Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
ULE Z DREWNA ŚWIERKOWEGO
Autor Wiadomość
Przemura 
Stukacz Junior
Przemura

Wysłany: 2004-11-14, 15:26   ULE Z DREWNA ŚWIERKOWEGO

Czy ktos z Was moze sie wypowiedziec na temat uli z drewna świerkowego?czy to prawda,ze nie powinno sie trzymac w nich pszczol?Czy ktos z was ma jakies doswiadczenia i moze je opisac?Jestem ciekaw waszych opinii

Emilmr.
Nieśmiały

Wysłany: 2004-11-15, 21:29   uie z drewna świerkowego

Jeżdli chcesz wiedzieć dokładnie musisz wejść na forum zagajnika.Umieściłem tam odpowiedż na twoje pytanie.A uzyskałem je od prof. Wojke. --- A krótko nówiąc - nie powinno się robić.

NWK 
Nieśmiały
NWK

Wysłany: 2004-11-16, 20:02   Re: uie z drewna świerkowego

Forum to przeglądam od samego początku jego istnienia, a ten temat skłonił mnie do rejestracji i napisania odpowiedzi.
Jako, że to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich :)

Emilmr. napisał/a:
Jeżdli chcesz wiedzieć dokładnie musisz wejść na forum zagajnika.Umieściłem tam odpowiedż na twoje pytanie.A uzyskałem je od prof. Wojke. --- A krótko nówiąc - nie powinno się robić.

Emilu - odpowiedź swoją umieściłeś nie na forum zagajnika jak podajesz ale na forum pszczoly.pl i nie powoływałeś się w niej na autorytet prof. Woyke tylko prof. Wilde :) drobna pomyłka :)
a co do drewna świerkowego, to zgadzam się z Twoją wypowiedzią z tamtego forum, która jest jednak tylko potwierdzeniem tego co napisał poruszający ten temat Stachu, a mianowicie (cytuję Stacha) :

Stachu - forum pszczoly.pl napisał/a:
"W latach 80-tych XXwieku spotkałem się z doniesieniami naukowymi - amerykańskimi i polskimi o niekorzystnym oddziaływaniu na pszczoły aż do czasu okitowania tych ścianek."

"Jerzy Makowicz w książce "Jak zakładać i prowadzić pasiekę" w uwagach dotyczących budowy uli napisał :
"nie należy stosować materiałów o silnym zapachu, np. płyt paździerzowych lub trocinowych ze spoiwem fenolowym, bo jest to zapach odstraszający pszczoły (szybko opuszczają wówczas ul); z tej samej przyczyny do budowy ula nie można stosować desek świerkowych. " "

"Dr inż.Józef Kalinowski w książce "ABC pszczelarza "napisał:
Ramki."Beleczki są przeważnie wykonywane z drewna sosnowego,lipowego,topolowego.Z uwagi na zawartość w drewnie świerkowym substancji ograniczających rozwój owadów,nie zaleca się go do wyrobu ramek i wewnętrznych elementów ula". "

Być może, że na zagajniku też odpowiedziałeś w takim samym temacie, ale nie mogę go znaleźć.
Pozdrawiam wszystkich :)

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2004-11-16, 21:49   Re: ule z drewna świerkowego

NWK napisał/a:
Forum to przeglądam od samego początku jego istnienia, a ten temat skłonił mnie do rejestracji i napisania odpowiedzi.
Jako, że to mój pierwszy post na tym forum witam wszystkich :)

Czytając Twoją wypowiedź cisną ni się słowa Wielkiego Brata - "Jestem pod wrażeniem". Wiedza, dociekliwość i trafność wypowiedzi rokują, że nie będzie to jedyny występ i możemy liczyć na więcej.

Emilmr.
Nieśmiały

Wysłany: 2004-11-17, 13:39   Re: ule z drewna świerkowego

Widać jak na dłoni,że to już chyba skleroza umnie.Wojke - Wilde wszystko na ,,W" i to dlatego mi się pokićkało . Pszepraszam :cry:

felek
Gość
Wysłany: 2004-11-20, 01:24   

Nie widzę żeby ktoś jednoznacznie stwierdził,że drewno świerkowe nie nadaje sie na ule.Sam wykonuję ule i kilkanaście wykonałem z świerka .
Nie widzę różnic między ulami wykonanymi z świerka a na przykład lipy czy sosny.

Emilmr.
Nieśmiały

Wysłany: 2004-11-20, 17:04   ule z drewna świerkowego

Ja w tym roku zrobiłem 4 wielkopolskie. Zewnątrz - świerk , wewnątrz sosna.I też uważam że są OK :lol: :lol:

Gość

Wysłany: 2004-11-21, 15:19   Re: ule z drewna świerkowego

Emilmr. napisał/a:
Ja w tym roku zrobiłem 4 wielkopolskie. Zewnątrz - świerk , wewnątrz sosna.I też uważam że są OK :lol: :lol:

To chyba dobre rozwiązanie. Skoro jednoznacznie w naszych warunkach nie można określić co dobre, a co złe. Mając podejrzenie o negatywny wpływ świerku, to niech będzie na zewnątrz. Przynajmniej korniki nie będa go z takim apetytem żarły.

gość
Gość
Wysłany: 2004-11-29, 21:54   

Odnośnie stosowania świerku w ulach jest to jakieś nieporozumienie .Niema to żadnego
wpływu na osadzone w nich pszczoły.Sam mam 40 uli zrobionych wcałości ze świerku
i niemogę nanie nażekać.(Żeby naprawde był tak szkodliwy świerk to żadna z dziupli niebyłaby zajęta przez pszczoły ).

Gość

Wysłany: 2004-11-30, 18:12   

wy to macie zorane banie :lol:

Bogand 
Stukacz

Wysłany: 2005-01-13, 21:58   

Gość "Anonymous" napisał >wy to macie zorane banie<
Jeżeli masz tylko tyle do powiedzenia, to lepiej się nie popisuj.

kon_rado
Obserwator

Wysłany: 2005-01-23, 22:56   ule z drewna świerkowego

gość napisał/a:
Odnośnie stosowania świerku w ulach jest to jakieś nieporozumienie .Niema to żadnego
wpływu na osadzone w nich pszczoły.Sam mam 40 uli zrobionych wcałości ze świerku
i niemogę nanie nażekać.(Żeby naprawde był tak szkodliwy świerk to żadna z dziupli niebyłaby zajęta przez pszczoły ).

w zupełności się z tobą zgadzam.Mój ojciec całe życie klepał ule ze świerka i ja też klepie ze świerka.w 2004r. zasypałem 14 uli i obserwowałem zachowanie pszczół bo już się kiedyś naczytałem na ten temat.Nie zauważyłem żeby pszczółkom to drewno przeszkadzało.Rozwój był porównywalny z resztą pasieki.

zdzislaw 
Nieśmiały
leśnik

Wysłany: 2005-01-24, 19:16   

Mam niektóre wnętrza uli wykonane z deseczek świerkowych ,miałem też kilkanaście ramek z tego drewna na początku mojego pszczelarzenia.nie było żadnej różnicy w rozwoju ani zachowaniu się pszczół.Muszę dodać,że drewno świerkowe pochodziło z posuszu i czynnik papierowy mógł już nie oddziaływać ale myślę,że to nie miało żadnego znaczenia.Darz Miód.

stanko49
Gość
Wysłany: 2006-01-30, 16:03   

3lata temu wykonalem 10 uli szafkowych z gory i dolu plyta a z boku swierk - pawilon,ramki z swierku caly komplet sp0rawuje sie OK!

zenon ze świerku
Gość
Wysłany: 2006-01-31, 10:01   Re: ULE Z DREWNA ŚWIERKOWEGO

[quote="Przemura"]Czy ktos z Was moze sie wypowiedziec na temat uli z drewna świerkowego?czy to prawda,ze nie powinno sie trzymac w nich pszczol?Czy ktos z was ma jakies doswiadczenia i moze je opisac?Jestem ciekaw waszych opinii[/quote]
obiłem dwa lata temu boazerią świerkową kilka dadantów i odłazi to jak cholera. nie wiem czy to się rozeschło czy co ale nie polecam.dziury są już na 3mm

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi