Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
pogoda w grudniu
Autor Wiadomość
krzychu_20 
Nieśmiały
krzychu_20

Wysłany: 2006-12-07, 13:06   pogoda w grudniu

Proszse o odpowiedź na moje pytanie. Jestem młodym początkującym pszczelarzem. Byłem w pasiecie i zauważyłem że pszczoły latają.Pogoda jest słoneczna i temperatura dodatnia.Jak to wpłynie na przezimowanie pszół.Wydanie mi się że to niekorzystne waruki i bardzo się martwie.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2006-12-07, 13:29   Re: pogoda w grudniu

krzychu_20 napisał/a:
Proszse o odpowiedź na moje pytanie. Jestem młodym początkującym pszczelarzem. Byłem w pasiecie i zauważyłem że pszczoły latają.Pogoda jest słoneczna i temperatura dodatnia.Jak to wpłynie na przezimowanie pszół.Wydanie mi się że to niekorzystne waruki i bardzo się martwie.

Jak nakarmiłeś odpowiednio ,ułorzyłeś gniazda odpowiednio do sily rodziny ,to nie masz się co zamartwiać nie pierwsza i zappewne nie ostatnia zima jest taka ,,,choć Ty nie bądziesz pamiętał ale zapytaj starszych o rok 1987 /8 do stycznia niebylo śniegu a w polowie st ycznia bylo 15--17 stC pszczoły wstały jak Burza ;;;rok 2004/5 pierwszy większy snieg zesypał się 11.01 05 i też bylo ok

krzychu_20 
Nieśmiały
krzychu_20

Wysłany: 2006-12-07, 17:30   

xx

[ Dodano: 2006-12-07, 17:34 ]
Dziękuje za odpowiedź BoCiAnK.Właśnie takiej odpowiedzi oczekiwałem.Teraz już się mniej martwie.Mam dwadziścia rodzin więc z tego powodu przeżywam stres.Planuje na przyszły sezon kolejne dwadzieścia.Wybudowałem już na dzień dzisiejszy 60 korpusów.Teraz zaczynam zbijać dennice.Pracuje na ramkach ostrowskiej ulach wielokorpusowych.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-07, 20:07   

Pamiętam rok 87 miałem w tedy bardzo puźną rójkę którą przyniosłem od znajomego osadziłem ją w ulu warszawskim zwykłym zajmowała zaledwie 4 ramki po zakarmieniu, bez najmniejszego uszczerbku przezimowała na początku stycznia u mnie było 12 st.C a pod koniec lutego zrobiłem przegląd pasieki. Chodź w tym że roku u znajomych pszczelarzy były spatki rodzin ale przyczyną była warroza.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-08, 08:35   Re: pogoda w grudniu

krzychu_20 napisał/a:

Myślę,że każda aura ma swoje plusy i minusy dla gospodarki oasiecznej i nie tylko. Dla pszczół ważne jest, aby matka w okresie zimowym do połowy lutego w naszych warunkach klimatycznych nie czerwiła. My pszczelarze możemy w pewnym stopniu tym kierować np w ciepłych okresach - ochładzać gniazda przez dobrą wentylację a w okresie przedwiośnia ocieplać, nie zapominając dalej o dobrej wentylacji zapobiegającej ich zawilgoceniu.
Ocenę obecnej zimowli dokonamy wiosną w czasie pierwszego przeglądu. Myślę, że nie będzie tak źle.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2006-12-09, 18:42   

Słyszałem że zima ma przyjść dopiero pod koniec stycznia, wtedy mają być więkrze mrozy i opady śniegu. Miejmy nadzieję, że nie będzie sroga.

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2006-12-09, 21:02   

O mnie to tak za zimą tęsknie jak mój Pies za zeszłą :D :D :D

oro54 
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-01-07, 11:15   

Witam!
Trochę nam się pokręciło z pogodą. 06.01.2007r. przypadkiem byłem w pasiece i co się okazuje, pojedyńcze pszczoły na wylotkach wynoszące śmieci z dennicy. W zasięgu wzroku, na polach, łany kwitnącej gorczycy. A tu meteo przewiduje u nas 9 i 10 stycznia dodatnie temperatury w dzień około 12- 13 stopni C. Jestem ciekawy co z tego wyniknie.
Z poważaniem oro54

arobo 
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-01-07, 15:15   

Doświadczeni pszczelarze mowia że jak ułozy sie dobrze gniazda na zime i da odpowiednio do siły rodziny pokarm to nie powinno byc tak żle.Tylko jak widze długie bazie leszczyny i prawie na wybiciu z pąkow wierzbe no to troche nie tak,oby ta pogoda jednak wyprostowala ta cała sytuacje w naturze.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi