów to jest cały korpus 10mramek i 5 matek. A jak mamy 10 odkładów to dajemy drugi korpus na góre bez kraty i w nim też 10 ramek i 5 matek. Prawdziwy pszczelarz nie zabjia matke jak inji pisza poszła pod but. Pszczoły same zrobiją selekcjie. Na dole zostawia 1 matkie i u góry jak mamy 2 korpusy tez jedna a martwe wywala poza ul. Dobry pszczelarz te wywalone pozbiera i porobi patykiem dziutki i powsadza je doziemi. Jak kto ma wotpliwosci robienia takich odkładów to niech zrobi prube tak z dwa odkłady zrobic i do 4 zimujacych te ramki podzieli. Potem na drugo jesien poruwna jakie sa efekty. Co taka rodzina przyniesie do ula i jakie są kozysci z silnych rodzin a jakie ze słabych. To by było wszystko Powodzenia. Pozdrawiam miły_marian

[ Dodano: 2014-05-11, 10:51 ]
Teraz jest sezon na robienie odkładów, bo rzepak sie konczy, sady i mnieszek się skonczył. Teraz rodziny juz są w nastroju rojiowym, i im tylko w głowie kiedy wylecic na drzewo. Jak sie pracuje zawodową to niema czasu na dokładne przeglondy. To lepiej zrobić odkład niz stracić rujkie. Bo ona posiedzi na drzewie z 2 godz, i odleci bo zwiadowcy juz znalezli miejsce nowego zamieszkania. A jak zrobimy odkład ze starą matką to mamy pewnosć ze utrzymamy dotychczasowy stan pasieki. Pozdrawiam miły_marian

krzysglo
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: krzysglo »

mily_marian pisze:(...)
A jak zrobimy odkład ze starą matką to mamy pewnosć ze utrzymamy dotychczasowy stan pasieki.
(...)
A nawet ją powiększymy. :)

mc_cieslik
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: mc_cieslik »

mily_marian, Witam bardzo serdecznie. Bardzo dziękuje za tak szczegółowy opis. mily_marian, czy można zrobić odkład, tak jak Ty to opisałeś, ale dopiero w czerwcu, albo lipcu? Pozdrawiam

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Tak mozna. W czerwcu albo w lipcu. Ja opisałem ze w kwietniu dajemy ramki z pineska do rodnji zeby matka zaczerwiła i potem robimy odkład na poczontku maja. Teraz mamy wiosne bardzo zimno i matki ograniczają czerwienie to w tym roku bendą opuznienia w robieniu odkładów. Pozdrawiam miły_marian

mc_cieslik
Nieśmiały
Nieśmiały

Jam mam tylko cztery rodziny, bardzo chciałbym powiększyć swoją pasiekę. Z czterech odkładów to wg. Twojej teorii mily_marian, nie zrobię więcej jak jeden odkład? Nie chcę za bardzo osłabiać rodzin

[ Dodano: 2015-04-02, 18:27 ]
mily_marian, jeszcze jednej rzeczy nie rozumiem. Piszesz że z 10 rodzin mażemy zrobić 5 odkładów, piszesz też że z trzech rodzin bierzemy po jednej ramce z czerwiem i obsiadującymi go pszczołami i dajemy do odkładu. Wychodzi z tego że z trzech rodzin jeden odkład robimy, tj. 15 rodzin potrzebujemy na 5 odkładów. nie wiem czy dobrze rozumiem?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Ja pisałem ze z 4 rodzin robimy 1 odkład. Czwarta ramka to jes z 3letnią matką. Zauważ ze jak w maciwrzaku zrobią mateczniki zostawiamy tylko te co larwy są 1 dniowe, Jak kto się zna na larwach to dwudniowe. I macierzak zrobi ze 4 mateczniki to możemy te mateczniki zagospodarować do odkładów nowych. Trzeba pamientać ze zrobiony odkład ze 3letnią matka , to ona składa jajeczka na 2 rodziny do odkładu i macierzaka. Pozdrawiam miły_marian

Raszuc
Obserwator
Obserwator

Post autor: Raszuc »

Szczegółowo wyjaśnione, dzięki :)
Sam ocenisz błonnik witalny?

mc_cieslik
Nieśmiały
Nieśmiały

mily_marian, nie rozumiem jeszcze jak piszesz: "Ostatnie te 2 ramki z pineskamy zabieramy tak do 10 wrzesnia bo te 4 bez pinesek to tak koniec sierpnia poczontek wrzesnia do zimujacych rodzin bez pszczół"? Co robimy z tą 3 letnią matką? odkład ten robimy po to żeby na koniec sezonu zasilić nim rodziny zimujące

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

A z odkładu z 3 letnią matką wszystkie ramki dajemy bez pszczół tylko czerw. Jak zostanie nam tylko 2 ramki osłonowe moze być tam troche czerwiu ale przewaznie jest tam miód i pieżga. To te 2 ramki z pszczołamy i matką dajemy do inego korpusu co już jest tez stara matka co z nią zrobilim odkład. I tak jak zrobilim 5 odkładów to tam jest 10 ramek z pszczołamy i 5 matek starych. Pszczoły same wybiora najlepszą matkie i bendą z nią zimować do wiosny i w maju nastepnego roku znowu zrobimy z niej odkład. Przeczytaj pare razy zeby to wszystko pojąć. Jak masz drukarkie to wydrukuj wszystkie posty co mówią o odkładach albo przepisz do zeszytu. Popzdrawiam miły_marian

mc_cieslik
Nieśmiały
Nieśmiały

mily_marian, wybacz że Ci zawracam cały czas głowę ale proszę wytłumacz mi jeszcze ten kawałek Twojego tekstu " Nie osłabimy macierzaka ani odkładu chociaż matka będzie czerwic w odkładzie na dwie rodziny. W pierwszym odkładzie to 3 ramki z jajami a w drugim tylko jedna ramka z jajeczkami bo juz nowa matula będzie znosić swoje jajeczka"
Jak mam cztery rodziny to zrobię tylko jeden odkład?

mily_marian
Stukacz Wymiatacz
Stukacz Wymiatacz

Jak masz 4 rodziny to mozesz i 4 odkłady zrobić. Do kazdego odkładu dać tylko 2 ramki z czerwiem. Ale jak zrobisz pierwszy odkład i w macierzaku odciogną mateczniki to nastepne odkłady robisz na 2 dni przed wygryzieniem się matek. I podajesz do odkładów Poto zeby jak najmniej dni były bez jajeczek. Ja opisałem z 4 ramek odkład ale to był super odkład nie osłabił macierzaków i z nich jeszcze zabierzesz mase miodu. Ale jak zrobisz wiencej odkładów to sie licz ze mniej miodu zabierzesz z macierzaków. Cos za cosć. Pozdrawiam miły_marian

mc_cieslik
Nieśmiały
Nieśmiały

Dziękuje mily_marian, naprawdę super to wszystko opisujesz, tylko mi jako młodemu pszczelarzowi trudno to wszystko zrozumieć, może jak zrobię pierwszy odkład to wszystko będzie jaśniejsze

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

jak masz jakieś miejsce oddalona od pasieki około 5 km, to podczas przerw między pożytkami możesz zrobić odkład z lotną pszczołą i wywieść go na to miejsce, gdyż inaczej to lotna pszczoła wróci do macierzaka
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

ODPOWIEDZ