Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Redakcja miesięcznika "Pszczelarstwo" gwarantuje, że na forum nie będzie cenzury (z wyjątkami przewidzianymi polskim prawem). Gospodarzami forum są jego uczestnicy i oni sami są zobowiązani do dbałości o netykietę. Forum ma służyć pszczelarzom do wymiany doświadczeń merytorycznych, a nie do zamieszczania niestosownych tekstów w postaci dowcipów, wierszy i relacji z życia rodzinnego, a także ubliżania innym użytkownikom.
Redakcja "Pszczelarstwa"
Miesięcznik PSZCZELARSTWO Strona Główna Miesięcznik PSZCZELARSTWO
Forum dyskusyjne Miesięcznika PSZCZELARSTWO

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy  StatystykiStatystyki
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj  Chat

Poprzedni temat «» Następny temat
Otwarty przez: Administrator
2009-04-10, 22:39
Osy
Autor Wiadomość
panasias 
Obserwator

Wysłany: 2007-09-09, 15:26   Osy

Witam, mam problem z osami, za każdym razem kiedy zaglądam dwóch ze swoich uli spotykam tam osy, nawet na plastrach znajduje osy spacerujące sobie beztrosko, co ciekawe pszczoły nic sobie z nich nie robią.. pytanie dlaczego pszczoły ich nie zabijają albo może sobie po prostu nie radzą. podejrzewam że osy okradają moje pszczółki i nie bardzo mi się to podoba :693: Jak mogę im pomóc?? zaznaczam że niszczę wszytkie zaczątki działalności os (bańki) problem mam tylko w dwóch z 6 uli.

oro54 
Stukacz Junior

Wysłany: 2007-09-10, 19:43   

Witam!
Jeżeli jest rodzina zdrowa, czerw w porządku należy dostosować wielkość gniazda do siły rodziny oraz zmniejszyć wylotek. W silnych, zdrowych rodzinach problem os nie istnieje, pomimo, że osy są już aktywne w niższych temperaturach niż pszczoły.
Z poważaniem oro54

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-01-05, 20:58   

Nie wszystkie osy atakują pszczoły najbardziej agresywne są osy żółte te kture mają gniazda duże do 500 iwiencej osobników. Matka osy jak zakłada małe gniazdo to czarne prązki na odwłoku to ta osa nie atakuje pszczół gorsze są te całkowicie żółte te są wredne.Nie piszesz czy w tych rodzinach masz Matki kture osy atakują.Osa atakuje tylko rodziny słabe i bez matek. Pozdrawiam miły_marian

zenek10 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-02-15, 20:04   

To prawda może trochę za duże gniazdo. Można też trochę pomóc pszczółkom , zawieszając butelki ( napełnione do połowy zepsutym kompotem) na pobliskich drzewkach.Mikstura ta zwabia osy.Jaki los czeka osy po wejściu do butelki nie muszę pisać!

jozef 
Starszy Stukacz

Wysłany: 2008-02-24, 09:41   

zenek 10 marz racje trzeba osy likwidować jestem za ,a co do butelki to trzeba to zrobić tak a mianowicie butelkę plastikową uciąć tak aby po ucięciu powstał lejek po odwróceniu i wtedy wlać coś albo syropu lup soku coś co je zwabi . to wejdą a s powrotem nie wyjdą : tak ja miałem zrobione w zeszłym roku i złapałem 25 matek os i 5 szerszeni , aż było strach łapać tą butelkę z szeniami takie duże b b r r ; os niw widziałem u siebie na pasiece do samej jesieni a butelek miałem rozwieszonych 10 stuk w obrębie 500 metrów , a działanie mam opisane ma swojej stronie józek , www.ulkaszubski.vgh.pl

zenek10 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-02-27, 21:03   

Nie wiem czy zaraz likwidować osy. Na pewno te które natrętnie odwiedzają naszą pasiekę .Jadłospis os nie składa się tylko z pszczół. Osy mają też swoje miejsce w naszej przyrodzie.

avico
[Usunięty]

Wysłany: 2008-02-27, 22:48   

Jak zwykle będę odmiennego zdania.
Można osy porównać do teściowej. Niby kawał zarazy, ale bywa też potrzebna.
Osy również. Pomagają pszczelarzowi. Tak to prawda. Osy włażąc do ula pokazują, że z tą rodzina jest cos nie tak, bo się nie broni. Jeżeli „głąb” tego nie dostrzeże, to zniszczą, być może chorą pszczelą kolonię, a motylica (też potrzebna) zeżre zarażone plastry, wypełni smrodem i pajęczyną, dzieki, czemu pszczoły nie będą chciały zasiedlić takiego ula.
Zatem, osy są potrzebne, czy nie? A motylica?
Chyba wszystko, co natura stworzyła ma swoje dobre i złe strony. Tak samo jak teściowa hetera.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-02-27, 23:17   

Teraz matki os bendą się budzić ze snu zimowego. Jak się zlikwduje matkie os to w obrebie twojej pasieki 1 gniazdo os bendzie mniej [500 sztuk]. Tak mniej wiencej liczy rodzina os. Ja wystawiam ramke z pokarmem przy pasieczysku w pogodny dzień i czekam pszczoły przylecą to i matka osi też przyleci. Czekam aż zanuży się w komurce pszczelej wtedy hwitam ją izgniatam. W 07 r w taki sposup złapałem28 matek os .Pozdrawiam miły_marian

Fred1
Senior Stukacz

Wysłany: 2008-02-27, 23:45   

AVIKO-- jeśli tak kochasz na turę[proszę nie gniewaj się] to pozwolę sobie stwierdzić że chodowla matek też jest nie naturalna;poza tym będzie to zawsze matka ratunkowa

welbik 
Nieśmiały

Wysłany: 2008-02-28, 14:14   

mily_marian napisał/a:
Teraz matki os bendą się budzić ze snu zimowego. Jak się zlikwduje matkie os to w obrebie twojej pasieki 1 gniazdo os bendzie mniej [500 sztuk]. Tak mniej wiencej liczy rodzina os. Ja wystawiam ramke z pokarmem przy pasieczysku w pogodny dzień i czekam pszczoły przylecą to i matka osi też przyleci. Czekam aż zanuży się w komurce pszczelej wtedy hwitam ją izgniatam. W 07 r w taki sposup złapałem28 matek os .Pozdrawiam miły_marian

A jak odróżnić matkę os od "zwykłej" osy?

SKapiko 
Senior Stukacz

Wysłany: 2008-02-28, 20:39   

Samiec osy też ma żądło i też potrafi użądlić.

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-02-28, 23:19   

Teraz na wiosne to same matki os są bendą budowały zaczatki gniazd i karmić larwy os. Matka osy jest większa. Mozna poruwnać tak jak Matka pszczela i pszczoła. Pozdrawiam miły_marian

zenek10 
Stukacz Junior

Wysłany: 2008-03-01, 17:10   

Kolega MIŁY_MARIAN ma dużo wolnego czasu,że siada i czeka. Proszę spróbować z butelką i kompotem . Kupić dobre piwo , piwo wypić do butelki nalać nad fermentowanego kompotu. Butelkę zawiesić na najbliższym krzaczku lub drzewku i łapka na osy gotowa.Nie potrzeba pilnować tylko co jakiś czas zmienić kompot.Zapewniam , że w środku będą martwe osy.
Pozdrowienia Zenek10

bee7
[Usunięty]

Wysłany: 2008-09-14, 17:35   

Zaczęła się jesień. Okres przygotowania pszczół do zimy... Ano właśnie. Wczoraj na wieczór podkarmiałem moje pszczoły. Podczas wlewania syropu do podkarmiaczek, zauważyłem jak osy wchodzą do ula z moimi pszczołami. Opisywałem kiedyś rój słaby jak przesiedliłem go do lepszego ula. Osy sobie wchodziły do ula a moje pszczółki nic nie robiły z tym. Nie mogłem zajrzeć na ramki jak sytuacja wygląda bo był wieczór już, a na drugi dzień o 7:14 poszedłem z podkurzaczem i zobaczyłem jak osy chodzą po ramkach a pszczoły są bezsilne, wypędziłem osy jak tylko mogłem, ale obawiam się że na nowo wróciły do ula. Co mogę zrobić? Zwłaszcza o takiej porze roku? Proszę o porady - Bee7

mily_marian 
Stukacz Wymiatacz

Wysłany: 2008-09-14, 19:24   

Bee7 zwenżnij wylotki na jedną pszczołe teraz jest w dzień bardzo chłodno i tak bendzie przez kilka dni to pszczołom wyjdzie na lepsze i bendą bronić gniazdo. Albo połoncz z iną rodziną bo ta rodzina ktura pozwala buszować osom w gniezdzie i wynosić pokarm to nie rokuje przezimowania poprostu jest słaba i padnie w zime. Pozdrawiam miły_marian

Odpowiedz do tematu