miejsce na pasiekę

Moderator: krzysglo

fwan
Obserwator
Obserwator

miejsce na pasiekę

Post autor: fwan »

Witam

Mam bardzo agresywne pszczoły w 15 ulach. Stoją przepisowo, są osłonięte wysokimi drzewami i krzewami, ale upatrzyły sobie mojego sąsiada do żądlenia, a i nam sie dostaje od czasu do czasu. Co się dzieje podczas prac przy nich wykonywanych to proszę juz sobie tylko wyobrazić. Wszyscy pochowani w domach!! Pszczoły są bardzo pracowite, ale jednocześnie rojliwe. Planuję wymianę matek ( myślę, że najlepiej unasiennione), ale do tego czasu chcę ule przenieść w inne miejsce. Problem w tym, ze w pobliżu nowego miejsca jeżdzą pociągi. Tory znajdują się około 10-15 metrów, jest wzniesienie oraz rośnie dużo krzewów. Linia kolejowa jest również nowoczesna. Proszę o poradę czy taka odległość uli od przejeżdzających pociągów wystarcza i czy nie spowoduje kłopotów? Czy w zimie pszczoły mogą spaść?
fwan

pszczelarz51
Starszy Stukacz
Starszy Stukacz

Post autor: pszczelarz51 »

Kolega poruszył kilka kwestii:złosliwość pszczół moze być cechą genetyczną lub odpowiadzią na niewłaściwe obchodzenie się z nimi. Jeżeli jest to cecha genetyczna to wymiana matek da pożądany efekt , natomiast w przypadku drugim należy zrewidować swój stosunek do pszczół. Co do odległości usytuowania uli od lini kolejowej to sądzę że nie powinno być najmniejszych problemów jeżeli pszczoły będą w tym miejscu od wczesnej jesieni, a nie przywiezione w środku zimy. Jako przykład mogą służyć dość liczne pasieki rozstawionew pobliżu torów. W swej praktyce spotkałem pszczelarza, który nie stosował siatki na twarz ani dymu nawet w czasie miodobrania i jego pszczoły nie żądliły natomiast w promieniu pół kilometra nie można było przejść ( psa w obejściu zażądliły na śmierć). Dopiero po pokazaniu i wytłumaczeniu roli dymu w pracy z pszczołami wieloletni pszczelarz podziękował mnie młodemu za to że nikt się nie skarzył na jego pszczoły.Pozdrawiam Pszczelarz 51.

Zablokowany