Zapraszamy na VII Forum Pszczelarskie

Redakcja

Zapraszamy na VII Forum Pszczelarskie

16 września 2022 roku w stalowowolskiej siedzibie Politechniki Rzeszowskiej, odbędzie się Forum Pszczelarskie pn. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. Będzie to już 7. edycja tej organizowanej przez Powiat Stalowowolski imprezy.

Obostrzenia sanitarne uniemożliwiły nam organizację tej imprezy w ostatnich 2 latach, a szkoda, bo to jeden z ważniejszych punktów w kalendarzu wydarzeń organizowanych przez nasz powiat. Ale wracamy i mamy nadzieję, że wzorem poprzednich edycji, konferencja przyciągnie tłumy pszczelarzy z Podkarpacia oraz sąsiednich województw - mówi Mariusz Sołtys, wicestarosta stalowowolski. 

Tradycyjnie już, Forum Pszczelarskie będzie miało charakter konferencji naukowej z udziałem prelegentów z ośrodków akademickich, instytucji i firm zajmujących się pszczelarstwem. Wśród prowadzących będą min. pracownicy: Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu oraz Departamentu Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. – To właśnie tematyka konferencji dotycząca szeroko pojętej ochrony i hodowli pszczół, sprawia, że nasze Forum Pszczelarskie zawsze cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Hodowcy pszczół rzadko mają okazję posłuchać na żywo wartościowych wykładów na ten temat, czy wziąć udział w dyskusji z największymi autorytetami w tej dziedzinie. A takich prelegentów gościmy na naszych konferencjach – mówi Mariusz Sołtys.

O ile część konferencyjna będzie adresowana głównie do pszczelarzy, właścicieli pasiek oraz lekarzy weterynarii, to już wszystkich mieszkańców zainteresuje z pewnością towarzyszący VII Forum Pszczelarskiemu kiermasz. - To znakomita okazja aby odwiedzić stoiska, przy których mieszkańcy będą mogli spróbować przepysznych, naturalnych miodów z lokalnych pasiek, a także zakupić nie tylko ulubiony miód, ale i inne wyroby pszczele. Kiermasz będzie odbywał się jednocześnie z Forum, w zależności od warunków pogodowych - na parkingu przy budynku Wydziału Mechaniczno-Technologicznego Politechniki Rzeszowskiej lub na jego parterze – mówi Witold Tutak, naczelnik Wydziału Ochrony Środowiska i Leśnictwa w stalowowolskim Starostwie Powiatowym.

Zapisy hodowców pszczół do udziału w VII Forum Pszczelarskim „Stalowa pszczoła nie istnieje” prowadzą pracownicy Starostwa Powiatowego w Stalowej Woli. Aby zapisać się, wystarczy zadzwonić – tel. 15 643 36 47 lub 15 643 36 62. Ilość miejsc ograniczona.
Organizatorem wydarzenia jest Powiat Stalowowolski we współpracy z: Powiatowym Inspektoratem Weterynarii w Stalowej Woli  oraz Powiatowym Kołem Pszczelarzy w Stalowej Woli.

Poniżej szczegółowy program VII Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”:

8:00 Rejestracja uczestników

9:00 OTWARCIE KONFERENCJI

9:30 „Wczesne rozpoznanie podstawą skutecznego zwalczania chorób pszczół”
 – wykładowca – dr hab. Paweł Chorbiński – prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu, Katedra Epizootiologii z Kliniką Ptaków i Zwierząt Egzotycznych

10:15 „Krajowy Plan Strategiczny dla Wspólnej Polityki Rolnej 2023-27 w zakresie inwestycji w sektor pszczelarski”
- Jacek Parszewski - Departament Rynków Rolnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi

10:35 Przerwa

10:50 „Wykrywanie pozostałości w miodzie, które mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia ludzi”
– wykładowca – dr Tomasz Kiljanek - Zakład Farmakologii i Toksykologii, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

11:35 „Warroza pod zasklepem – jest już na to rozwiązanie”
 - VET ANIMAL - P. Marcin Raczyński

11:55 Przerwa na kawę

12:55 Nosemoza, czy problem wciąż aktualny?”
– wykładowca – dr Andrzej Bober - Zakład Chorób Pszczół, Państwowy Instytut Weterynaryjny – Państwowy Instytut Badawczy w Puławach

13:40 „Diagnostyka chorób pszczół i badanie jakości miodu w ZHW Krosno”
- dr n. wet. Jan Dacko - Kierownik Pracowni Chorób Ryb i Chorób Zakaźnych Zwierząt w Przemyślu

14:00 Dyskusja i podsumowanie VII Forum Pszczelarskiego „Stalowa pszczoła nie istnieje”

14:20 ZAKOŃCZENIE I POCZĘSTUNEK

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ