Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Topienie wosku
Autor Wiadomość
wama10 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-10-27, 09:35   Topienie wosku

Chcę się poradzić, w jaki sposób wytopić wosk. Mam sporo ramek do przetopienia ale nie mam do tego odpowiedniego sprzętu. W necie spotkałem się z kilkoma chałupniczymi sposobami niektóre testowałem, nie przypadły mi. Teraz myślę nad pomysłem 2 garnków. Jeden nad drugim, w dolnym woda w górnym plastry wosku. Dno w górnym garnku z nawierconymi dziurami, którymi wyciekałby wosk do wody poniżej. Zastanawiam się czy to wypali, czy wytworzona para wystarczy aby wosk wytopił się i spłynął w dół, czy potrzebna byłaby dodatkowo prasa, która by dodatkowo ściskała topiące się plastry. Pozdrawiam

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2013-10-27, 10:16   

Szanowny Kolego. Na stronie głównej Polanki jest artykuł na ten temat z którym warto się zapoznać.. Skompletowanie potrzebnych elementów tego typu topiarki wraz z butlą gazową mieści się w około 350 zł. Wytop jest bezpieczny zadowalający pod względem wydajności i jakości uzyskanego wosku. Pozdrawiam.

jozef 
Stukacz

Wysłany: 2013-11-04, 20:31   

witam ja sobie zrobiłem topiarkę ze starej lodówki i podwójna szyba i topi bardzo dobrze , tylko to teraz nie pora za zimno

pozdrawiam jozef

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2013-11-07, 20:21   

widziałem już taką topiarkę i mam zamiar taką sobie zrobić

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-11-07, 20:52   

Szanowny kolego WAM 10, najprostszym sposobem przetopienia plastrów jest rozgotowanie woszczyny , a następnie przepuszczenie przez pieluchę tetrową na parze wodnej. Wszystko jest uzależnione czy masz na to pomieszczenie gospodarcze. W bloku mieszkaniowym, tego nie da się zrobić. W takich okolicznościach lepiej plastry wyciąć i sprzedać firnie, która tym się zajmuje - adresy w miesięczniku Pszczelarstwo. Woszczynę latem przetopić w słonecznej topiarce - koszt zerowy. Jeśli, to cię interesuje, to temat można rozwinąć na różne sposobny. Z pszczelarskim pozdrowieniem.

Jan Magóra

wama10 
Nieśmiały

Wysłany: 2013-11-08, 08:12   

Witam i dziękuję za wskazówki. Na wiosnę planuję budowe topiarki słonecznej, na necie widziałem prototypy nawet 10 plastrowe, ale jednoplastrowa byłaby mi wystarczająca. Co do metod. Próbowałem z workiem w garnku, w połowie wytopu, tenże worek usiłował się wydostać bokami z garnka mimo obciążenia. Worek był z materiału o zbyt małych oczkach, para się w nim zbierała i go wypychała. Z pieluchą nie próbowałem, ale w ramach testu spróbuję.
Niestety lodówkę mam sprawną, ale za to zepsutą zmywarkę, interesująca jest komora z nierdzewki. Tak myślałem dokupić parownicę [np. do usuwania tapet] i podłączyć ją do tej zmywarki. Pozdrawiam

Jan Magóra
Starszy Stukacz
Jan Magóra

Wysłany: 2013-11-08, 22:26   

Szanowny kolego WAMA10. Najprostrze sposoby są najtańsze i najpewniejsze. Radzę spotkać się ze starszymi pszczelarzami, którzy udzielą ci praktycznych rad. Proponuję u nich poszukać książek wydanych w połowie XX wieku i tam są pokazane ryciny i opisy najprostszych sposobach wytapiania wosku. a jest ich kilka. Po co wydawać pieniądze np. parownicę gdyż tego nikt nie stosuje. Z pszczelarskim pozdrowieniem

Jan Magóra

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2013-11-13, 15:01   topienie wosku

Kolego wama10. Szkoda, że nie chce się kolega zapoznać z polecanym artykułem. Opis problemów jakie miał przy topieniu o tym wskazuje. Sposoby opisywane przez niektórych kolegów są wręcz niebezpieczne. Szczególnie wyciskanie rozgotowanej woszczyny może być powodem poparzenia, oblania się gorącym woskiem a nieraz zanieczyszczenia nim pomieszczenia. Nie chcę umniejszać znaczenia topiarek słonecznych, ale chciałbym mieć ten wosk, który zjadła motylica zanim pszczelarz doczekał się słońca. Topiarka słoneczna dobra jest kiedy w sezonie na bieżąco można tam wrzucać dziką zabudowę czy wyłamane plastry nieczerwione. Mając do wytopu plastry ciemniejsze, kilkakrotnie czerwione lepiej użyć topiarki posiadającej nacisk a mimo to bezpiecznej i nie grożącej poparzeniem. Niekoniecznie jednak drogiej. Znając cenę wosku można przed zakupem takiego urządzenia obliczyć ile potrzeba wytopić wosku zanim się ona spłaci a kiedy zacznie zarabiać. Pozdrawiam.

ydyp
Nieśmiały

Wysłany: 2014-01-31, 21:42   

Witam. Czy ktos z kolegow odpowie mi na to?.Czy jest urzadzenie ktore bedzie naprowadzac topiarke sloneczna na maksymalna temperature.Chodzi o ustawienie pod wlasciwym katem do slonca.Czy ktos cos takiego produkuje?.

edwin 
Stukacz

Wysłany: 2014-01-31, 23:03   topienie wosku

Szczęść Boże! Najtańsze topienie, w topiarce słonecznej. Do zrobienia sobie takiej, czasu dość. Zbierać odtopki i przez Tomer. z Bogiem. Edwin

atlantum
Stukacz Junior

Wysłany: 2014-02-02, 16:55   

Ciekawy i całkiem prosty model wytapiarki wosku . Ktoś wcześniej na forum podawał link gdzie jakiś austriacki pszczelarz wytapiał podobnym urządzeniem.

tsetse 
Nieśmiały

Wysłany: 2014-07-19, 17:01   

ja też mam samoróbkę

starju 
Obserwator

Wysłany: 2014-07-21, 08:16   

Mi najbardziej pasuje sposób z pieluchą tetrową. Przy moich dosyć hobbystycznym podejściu robienie specjalnego sprzętu to jednak za dużo roboty. Ale pieluchowy sposób jest idealny.

Odpowiedz do tematu