mięta długolistna

Moderator: krzysglo

leon

mięta długolistna

Post autor: leon »

Mam sporo ziemi koło stawów i myslę trwale ją "zasiedlić.Co możecie powiedzieć o uprawie mięty długolistnej?

SZEFUNIU

MIeta długolistna

Post autor: SZEFUNIU »

Mieta długolistna - na pewno warto uprawiac, ale sa bardziej atrakcyjne rosliny lubiace wilgoc np róznego rodzaju nawłocie, czy rdest sachaliński. Proszę zapoznać sie z oporadnikami p.Prpf. B.Jabłońsikiego i tam sobie wybrać byliny. Uważam,ze powinno sie mieć wiele róznych roślin pożytkowych i wyprobowac co w danym siedlisku jest korzystniejsze dla pszczół. Ponadto wierzby lubiace więcej wilgoci daj ace pszczołom b.wczesny pozytek pyłkowy i nektarowy. Tu nadawałyby się wierzba japońska -salix sachalinensis "SEKKA" - czyli polsku "smocza" szeroko sie krzewi lubi wilgoc i kwasna glebę, szybko sie rozrasta i ma ta zaletę,ze jest mniej ogryzana przez sarny i zajace. Ma wspaniałe i b.gesto ulozone bazie, kwitnie b,obficie. Mam taka i wiem o czym piszę. Sa tez i inne wierzby, mozna je wyszukac w poblizu rzek, mokradeł itp. Można też posadzić rożniak przerośnięty, bo bogaty w pyłek poznojesienny a także djący wiele nektaru. Równiez wskazany jest 'NIECIERPEK rOYLEGO" raz posiany dlaje się sam mnoży bo to samosiejka. Jest w czym wybierać 0- Pozdrawiam Szefuniu

leon

Post autor: leon »

Wierzby mam dosyć, w tym trójpręcikowej na póżny pyłek.Chodzi mi o letni pożytek.Gleba jest torfowa o zasadowym odczynie.Czytam Profesora i swego czasu odwiedziłem Go-super Człowiek.Z mojej wiedzy celuję w mięte,ale może ktoś zna coś lepszego?A i doświadczenia z m.długolistną nie mam.Piszcie.

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: Ptyś »

Ja bym krwawnicę pospolitą{Lythrum salicaria} :idea: zastosował,albo Wierzbownice kosmatą{Epilobium hirsutum}.Na tej mięcie nigdy nie widzialem pszczoly a troche jej w mojej okolicy rośnie,ale wszystkie pszczoły są właśnie na tych wymienionych przeze mnie roślinach :!:

marek5
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: marek5 »

Ptysiu,a jaka jest miodność tych roslinek?Masz nasiona?Nie spotkałem sie znimi czytając o pożytkach.

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Nasion w ilosci handlowej nie posiadam bo nigdy nie myslałem o tym.Krwawnica jest bardzo miododajna poderzewam że wierzbownica też. U mnie pszczoły jak te rosliny kwitna latają tylko na to {latwo rożróżniam bo sa kolorowe :wink: }

marek5
Nieśmiały
Nieśmiały

Post autor: marek5 »

Ale jak to uprawiać?KIedy zbiera się nasiona?Wyszukałem w sieci,ale o uprawie zero.

Ptyś
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Bo z ego co wiem tego nikt nie uprawia.trzeba by zbierać nasiona z roślin dziko rosnących :?

Zablokowany