Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
60-cio letnia kontrukcja ula wraz z plastrami
Autor Wiadomość
Skrzynka Smaku 
Obserwator

Wysłany: 2015-12-26, 19:03   60-cio letnia kontrukcja ula wraz z plastrami

Witam,
od pewnego czasu przymierzam się do rozpoczęcia przygody z pszczelarstwem dla celów hobbystycznych.
Pszczelarzem był mój pradziadek. Dziś przeglądałem babciny strych, bo pamiętałem, że znajduje się tam przynajmniej jedna ramka. Udało się odnaleźć znacznie więcej bo korpus ula z kilkoma ramkami wraz z pozostałościami miodu. Ul leżał w takim stanie od końcówki lat 50 - tych. Zabezpieczyłem ul i trzymam go w podobnych warunkach wilgotnościowych.

Pytania:
1. Czy można określić rodzaj miodu? Np. czy był to miód wielokwiatowy czy lipowy?
2. Czy niemalże 60 letnie pozostałości miodu mogą stanowić wartość naukową?
Z pobieżnego zapoznania się z literaturą wnioskuje, że ostatnie kilkadziesiąt lat to szereg dynamicznych zmian w pszczelarstwie.
Począwszy od niespotykanych wcześniej chorób pszczół po uprzemysłowienie rolnictwa.
3. Chciałbym wykorzystać korpus ula wraz z ramkami jako eksponat.
Ciekawi mnie jak można do tego tematu podejść szczególnie w kontekście pozostawienia wysuszonych plastrów, które mają dla mnie wartość historyczną i sentymentalną.

W załącznikach zdjęcia. Wszelkie Wasze dodatkowe sugestie są mile widziane

Pozdrawiam serdecznie
Bartek Spychaj

ul_zabezpieczenie.jpg
Zabezpieczony ul
Plik ściągnięto 3616 raz(y) 334,05 KB

plastry.jpg
Pozostałości plastrów
Plik ściągnięto 3616 raz(y) 453,47 KB

korpus.jpg
Korpus ula
Plik ściągnięto 3616 raz(y) 408,2 KB

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2015-12-26, 21:14   

Szanowny Kolego. Sądząc po opisie tego znaleziska najciekawszym jego elementem są widoczne resztki plastrów i ewentualnie resztki miodu w tych plastrach. Jednak nie ze względu na wartość historyczną, a raczej na to , jak mogły plastry przez tyle lat przetrwać nie zniszczone przez motylicę. Co do miodu to jego wartość jest jedynie taka , że można po odpowiedniej analizie , stwierdzić z jakich roślin pochodził. Potrzebna jest do tego analiza pyłkowa, ale ta tez nie będzie posiadała wartości historycznej. Jak widać z załączonych zdjęć konstrukcja ula , nie odbiega od dzisiejszych konstrukcji, tak że może mieć wartość raczej sentymentalną. A więc trudno nazwać to wszystko cennym eksponatem. Cenny mógł by być wosk jaki jest możliwy do wytopienia z tych plastrów. Na pewno byłby to wosk czysty, bez żadnych pozostałości chemicznych, co stanowiło by o jego wartości. Gdyby kolega podał rozmiar przedstawionych ramek, można było by stwierdzić, jakiego typu ule używane były w tej okolicy w tamtych latach. Nie jest to jednak sprawa o wielkiej wartości historycznej gdyż można sie o tym dowiedzieć, bez takich eksponatów. Pozdrawiam serdecznie.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2015-12-26, 21:44   

co prawda po pewnym czasie w miodzie zachodzą zmiany, ale jego rodzaj można określić, lecz tylko w laboratorium w najbliższym większym punkcie skupu miodu, 60- letni miód na pewno ma jakąś wartość naukową, chodzi o procesy i zmiany jakie zaszły w tym okresie, tylko że z tym musisz się zgłosić np. do instytutu pszczelnictwa w Puławach

Skrzynka Smaku 
Obserwator

Wysłany: 2015-12-28, 18:37   

Dziękuję za odpowiedzi.
Karpacki napisał/a:
Gdyby kolega podał rozmiar przedstawionych ramek, można było by stwierdzić, jakiego typu ule używane były w tej okolicy w tamtych latach.

Ramki mają różne wielkości tj. 34 cm x 24 oraz 31 cm x 23 cm liczone po wymiarze wewnętrznym.

SKapiko napisał/a:
z tym musisz się zgłosić np. do instytutu pszczelnictwa w Puławach

Napisałem do Instytutu, jeśli się zainteresują tematem napiszę o tym w przyszłości.

Karpacki 
Stukacz Junior
Karpacki

Wysłany: 2015-12-28, 20:50   

Szanowny Kolego. Tak, jak się spodziewałem, wymiar tych ramek, to wymiar ramki wielkopolskiej.
A więc ramki, których bardzo dużo stosowanych jest na terenie całej Polski.
Nie ma więc nic szczególnego, w znalezisku kolegi. Wątpię też, aby Instytut zainteresował się resztkami miodu, jakie mogą znajdować się w tych plastrach. Wobec braku bliższych danych, co do okresu w jakim mogły zginąć te pszczoły, wcale nie ma pewności , czy to jest miód. Może to być pokarm zimowy, w którym przewagę może mieć cukier.
W każdym razie , zainteresowanie pszczołami, warto pielęgnować, być może rozwinie się z tego prawdziwa pasja. Życzę powodzenia.

zegaj 
Nieśmiały

Wysłany: 2016-03-03, 15:43   

Ja bym wosk wytopił a ramki i korpus wyczyścił i zostawił jako eksponat na pamiątkę. Rzadko się trafia tak zrobiony korpus i ramki z takimi odstepnikami.

Odpowiedz do tematu