Choroby pszczół. Selekcja i wychów matek pszczelich.

Redakcja

Pod koniec roku 2021, po niemal 60 latach od pierwszego wydania, na rynku pojawiły się dwie monografie, z których każda jest wyjątkowa: Choroby pszczół Stanisława Kirkora oraz Selekcja i wychów matek pszczelich Tadeusza Wawryna i Leonarda Webera. 

I jedna, i druga pozycja, ukazała się w takiej samej szacie graficznej jak ponad pół wieku temu, tym razem jednak nie pod szyldem Powszechnego Wydawnictwa Rolniczego i Leśnego (PWRiL), a „Sądeckiego Bartnika", wydawcy, który konsekwentnie upowszechnia literaturę przedmiotu. 

Zarówno praca Kirkora, jak i książka Wawryna i Webera, mimo że należą do kanonu lektur pszczelarza, od lat pozostawały niedostępne, nawet na rynku antykwarycznym. Wszyscy trzej autorzy są autorytetami w dziedzinie pszczelarstwa i pszczelnictwa. Jak zauważa prof. dr Witold Stefański w przedmowie, wartość książki o chorobach pszczół jest efektem znakomitych predyspozycji naukowych jej autora. Stanisław Kirkor, z wykształcenia lekarz weterynarii, z pasji pszczelarz, był doświadczonym zoologiem, znawcą morfologii i biologii pszczół, odbywał praktyki w najlepszych pracowniach pszczelarskich świata i do końca życia utrzymywał kontakty z wybitnymi specjalistami, na bieżąco wzbogacając wiedzę i weryfikując wyniki badań.

Wawryn i Weber, z kolei, są autorytetami w dziedzinie hodowli matek pszczelich (pierwszy stworzył nawet własną metodę). Ich dzieło Selekcja i wychów matek pszczelich to kompendium wiedzy na temat jednego z najważniejszych i najtrudniejszych zagadnień w hodowli pszczół. Znajdziemy tu m.in. informacje na temat zasad selekcji, metod wychowu matek i trutni, unasienienia matek, konstrukcji ulików weselnych… Obie monografie są przez autorów rzetelnie udokumentowane wynikami badań, ale także rysunkami, grafikami i fotografiami, opatrzonymi precyzyjnymi opisami. 
Janusz Kasztelewicz postanowił obie pozycje uzupełnić o wstęp oraz wzbogacić życiorysami autorów podręczników. Są one fascynujące w przypadku każdego z autorów. Biografia Stanisława Kirkora, oficera legendarnego Oddziału VI Sztabu Naczelnego Wodza, Władysława Sikorskiego, gdzie odpowiadał m.in. za wojskową łączność z okupowaną Polską, a także trening oraz zrzuty cichociemnych  może służyć za gotowy scenariusz niejednego filmu akcji. 

Życiorysy Webera i Wawryna również zasługują na osobne opracowanie. Tadeusz Wawryn to wcielenie pasji społecznikowskiej. Dziełem jego życia jest Technikum Pszczelarskie w Pszczelej Woli; placówka, którą wymyślił, powołał do istnienia, a potem, z pomocą żony, Zofii Wawryn, doprowadził do świetności. Z kolei Leonarda Webera poznajemy jako człowieka wielu talentów: niespełniony architekt odkrywa w sobie powołanie pszczelarza, podejmuje wyzwanie i… dyplom inżyniera otrzymuje na podstawie współautorstwa Selekcji i wychowu matek pszczelich, pracy, która – w opinii naukowców – ma rangę rozprawy habilitacyjnej. Z podobną pasją Weber pielęgnuje także własne talenty lingwistyczne. Jako poliglota, ale zarazem wróg barier językowych, decyduje o napisaniu i wydaniu podręcznika do nauki esperanto. Z determinacją studiuje też astronomię, opracowując np. mapę nieba „Procesarium” i kalendarz wieczny. Kolekcjonuje stare zegary i konstruuje czasomierze własnego pomysłu.  

Decyzja o reprincie obu monografii umożliwia nam konfrontację stanu wiedzy na temat kluczowych zagadnień z zakresu pszczelarstwa, ale też – co bardzo ważne – przywraca pamięć o autorach. Ocala ich sylwetki w wymiarze prywatnym. Sześćdziesiąt lat temu byłoby to niemożliwe. (gw)    

 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ