Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Gryka - warunki jej nektarowania
Autor Wiadomość
henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-07-06, 20:57   Gryka - warunki jej nektarowania

Gryka - warunki jej nektarowania
Gryka jest rośliną bardzo dobrze nektarującą ale wymagającą właściwych warunków glebowych jak również atmosferycznych. Gryka lubi gleby o odczynie zasadowym, udaje się i dobrze nektaruje na glebach o podłożu wapiennym. W okresie kwitnienia potrzebuje dużo wilgoci. Nektaruje intensywnie w dni tzw. „parne” W latach osiemdziesiątych o wyjątkowo korzystnych warunkach atmosferycznych z gryki można było uzyskać ponad 30 litrów miodu z jednej rodziny a podchodząc pod pasiekę wywiezioną na plantację gryki - odczuwało się bardzo intensywny, duszący zapach - tak charakterystyczny dla miodu gryczanego. Ostatnie lata nie były korzystne pod tym względem, a szczególnie obecny rok. Myślę, że jeżeli w najbliższym czasie nie będzie deszczu rok ten również nie będzie korzystny dla pszczelarzy, którzy wywieźli pasieki na grykę. Nie wiem czy rodzaj ziarna używanego obecnie przy zasiewie nie ma także wpływu na gorsze nektarowania plantacji gryki, tak jak to widać na plantacjach rzepaku bezerukowego Mimo wszystko namawiam kolegów pszczelarzy do zainteresowania się wywozem pasiek na plantacje gryki ale na tereny gdzie występują gleby o podłożu wapiennym i gdzie rolnicy sieją grykę w różnych terminach, co powoduje wydłużenie okresu nektarowania tych różnych plantacji. W dłuższym przedziale czasowym łatwiej o uzyskanie takich warunków atmosferycznych. Należy również pamiętać, że gryka intensywnie nektaruje tylko w godzinach dopołudniowych , później rodziny wywiezione na plantację gryki są bardzo agresywne. Ale za wszystkie te niegodności pszczoły odpłacą jeżeli tylko warunki o których wyżej wspomniałem będą spełnione.
Jednocześnie zachęcam Kolegów pszczelarzy o wypowiadanie się w tym temacie.

[ Dodano: 2008-08-08, 12:50 ]
Rok bieżący tj.2008 jest rokiem wyjątkowo niekorzystnym pod względem nektarowania gryki, tegoroczna susza jest tego powodem. Wywiozłem 16 rodzin tj. 2 kontenerki po 8 uli, które stały ponad miesiąc czasu i wybrałem łącznie około 20 litrów miodu. Takiego słabego roku podczas mojego pszczelarzenia jeszcze nie było. Ciekaw jestem jak było w innych regionach kraju gdzie występuje gryka?

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi