Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Sprzęt
Autor Wiadomość
pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-01, 20:58   Sprzęt

Witam jako amator pszczelarstwa chciałbym się dowiedzieć jaki powinienem mieć sprzęt w swej pasiece ( rozmyslam nad 3 ulami) i ile by mnie to kosztowało ?
Z góry dzięki :)

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2013-02-02, 15:32   

Jak NIE masz smykałki do robienia sobie korpusów to troche ciebie bendzie kosztować. Najlepiej na poczontu wiosny kupic 3 ule z pszczołamy albo same pszczoły z ramkamy i przełozyc do swoich uli. Dłuto pasieczne, zmiotkie, kapelusz pszczelarski. Teraz sa matki łagodnie to i ich córki ne żodlą to podkuzacz jest zbyteczny.A co do ceny rodzina pszczela z ulem to 400zł za ul sama rodzina z ramkamy to 200 do 250 zł. Rodziny kupione na wiosne jeszcze dadza troche miodu jak sa dobrze prowadzone to koszty sie zwrócą. Ale czy ty nie jestes uczulony na jad pszczeli czy ciebie uzondliła pszczoła osa i jakie były skutki. Pozdrawiam miły_marian

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-02, 16:36   

Skutków po użądleniu nie było. Czy dobra by była miodarka ręczna bo na nowa dużo kasy idzie , a w moim wieku trudno o duza kasę . O ulach myślę na następna wiosnę bo pieniedzy musze zarobić i sie doszkolić . Jaka bys mi proponowal lekture na początek ? Na razie czytam ABC Pszczelarza i Intensywna gospodarka w pasiece Weroniki Kumko i Jadwigi Guderskiej . Z góry dzięki :)

daro 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-02, 18:01   

Podstawowy sprzęt to podkurzacz i tu oszczędzać nie warto. Miodarka dla siebie ocynk wystarczy 200 , dłuto kapelusz po 17 , miotełka 8 . Rodziny po 300 z ulami . Ja nie radziłbym odkładów.Jak dasz ciała miodu nie będzie przy odkładach pszczół nie będzie.

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-02, 21:00   

Ale słyszałem , że ocynkowe są nie zbyt dobre

daro 
Stukacz

Wysłany: 2013-02-03, 13:15   

Wystarczy wewnątrz pomalować lakierem do spożywki , który jest lakierem pod nazwą szelak . Kupujesz żywicę ( ekologiczną :706: ) i rozpuszczasz w 95- 98 % etanolu. Ja napisałem byś nie wwalał się w koszty. Taką miodarkę można dostać za darmo . Lakier można kupić w sklepie pszczelarskim lub poprosić fachowca od przezwajania silników ,bo też tam jest używany.Jak dorobisz się - kupisz nierdzewkę a starą podasz dalej.
P.S. Kup Hodowlę pszczół ,stare wersje na aledrogo po 17 -25 zet.Etanol może być pod nazwą denaturat. :707:

pasta
Nieśmiały

Wysłany: 2013-02-03, 13:31   

Dzieki daro :702:

zohaa 
Obserwator

Wysłany: 2014-10-17, 08:29   

początkujący więc prosze się nieśmiać
dennica wielkopolska z wbudowanym poławiaczem pyłku oraz specjalną siatką i szufladą do badania osypu warrozy zastanawiam się nad kupnem powyzszej dennicy czy mógł bym liczyć na jakieś sugestie z waszej strony.
może dziwne troche pytanie ale jak bym niechciał wykorzystywać poławiacza to mam go wyjąć całkowicie czy tylko odsunąć od przedniej ściany robi się wtedy przejście dla pszczółek które nie będą musiały przeciskać się przez otwory w poławiaczu.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2014-10-17, 14:31   

Taka denica chyba jest droga, z poławiaczem i siadką denicową. Ale jest wygoda, kontrolujesz spadki warozy i jak chcesz to masz pyłek pszczeli. I jeszcze jedna zaleta jak są rójki a ciebie niema codziennie w pasiece to zatyksz przejscie i matka nie przejdzie w czasie rójki, bo tylko pszczoła przejdzie. Ale z tym poławiaczem pyłku to pilnować zeby nie cogle pszczoły traciły pyłek, bo jak zjedzą pieżge to matka przestanie czerwić i moze upasć rodzina pszczela. Na wiosne jak jest duzo pyłku to zaleca się zeby 1 dzień był zamkniety poławiacz i wtedy pyłek spada do wanienki i 2 dni otwarty zeby pszczoły przenosiły pułek do swoich komurek i go konserwołały. Ja nie stosuje poławiaczy tylko ramki okrywowe przewaznie są to 1 i ostatnia. Jak są pełne pyłku to daje do góry poza krate a na dół daje ramki z małą iloscio czwewiu zeby nosiły pyłek. Ja jestem zwolenikiem pieżgi i na jesieni mam tej piezgi troche zadużo bo4do 5 ramek a rodzina zimująca potrzebuje do 3 ramek piezgi . Reszta nadwyzka moja zona wydłubuje szydełkiem i to jest 100% białko. A białko to jest życie. Pozdrawiam miły_marian

Odpowiedz do tematu