Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
miejsce na pasiekę
Autor Wiadomość
fwan 
Obserwator

Wysłany: 2007-05-14, 17:49   miejsce na pasiekę

Witam

Mam bardzo agresywne pszczoły w 15 ulach. Stoją przepisowo, są osłonięte wysokimi drzewami i krzewami, ale upatrzyły sobie mojego sąsiada do żądlenia, a i nam sie dostaje od czasu do czasu. Co się dzieje podczas prac przy nich wykonywanych to proszę juz sobie tylko wyobrazić. Wszyscy pochowani w domach!! Pszczoły są bardzo pracowite, ale jednocześnie rojliwe. Planuję wymianę matek ( myślę, że najlepiej unasiennione), ale do tego czasu chcę ule przenieść w inne miejsce. Problem w tym, ze w pobliżu nowego miejsca jeżdzą pociągi. Tory znajdują się około 10-15 metrów, jest wzniesienie oraz rośnie dużo krzewów. Linia kolejowa jest również nowoczesna. Proszę o poradę czy taka odległość uli od przejeżdzających pociągów wystarcza i czy nie spowoduje kłopotów? Czy w zimie pszczoły mogą spaść?

pszczelarz51 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2007-05-15, 17:58   

Kolega poruszył kilka kwestii:złosliwość pszczół moze być cechą genetyczną lub odpowiadzią na niewłaściwe obchodzenie się z nimi. Jeżeli jest to cecha genetyczna to wymiana matek da pożądany efekt , natomiast w przypadku drugim należy zrewidować swój stosunek do pszczół. Co do odległości usytuowania uli od lini kolejowej to sądzę że nie powinno być najmniejszych problemów jeżeli pszczoły będą w tym miejscu od wczesnej jesieni, a nie przywiezione w środku zimy. Jako przykład mogą służyć dość liczne pasieki rozstawionew pobliżu torów. W swej praktyce spotkałem pszczelarza, który nie stosował siatki na twarz ani dymu nawet w czasie miodobrania i jego pszczoły nie żądliły natomiast w promieniu pół kilometra nie można było przejść ( psa w obejściu zażądliły na śmierć). Dopiero po pokazaniu i wytłumaczeniu roli dymu w pracy z pszczołami wieloletni pszczelarz podziękował mnie młodemu za to że nikt się nie skarzył na jego pszczoły.Pozdrawiam Pszczelarz 51.

Ten temat jest zablokowany bez możliwości zmiany postów lub pisania odpowiedzi