rozmanazanie akacji i roslin motylkowych

Moderator: krzysglo

Bobek

rozmanazanie akacji i roslin motylkowych

Post autor: Bobek »

powiedzcie prosze jak najlepiej rozmanazac akacje i inne rosliny motylkowe.Jakiej ziemii wymagaja.Jakie sa dla nich najlepsze warunki do rozwoju i nektarowania?

an500
Stukacz Junior
Stukacz Junior

rozmnazanie akacji

Post autor: an500 »

W/g ksiazki "Hodowla lasu" nasiona akacji zebrac w polowie zimy a wiosna przed siewem zalac wrzatkiem 1l. nasion 2,5 l. wratku- po napecznieniu i wchlonieciu wody wysiac.

Emilmr.
Nieśmiały
Nieśmiały
Kontakt:

rozmnazanie akacji

Post autor: Emilmr. »

Robiłem to w tym roku.Po zalaniu wrzątkiem pęcznieje za pierwszym razem ok.25% nasion.Reszta nadal twarda.Należałoby je odebrać a reszte powtórnie zalać.Ja sortowałem w ten sposób ok. 5x.Ale najprostrza metoda to wykopać odrosty korzeniowe tam gdzie rosną za gęsto.Łatwiejsza i pewniejsza metoda.

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: arobo »

Pytanie . czyli jeżeli teraz zebrałem nasiona to nic z nich już nie będzie czy można je podsuszyć bo szkoda mi ich troche ponieważ mam nasiona akacji czerwonej.

Przemura
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Przemura »

zbierz rozloz straki i nie obeschnie,a na wiosne wysiej ja.nie powinno si enic stac..ja tez zamierzam zebrac akacje z jednego bardzo dobrego miejsca...
pozdrawiam
Przemek

zdzislaw
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: zdzislaw »

Witam.Najłatwiej rozmnażać akację (robinia.grochodrzew-to właściwa nazwa) przez odrosty korzeniowe lub samosiewki.Wystarczy poszukać zbiorowiska tych drzew.Sadzić wczesną wiosną,po posadzeniu podlewać.Jest to roślina pionierska więc rodzaj satanowiska jest drugorzędny,należy unikać jedynie terenów podmokłych.Dobrze rośnie na glebach piaszczystych i w pełnym słońcu.Interesuje mnie pozyskanie zrzazów "akacji kolorowej"spotykanej mn.na Węgrzech.Cześć.

witek
Obserwator
Obserwator

Post autor: witek »

O i le wiem, to robinia czerwona w naszych warunkach klimatycznych nie rozmnaża się z nasion, lecz przez szczepienie. Natomiast jeżeli chodzi o robinię białą, to potwierdzam, że najlepiej rozmnażań przez odrosty korzeniowe. Nie muszą być nawet 1 klasy. I tak się przyjmują.

Czesław
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: Czesław »

Nasionka przed posadzeniem należy naciąż nożem, względnie żyletką. Posadzona w ten sposób akacja wschodzi w 100 % i dorasta w tym samym roku do wys. 1,50m. Nasiono należy posadzić w dobrze uprawionej glebie.
Pozdrawiam!

Gość

Post autor: Gość »

czeslawie,chyba zartujesz.bede nacianal drobniutkie nasionka nozem albo zyletka///dziekuje chch emiec wsytskie palce cale....wystarczy zalanie ich wrzatkiem bez takiej zabawy...

adik
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: adik »

Zgadzam się ze Zdisławem. Akacje najlepiej rozmnożyć z odrostów. Po co bawić się nasionami. W każdym lesie akacjowym odrostów jest "od groma i trochę". Wystarczy te mniejsze powyrywać i powkopywać tam gdzie chcesz. Nie ma problemów z przyjęciem. Rośnie jak chwasty-ciągle nowe odrosty. Po dwóch, trzech latach będziesz miał tego dużo. Rośnie bardzo szybko.

Awatar użytkownika
pszczoła
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: pszczoła »

Witam, wy szukacie akacji a ja z nią walczę. Z rozmnożeniem tego "cholerstwa" nie ma problemu bo wystarczy mały kawałek korzonka i już to rośnie-tak jak chrzan. Życzę sukcesów w rozmnażaniu :wink:

mirek_kazimierski

Post autor: mirek_kazimierski »

Przeprowadzę na wiosnę eksperyment z rozmażaniem akacji przez sadzonki zdrewniałe(sztorby). Część posadzę pod koniec marca w ogrzewanym tunelu foliowym (z pomidorami), część sztorbów zostanie przetrzymana w lodówce i wysadzona w pierwszej połowie maja wprost w grunt. Metoda ta zaprzecza powszechnym opiniom na temat trudnego ukorzeniania się sztorbów. Ze względu na to że akacje wykazują bardzo dużą zmienność przy uprawie z nasion - metoda ta może posłużyć do uprawy szczególnie cennych akacji.
Jeżeli jesteście ciekawi skąd ten pomysł i jaki będzie jego efekt to odwiedźcie to miejsce:http://www.pozytki.pl/forum.php?page=&c ... ategory=17
Poczytajcie inne posty na forum może was zainteresują.

Marek z Poznania

Post autor: Marek z Poznania »

Dlaczego leśnicy uważają akację jako chwast,mimo że jest rośliną pionierską i jak wszystkie motylkowe wzbogaca glebę w azot- tego nie rozumiem.Nawet w ostatnim nr National Geografic wymienia się akację,obok irgi błyszczącej,czeremchy jako rośliny niepożądane bo obcego pochodzenia.Co ma to do rzeczy?Ja rozmnażam akację,zarówno białą jak i różowo-fioletową z nasion zalanych wrzątkiem.Efekty b.dobre.Odrosty korzeniowe są raczej słabo ukorzenione i kłopotliwe w przesadzaniu

arobo
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: arobo »

Mam pytanie po jakim czasie od zalania nasion wschodzą pierwsze odrosty :?:

Marek H.

Post autor: Marek H. »

Skaryfikowane nasiona /zalewane wrzątkiem/ wysiewam zwykle bezpośrednio do gruntu na początku maja.Wschody pojawiają się nierównomiernie po ok.10 dniach.Radzę siać dość gęsto bo spora część nasion przepada.Stosuje się często skaryfikację mechaniczną nasion.Polega ona na ocieraniu nasion o papier ścierny np w pudełku wyklejonym papierem ściernym lub w bębnach obrotowych wyklejonych jak wyżej,bądź nasion zmieszanych z drobno tłuczonym szkłem i mieszanych obrotowo w bębnach umieszczonych np na pochylonej tarczy starego gramofonu.Niewielkie ilości nasion noszone w pudełku po zapałkach,wyklejonym papierem ściernym ulegaja skaryfikacji mechanicznej po tygodniu.Życzę cierpliwości i wytrwałości.Marek.

Zablokowany