Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Przeciwnicy uli ze styropianu ich argumenty
Autor Wiadomość
henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-01-03, 10:50   Przeciwnicy uli ze styropianu ich argumenty

Dla uporządkowania dyskusji na ten temat, proponuję aby wszyscy przeciwnicy budowy uli z styropianu tutaj podawali swoje argumenty, które świadczą o nie przydatności styropianu do budowy uli i innego sprzętu pszczelarskiego, ale nie usłyszane tylko zauważone z własnego doświadczenia.
Z ogólnie znanych argumentów już poruszonych jest jego kruchość powodująca niszczenie wręgów, jest niszczony przez ptaki i mrówki, oraz że w ulach styropianowych utrzymuje się wysoka wilgoć, ale z tą wadą można sobie poradzić przez wykonywanie odpowiednich otworów umożliwiających prawidłową wentylację ula.

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-01-04, 18:24   

Poza tymi wadami, które opisał p. Henryk ( a które po odpowiednim opanowaniu wykonania i gospodarki są do przezwyciężenia) dodałbym jeszcze ;wysoką cenę - niczym nie uzasadnioną . W/g mnie to cena jednego korpusa nie powinna być wyższa niż 15,00 zł. Takie ule można by traktować jako produkt max na trzy sezony. wtedy odeszłoby dezynfekowanie i inne tego typu zabiegi a "zużyte" korpusy można oddać do recyklingu. Następną wadą moim zdaniem jest utlenianie się powierzchni, szczególnie narażonych na działanie promieni słonecznych. To równierz przemawia za krótkim użytkowaniem tych wyrobów. Tak jak napisałem w innych postach gdybym miał wybierać to na pierwszym miejscu postawiłbym ul poliuretanowy, na drugim drewniany izolowany, na trzecim styropianowy. Mam małe doświadczenie z ulami jednościennymi (z deski grubości 35 mm) więc na ten temat wolę się nie wypowiadać. Pozdrawiam Pszczelarz 51.

ogrodnik 
Obserwator

Wysłany: 2007-02-04, 15:31   

pszczelarz51 napisał/a:
W/g mnie to cena jednego korpusa nie powinna być wyższa niż 15,00 zł. ożna oTakie ule można by traktować jako produkt max na trzy sezony.

Witam,

Ma Pan racje ze tak !!!

Moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem jest ul zbudowany na bazie naturalnych surowców. Mam pasiekę od kilku lat i jeszcze nigdy mi się nie zdarzyło żeby mi pszczółki spadły. Inna kwestia ze to pasieka stacjonarna...

Jesli już robić ule ze styropianu to uważam ze warto tego użyć jako komponentu ocieplenia a nie zasadniczego materiału do produkcji ula. Polecam sklejkę drewnianą lub cienkie deski drewniane...

Pozdrawiam

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-02-04, 21:04   

Cena polistyrenu piankowego jak mnie pamięć nie myli to wacha się w granicach 3,5 zł. wystarczy zważyć korpus i dalej jest już jasne.

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-02-10, 23:43   

Czyli ze słabej dyskusji na temat uli styropianowych wynika, że poza za wysoką ceną sprzedaży, w stosunku do kosztów wytworzenia, żadnych innych negatywnych cech nie stwierdzono. Czyli jeżeli to jest prawdą, to produkcja uli styropianowych powinna być bardzo opłacalna, to zgodnie z prawami wolnego rynku, powinno szybko przybyć więcej nowych producentów i wtedy ceny powinny spaść do wysokości realnej. To znaczy takiej, że producentowi będzie się opłacało produkować a pszczelarzom kupować.

koga 
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-02-11, 13:50   

Widzisz "henrmiko" to nie jest tylko stosunek wysokiej ceny sprzedaży do kosztów wytworzenia. Ule styropianowe mają wady i zalety. Jednym się podobają drugim nie. Swego czasu byłem nimi zachwycony (szczególnie pierwszego lata) na wiosne już trochę mniej. Trzeba nauczyć się jak zimować w nich pszczoły. A drugiej zimy dowiedziałem się, że w mojej okolicy (las) nie mogę zimą używać styropianów bo kuny wchodzą do środka przez ściany. Teraz używam ich do odkładów czasowych i na magazyny miodowe a rodnie zawsze w korpusach drewnianych

piotrekk 
Obserwator

Wysłany: 2007-02-11, 18:41   

witam
mam jedynie kilka uli styropianowych, uważam je za dobre - przede wszystkim lekkie (dla mnie to najważniejsze), dokładnie wykonane, funkcjonalne. Cena jednak jest porażająca, nie do przyjęcia. Wiem, że w cenie ok 200 zł (Łysoń i Babik ok 220-250zł)można kupić ule p. Zglejca, i ta cena i tak jednak rzuca na kolana.
Podejrzewam, że wysoka cena nie jest podyktowana jedynie kosztami produkcji ale również (głównie) praktycznie monopolem wytwórców. Za reklamę również w końcu i tak płaci klient, warto to pamiętać biorąc do ręki kolorowy katalog jednej (chyba największej)z naszych firm.
pozdrawiam

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-02-19, 08:02   styropianowy ul.....

...niewątpliwie przyłączam się do tej dyskusji,
takjak sądzicie i stwierdzacie, rzeczywiście produkcja uli Styropianowych jest opłacalna o czym przekonali się właśnie monopoliści naszego rynku. Trzeba by im w takim razie konkurencje stworzyć i pokazać pszczelarzą, że takie produkty mogą być na ich kieszeń.
Tak sie niestety dzieje -dla porównania targowisko i supermarkety !
Identyczna sytuacja . No niestety albo sie któs znajdzie do produkcji uli albo i nie i będziemy zmuszeni tułać się po "max cenach", ewetualnie już niektórzy z nas robia sami takie ule.
Znam pewego pszczelarza który w parwie identyczny sposób robi ule tak jak Pań Lysoń czy Babik, oczywiście na swój użytek ale idzie mu to expresowo i naprawdę różnicy nie ma a nawet ba powiem, że są zmodyfikowane i poprawione :) . Można by sie pokusić o małą produkcję :) Muszę z nim pogadać na ten temat

pan_miodek
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-02-19, 17:18   

Proszę Pana (haker_2015) może by Pan umieścił zdjęcie tych uli na forum. Jestem ogromnie zainteresowany tym pomysłem. Jak cena będzie ludzka to mogę nawet kupować je u Pana kolegi jak tylko będzie chciał je sprzedać.

haker_2015 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-02-20, 08:38   :)

Jasne porozmawiam z nim na ten temat i przy okazji zrobie zdjęcia tych uli :) wyslę na maila lub wstawię na forum żeby wszyscy widzieli. Nie ma problemu :)

a-d 
Stukacz Junior
a-d

Wysłany: 2007-02-20, 18:05   

Wstaw je na forum, każdy zobaczy.

Sabard 
Stukacz Junior
Sabard

Wysłany: 2007-10-15, 22:02   

Wady uli styropianowych.
Zaznaczam nie jestem specjalistą gospodarki w ulach styropianowych> Z powodu moich zainteresowań konstrukcyjnych – również dotyczących uli miałem w swoim czasie 5 uli styropianowych, przy czym 4 były podobne do obecnych Łysonia, natomiast jeden mojej konstrukcji. Ule styropianowe wyeliminowałem z użytku z następujących powodów
1/ Izolacja – rzeczywiście świetna , lecz nie pozwalająca nagrzewać się ulom od słońca zimą , jesienią i na przedwiośniu. A to jest nieodwracalna strata w rozwoju wiosennym. U mnie pszczoły w ulach styropianowych w porównaniu do drewnianych wiosną rozwijały się słabiej – zdecydowanie – szczególnie te słabsze. Ta izolacja korzystna jest w sezonie.
2/ Wilgotność- rzeczywiście na ściankach jej nie widać , bo nie nasiąkają i nie skrapiają wilgoci ale jest na dennicy.W dzień słoneczny wilgotność jest większa w ulu styropianowym.W dzień słoneczny o godz 13.00 przy zewnętrznej -5 st Cel wewnątrz ula drewnianego przy tylnej ściance temperatura była wyższa o 6 st Cel. niż w styropianowym. Stwierdziłem tez że pszczoły zimujące w ulach styropianowych krócej żyją wiosną – wg mnie z powodu zachwiania ich metabolizmu z powodu przewilgotnienia ulu zimą i niższej średniej temperaturze, bo te ule nie nagrzewają się tak by podwyższyć temperaturę wewnątrz – by powietrze wewnątrz ula okresowo osuszyć.
3/ Zbiory – Każdy dobry pszczelarz zbierze miód od pszczół - nawet nieocieplonych. Nie porównywałem zbiorów.ale rewelacji nie było.
4/ Budowa ula – Oferowana przez przemysł bo łatwa do wyprodukowania. Za drogi, Za mało trwały jak na cenę.
5/ Istnieją inne tańsze i trwalsze konstrukcje pozwalające pszczołom wiosną rozwijać się dynamicznie- właśnie wykorzystując energię słoneczną sprytną wentylację i kilka wersji ociepleń uwzględniających odmienność potrzeb pszczół słabszych , silnych i bardzo silnych - np.patrz post ,,Nowy ul”
Głównym powodem wycofania uli styropianowych z użytku była zbyt duża izolacja promieni słonecznych wiosną co wpływa wprost na opóźnianie rozpoczęcia dynamicznego czerwienia przez matkę – w porównaniu do uli wielkopolskich drewnianych. Mowa tu o ulach wystawianych na pełną operację słońca.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi