Inauguracja jubileuszu 200-lecia urodzin ks. Jana Dzierżona w województwie śląskim... (5/2011)

Adam Ambroży Wilczyński

... odbyła się 17 stycznia 2011 roku w Bibliotece Śląskiej w Katowicach pod patronatem dyrektora Biblioteki Śląskiej w Katowicach - prof. dr. hab. Jana Malickiego oraz prezesa Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach - Zbigniewa Binko i prezesa Bractwa Myśli Bratniej Związku Górnośląskiego - dr Katarzynę Wencel.

Na uroczystość przybyło ponad 200 zaproszonych pszczelarzy oraz gości.

Z okazji inauguracji jubileuszu dyrektor Biblioteki Śląskiej - profesor Jan Malicki otworzył dwie wystawy. Jedną z nich - „Książki Jana Dzierżona w Bibliotece Śląskiej” - przygotowała Agnieszka Matusiak i Anita Tomanek. Drugą wystawę - „Życie i twórczość ks. Jana Dzierżona” przygotował Adam Ambroży Wilczyński z Sekcji Historycznej Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach.

Możliwe było poznanie filmów „Prawda ponad wszystko”, „Opowieść o księdzu Dzierżonie” oraz „Śladami Dzierżona”.

Prezes Śląskiego Związku Pszczelarzy w Katowicach - Zbigniew Binko powiedział pszczelarzom, że ks. Jan Dzierżon był w 1900 roku honorowym członkiem polskiego „Związku Pszczelarzy na Łabędy i Okolice” w Łabędach, dlatego nasze bliskie związki z wielkim pszczelarzem w szczególny sposób zobowiązują nas do pamięci o ks. Janie Dzierżonie. W roku 2010 złożyliśmy do Marszałka Województwa Śląskiego w Katowicach wniosek o ogłoszenie roku 2011 „Rokiem Dzierżona” w województwie śląskim i czekamy na odpowiedź. Natomiast nasze starania o upamiętnienie postaci ks. Jana Dzierżona w 200-lecie urodzin na znaczkach polskich zostały uwieńczone sukcesem. Pani Marzena Jaworska z Centrum Poczty Polskiej Wydziału Filatelistyki w Warszawie poinformowała nas, że w miesiącu sierpniu br. ukaże się znaczek z ks. Janem Dzierżonem w serii Polacy na Świecie. Nie czekając na znaczek, nasz Związek wydał kartę pocztową (fot.) z popiersiem ks. Jana Dzierżona z okazji 200-lecia urodzin, która jest do nabycia na naszym spotkaniu.

Jest jeszcze jeden powód do radości, Śląski Związek Pszczelarzy w Katowicach w 2010 roku został przyjęty do światowej organizacji pszczelarskiej APIMONDIA. Jesteśmy zatem jedyną polską organizacją pszczelarską, która należy do APIMONDII i będziemy mogli popularyzować postać i odkrycia naukowe ks. Jana Dzierżona na światowych kongresach pszczelarskich.

Dzisiejsze spotkanie jest inauguracją uroczystości 200-lecia urodzin największego polskiego i śląskiego pszczelarza, na których będziemy popularyzować Jego odkrycia naukowe także dla społeczności międzynarodowej.

Interesujący wykład „Ks. Jan Dzierżon - postać w wymiarze europejskim” wygłosił praprawnuk brata Józefa ks. Jana Dzierżona. Zwrócił on uwagę na wpływ Uniwersytetu Wrocławskiego i dobrze zorganizowanego środowiska dużego miasta na osobowość ks. Jana Dzierżona. Młody Dzierżon studiował nie tylko teologię, ale także książki o pszczelnictwie. Zdobył więc solidne podstawy do dalszych badań naukowych, o których myślał, zapisując się na teologię. Wyniki swoich badań i odkryć popularyzował we własnym piśmie. Zakładał organizacje pszczelarskie i rolnicze, aby wiedzę przekazać rolnikom, a przez to podnieść poziom i efekty gospodarki rolnej, nie zwracając uwagi na narodowość. Korespondował z całym światem pszczelarskim. Sprowadzał matki pszczele. Wysyłał do krajów europejskich i do USA matki, trutnie, a nawet odkłady. Organizował międzynarodowe kongresy pszczelarskie, jak to dzisiaj czynią Europejczycy. Mawiał, że nauka nie zna granic. Ks. Jan Dzierżon był naukowcem, działaczem społecznym, przedsiębiorcą, wydawcą prasy, autorem książek, a wszystko po to, aby unowocześnić gospodarkę pasieczną w Europie i w świecie, był więc Europejczykiem - oświadczył triumfalnie Michał Lubina - miłośnik pszczół i pszczelarz, który robi wszystko, aby przybliżyć nam ideę ks. dr. Jana Dzierżona.

W lipcu, we wrześniu i w październiku planujemy w ramach uroczystości upamiętniających 200-lecie urodzin ks. dr. Jana Dzierżona:

  • Lipiec (10) - na trutowisku w Murckach spotkanie z Michałem Lubiną oraz otwarcie wystawy „Życie i twórczość ks. dr. Jana Dzierżona”.
  • Lipiec (17) - w chorzowskim Skansenie miodobranie i wykład prof. Artura Stoiko „Apiterapia w świetle nauki ks. Jana Dzierżona”.
  • Lipiec - w chorzowskim ZOO otwarcie stoiska dydaktycznego z pszczołami.
  • Wrzesień (4) - w muzeum w Sosnowcu miodobranie i otwarcie wystawy „Życie i twórczość ks. Jana Dzierżona”.
  • Wrzesień (11) - w Pszczynie Dzień Miodu z udziałem Michała Lubiny.
  • Październik - w Szopienicach spotkanie przy miodzie pszczelarzy z Koła w Czeladzi z Kołem Górnoślązaków na temat życia ks. Jana Dzierżona.

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ