Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
białe larwy na dennicy
Autor Wiadomość
Marek__Z
Stukacz

Wysłany: 2007-03-08, 21:31   

Kolego, Czy była to matka refundowana?
Jeśli tak to wszystko tłumaczy

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-03-08, 21:46   

Jak wg Kolegi "to wszystko tłumaczy" = przede wszystkim - to wyrzucanie larw przez pszczoły, bo to jest najbardziej zagadkowe a nie samo strutowienie matki. Wiadomo, że sztuczne unasiennienie i to w dużych ilościach jesty powodem jej strutowienia. Ale wyrzucanie zdrowych larw przez pszczoły wiosną jest dla mnie niezrozumiałe i dlatego o tym tu piszę.

Marek__Z
Stukacz

Wysłany: 2007-03-08, 22:27   

To był taki skrót myślowy.
Matki dostarczone z dotacji to badziewie jakich mało.
hurtowo to mozna sprzedawać miód a nie prowadzić wychów matek.
jeśli chodzi o takie wyrzucanie larw to nie spotkałem się z takim zjawiskiem, podejrzewam jakąś chorobę, warto by przebadać ten osyp.

Apikan 
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-03-09, 08:28   

henrmiko napisał/a:
Jak
[quote="henrmiko"]Jak wg Kolegi "to wszystko tłumaczy" = przede wszystkim - to wyrzucanie larw przez pszczoły, bo to jest najbardziej zagadkowe a nie samo strutowienie matki. Wiadomo, że sztuczne unasiennienie i to w dużych ilościach jesty powodem jej strutowienia. Ale wyrzucanie zdrowych larw przez pszczoły wiosną jest dla mnie niezrozumiałe i dlatego o tym tu piszę.[/quote

panie Henryku ,to wyrzucanie larw trutowych to normalna sprawa. poniewaz czerw trutowy został złożony w małe komórki pszczele a więc o dużo za małe jak na potrzeby rozwojowe trutni. Część trutni zamiera i to one są wynoszone z komórek.

Pozdrawiam. Ps. informację o tym spotkasz we wszystkich książkach pszczelarskich na 100% w encyklopedii pszczelarskiej

BoCiAnK 
Senior Stukacz
Pasieka Ambrozja

Wysłany: 2007-03-09, 13:35   

Marek__Z napisał/a:
To był taki skrót myślowy.
Matki dostarczone z dotacji to badziewie jakich mało.
hurtowo to mozna sprzedawać miód a nie prowadzić wychów matek.
jeśli chodzi o takie wyrzucanie larw to nie spotkałem się z takim zjawiskiem, podejrzewam jakąś chorobę, warto by przebadać ten osyp.

110 pr racji przyznaje Ci Panie Marku Pszczelarze zachłyśnięci darmowa matką sztucznie unasienniona bez sprawdzonego czerwienia ;;;no bo kto je ma sprawdzić :D :D liczą na uczciwość
Polecam Kazdemu do przeczytania Atrykół Sławonira Trzybińskiego Przedstawiony w czasopiśmie Pasieka o unasiennianiu i inseminacji matek ;;Jakie procedury ma przejść matka szt -unasienniona nim trafi do kienta ,,,a nie do klateczki po inseminacji

henrmiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-03-09, 19:41   

Z wielką pokorą przyjmuję wyjaśnienia Kolegów w sprawie wyrzucania tych larw trutowych rosnących w komórce pszczelej. Ja jak pisałem spotykam się z tym po raz pierwszy w swej karierze pszczelarskiej. Chciałem tylko powiedzieć, że dokonałem szczegółowego oglądnięcia wyrzuconych larw i stwierdziłem, że larwy w momencie wyrzucania są koloru białego, nie są martwe, a nawet poruszają się. One zamierają dopiero po wyrzuceniu. Nie są też uszkodzone przez warrozę. Gdyby czerw był uszkodzony lub martwy byłoby wszystko jasne Dla mnie zjawisko to jest zjawiskiem dziwnym, ale występującym i należy się z nim pogodzić. Pszczoły widocznie zauważyły tą anomalię i nie czekając aż larwa padnie- próbują ją usunąć. Takie rozumowanie ( ale tylko w pojęciu ludzkim) jest mi bardziej bliskie. Odnośnie wadliwego sposobu sztucznego unasienniania matek i hurtowej ich sprzedaży, jest sprawą karygodną i myślę, że łatwą do szybkiej likwidacji pod warunkiem, że organizacje zajmujące się ich rozprowadzaniem będą płaciły hodowcy dopiero po pozytywnej jej ocenie po przyjęciu w pasiece

pan_miodek
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-03-10, 19:22   

U mnie z kolei w dwóch dennicach znalazłem poczwarki. na jednej dwie, ale w tym ulu był głód i biegunka. Nie wiem dla czego bo były zakarmione dobrze i inne rodziny potraktowane tak samo mają jeszcze pokarmu dużo a tym brakło w pionie bo po bokach miały. Tu wiem przyczyną wyrzucenia poczwarek był głód. Z kolei w drugim znalazłem jedną poczwarkę i nic nie widać by było nie tak. Pokarmu w bród. Będę pewnie zmuszony wycofać dla odkładów. I też nie wiem co jest powodem wyrzucenia poczwarki.

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2007-03-13, 20:58   

Nasówa mi się jedno pytanie czy w opisywanej rodzinie znajdował się pyłek kwiatowy? Jesli go tam nie było to rzecz jasna, że z braku pokarmu białkowego pszczoły będą wyrzucać nawet i larwę pszczelą.

pan_miodek
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-03-13, 21:21   

Nie zwróciłem na to uwagi.

zenek10 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-02-18, 19:26   

Koledzy miną rok a nikt nie wyjaśnił co z tymi białymi larwami. Minęło już wiele niedziel !!!

grzesiek 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-02-25, 06:52   

Ja nuie m iałem przypadku, aby na dnnicy leżały mlode larwy pszczele. Owzem były widoczne poczwarki i tego przyuczyna by ła warroza. Jesli chodzi o larwy, to raczej stawiam na jakąś jednostke chorobową - kiślica, grzybica lub choroba woreczkowa.
Przy braku pyłku lub mioodu pszczoły wpierw larwy zjadają a potem same giną lecz nie ma tu raczej wyrzucania larw. dodatkowym argumentem za tym przemawiającym jest fakt,iż w przypadku głodu do twojego przeglądu rodzina by zginęła.
Moja propozycja jest taka, raczej nie nalęży dramatyzować po ujawnieniu kiklku larw na dennicy. W czerwiu opszczelim zawsze znajdzie sie niewielki odsetek larw zamarłych w wyniku różnych powodów, pszczoły komórki czyszczą i pszczelarz nawet tego nie zauważa. W perzypadku nasilenia się objawó, są one łatwozauważalne, rzucające sie w oczy, proszę ścieśnić gniazdo i jeśli to mozliwe pszczoły podkarmić ciepłym syropem.

Majówka 
Stukacz Junior
Majówka

Wysłany: 2008-02-25, 07:28   Re: białe larwy na dennicy

grzegorz21 napisał/a:
Witam kolegów pszczelarzy.
W niedzielę zrobiłem wymianę dennic w ulach wielkopolskich, na jednej z dennic wraz z niewielką ilością pszczół znalazłem kilka białych larw długości około 5 mm. Co to może być i czy to może zaszkodzić pszczołom.

Oprócz długości podanej interesuje mnie średnica larw. Jeśli są 2 do 3mm to sąlarwy barciaka małego.
JMM

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi