Brak matki w silnej rodzinie

Moderator: krzysglo

W
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Brak matki w silnej rodzinie

Post autor: W »

Chciałbym sie doradzić wczoraj przeglądałem swoje pszczółki i w jednej rodzinie nie znalazłem matki ani też czerwiu jest to silna rodzina zajmuje w chwili obecnej około 7 ramek warszawskich poszerzanych i w związku z tym mam putanie czy ołaca się taką rodzine w jakiś sposób ratować jak tak to w jaki sposób. Słtszałem że niektóży chodowcy matek mają matki które przetrzymali przez zimę jako matki zapasowe.
Jeśli ktoś ma taką matkę i jest mu niepotrzebna to z chęcią bym ją odkupił.
Za rady co zrobić w takim przypadku z góry dziękuje.
Pozdrawiam W

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: henrmiko »

Jeżeli jest pewne, że rodzina na początku m-ca marca - nie posiada matki, to najlepiej byłoby jak najszybciej połączyć ją z inna w której jest dobra matka. W wyniku tego kroku uzyskamy obecnie silną, wzmocnioną rodzinę, która da nam dobry odkład już w końcu m-ca maja, bez szkody dla własnego rozwoju zbioru miodu.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

SKapiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Post autor: SKapiko »

To jest najleprze rozwiązanie i radziłbym pospieszyć się z łączeniem dopuki nie uaktywniły się pszczoły tzw. trutówki. W tej chwili raczej nikt nie sprzeda matki zapasowej, każdy trzyma (jeśli tekową posiada) na wszelki wypadek w swojej pasiece. Ja miałem matke zapasową ale zrobiłem z niej normalną rodzinę, miałem rownież i bezmatek ( matki unijne :( ) Który połączyłem z inną słabrzą rodziną.
Ciekawość to porad i błędów matka
Gwiazda nadziei gaśnie ostatnia
Pozdrawiam brać pszczelarską SKapiko

W
Stukacz Junior
Stukacz Junior

Tak terz myślałem że to bedzie najlepszy sposób, jeszcze raz przejże tą rodzine żeby być pewnym że nie ma matki i jak jej teraz nie znajde to połącze tą rodzinę z jakąś inną. Dzięki za wasze opinie

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

Przyjacielu tu na forum matki nie znajdziesz ,,,,Podzwoń do hodowców miałem kiedyś podobną sytuacje i poradziłem sobie nie tracąc rodziny ale trza pomysleć zapewniam że mozesz u nie jednego kupić

W
Stukacz Junior
Stukacz Junior

A może pamiętasz u którego chodowcy kupiłeś wtedy matke jeśli tak to podaj telefon lub jakiąś inny kontakt może i w tym roku też posiada taka matkę

BoCiAnK
Senior Stukacz
Senior Stukacz
Kontakt:

Post autor: BoCiAnK »

POczytaj na priva :smile:

Zablokowany