Rzepak - wszystko o nim

Moderator: krzysglo

henrmiko
Senior Stukacz
Senior Stukacz

Rzepak - wszystko o nim

Post autor: henrmiko »

W r.2007 w okolicy Wielunia w dniu 15.04 powinien rozpocząć kwitnienie rzepak. Dla pszczół najatrakcyjniejsze są pierwsze kwiaty, ponieważ z czasem gdy większość kwiatów zostanie zapylona roślina zmniejsza wydzielanie nektaru tak, że w końcowym okresie kwitnienia plantacja nie jest już tak atrakcyjna jak na początku. Podobnie zachowuje się większość plantacji różnych roślin, ale rzepak jest tu tą plantacją szczególną. Dlatego nie powinno się przetrzymywać pszczół w końcowym okresie kwitnienia na plantacji rzepaku, jeżeli w tym czasie zakwita np. już akacja.

[ Dodano: 2007-05-03, 14:16 ]
Jest 3 maja 2007. W poprzednich latach dopiero wywoziłem pszczoły na rzepak. Ten rok był wyjątkowy, Wszystko jak do tej pory jest przyspieszone o około 2 tygodnie. Po kilkudniowych chłodach z przymrozkami rzepak jest w pełni kwitnięcia. Ruch w pasiece wielki, temperatura w południe +18 stopni w cieniu, na wylotkach uli widać pszczoły powracające z obnóżem pyłkowym. Nie uruchomiłem wagi pasiecznej dlatego nie mogę określić dziennych przybytków. Dopiero miodobranie określi czy i jakie przybytki były.
Z pszczelarskim pozdrowieniem - Henryk!

Zablokowany