ile drutów na ramce

Moderator: krzysglo

Awatar użytkownika
pszczelarz123
Stukacz Junior
Stukacz Junior

ile drutów na ramce

Post autor: pszczelarz123 »

Czy ktoś wie ile powinno się dawać drutów na ramce nadstawkowej w ulu warszawskim zwykłym. Pszczoły nie lubia drutu, a to od razu widać gdy matka zaczerwiła całą ramkę w gnieździe, a puste komórki zostawiła tam gdzie są druty. Ale jeśli się da na dwa druty ramkę w nadstawce, a będzie rok obfity w pożytek to ramka może pęknąć razem z drutami z powodu swojej ciężkości. Jeśli jednak damy na trzy druty to 1/30 ramki to drut i tę część pszczoły nie zaakceptują. Czekam na obfite odpowiedzi :D

Apiwil
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Post autor: Apiwil »

Ja w swojej pasiece mam w ramkach po trzy druty ,ale i tak w miejscach drytu niema pustych komurek tylko wszystko zaczerwione.Myśle więc że gdy wtapia pan wenze to ta wenza nie jest równo wklejona w środek i gdzieniegdzie wystaje dryt w komórkach.

Pozdrawiam Apiwil.
Chłopczyk i pszczoła
Chłopczyk:
Idź precz, szkaradna pszczoło,
Pamiętam, jak boleśnie uciełaś, mnie w czoło
Pszczoła:
Lecz niechaj też na miodek panicz wspomniec raczy,
A może pszczółce przebaczy.

Awatar użytkownika
haker_2015
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz
Kontakt:

ilość drutu

Post autor: haker_2015 »

Jeśli mowa o drucie topowiem tak ze ramka powinna byc podzielona na dwie rowne czesci i wtedy wymierza sie srodek z kazdej z tych czesc i wnich robi sie otworki. Taki misz masz hehe .Lecz slyszalem i wiem z autopsji ze weza lubi sie wyginac bo jak wiadomo aramka pracuje od wilgoci siepla zimna itp Wyczytalem wiec ze w celu zapobiegana takiemu wyginaniu powinno sie srajne druty montowac w ramce w odleglosci nie wiekszej niz 2 cm od krawedzi i miedzy nimi jeden drut na srodku. Co wy oym myslicie?

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Drutów w ramkach powinno być jak najmniej. To takie trochę enigmatyczne stwierdzenie ,ale prawdziwe .W Twoim pytaniu jest trochę nieścisłości bo piszesz że w ramkach nadstawkowych matka omija komórki z drutami .To normalne że omija tylko dlaczego ma czerwić w nadstawce? Niech czerwi w rodni a miodnię zostaw na miód.Pozdrawiam. Pszczelarz51

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Re: ile drutów na ramce

Post autor: henrmiko »

pszczelarz123 pisze:Czy ktoś wie ile powinno się dawać drutów na ramce nadstawkowej w ulu warszawskim zwykłym. Pszczoły nie lubia drutu, a to od razu widać gdy matka zaczerwiła całą ramkę w gnieździe, a puste komórki zostawiła tam gdzie są druty. Ale jeśli się da na dwa druty ramkę w nadstawce, a będzie rok obfity w pożytek to ramka może pęknąć razem z drutami z powodu swojej ciężkości. Jeśli jednak damy na trzy druty to 1/30 ramki to drut i tę część pszczoły nie zaakceptują. Czekam na obfite odpowiedzi :D
Przy drutowaniu ramek powinna obowiązywać zasada, że pierwszy i ostatni drut powinien być oddalony od niej nie więcej niż 15 mm. Pozostałe druty przewleka się w równych odstępach nie większych niż 80 mm.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

stasiu
Obserwator
Obserwator

Post autor: stasiu »

Witam to prawda co powiedzieli wcześniejsi przedmówcy -pszczoły niechętnie tolerują drut . Zgadza sie , jednak na ramkach warszawskich ciężar pełnego plastra jest znaczny . Nieraz zdarzylo mi się w ten sposób zniszczyć plaster,i doszedlem do wniosku że oszczędność w drutowaniu ramki nie ma sensu . Obecnie daję po cztery druty.Skrajne w odleglości15 mm Pszczoły o ile węza wtopiona jest dosyć dokładnie jakoś nie zwracają na drut większej uwagi. zresztą doszedłem do wniosku że licząc ilość komórek w plastrze te zajęte przez drut nie stanowią jakiejś znaczącej liczby. no i mam spokój w poprzednim sezonie nie zniszczylem ani jednego plastra. pozdrawiam

Zablokowany