IX Europejski Kongres Apidologiczny (EURBEE 9)

Aleksandra Splitt, Mikołaj Borański, Jacek Jachuła

W dniach 20-22 września 2022 w Belgradzie odbył się IX Europejski Kongres Apidologiczny, który przyciągnął naukowców z całego świata. Na uznanie zasługuje różnorodność tematów poruszanych podczas spotkania. 

Odbywająca się co dwa lata konferencja EurBee jest najważniejszym wydarzeniem naukowym w Europie, pozwalającym na omówienie bieżących problemów związanych głównie z: zapylaniem, pszczelarstwem, stratami rodzin pszczelich, kondycją różnych gatunków pszczół, ich ochroną, ekologią oraz malejącą bioróżnorodnością. Spotkanie służy wymianie doświadczeń, sprzyja współpracy naukowców w zakresie apidologii oraz wskazuje najnowsze trendy w nauce. Naukowcy mieli okazję zaprezentować nowoczesne narzędzia oraz techniki badawcze, pozwalające sprostać potrzebom i wyzwaniom stojącym przed nauką o pszczołach.

MIĘDZYNARODOWY ZASIĘG

Organizator kongresu EurBee 9 został wybrany w 2018 roku podczas poprzedniego spotkania – ósmej edycji EurBee zorganizowanej przez prof. Dirka C. de Graafa na Uniwersytecie w Gandawie (Belgia). Przewodniczącym Europejskiego Stowarzyszenia Badań nad Pszczołami i osobą odpowiedzialną za organizację kolejnego spotkania, zaplanowanego na wrzesień 2020 roku, został prof. Ljubiša Stanisavljević, dziekan Wydziału Biologii Uniwersytetu w Belgradzie (Serbia). Przesunięcie daty dziewiątej edycji o kolejne dwa lata było spowodowane pandemią COVID 19. Profesor Stanisavljević przewodził 13-osobowemu Komitetowi Organizacyjnemu, który przygotował w Belgradzie trzydniowe spotkanie naukowe. Kongres odbywał się w samym sercu Belgradu, w historycznym budynku Uniwersytetu Ludowego oraz budynku Wydziału Biologii.

ZAŁOŻENIA NAUKOWE

Hasło IX Kongresu Apidologicznego brzmiało: „Ratujmy pszczoły dla naszej przyszłości”. Wykłady inauguracyjne, w tym własne najnowsze osiągnięcia w badaniach, zaprezentowało sześcioro światowej sławy ekspertów w dziedzinie nauk o pszczołach. Byli to kolejno: prof. Juliet Osborne, Uniwersytet w Exeter (Wielka Brytania), Uwaga na luki: jak powiązać badania nad ekologią pszczół z ich rzeczywistą ochroną; prof. Sara Diana Leonhardt, Uniwersytet Techniczny w Monachium (Niemcy) - Jesteś tym, co jesz? Jak pszczoły radzą sobie z wyborem odpowiedniego pożywienia”; dr Maj Rundlöf, Uniwersytet w Lund (Szwecja) - Pszczoły i pestycydy - narażenie, skutki działania i ich łagodzenie - perspektywa krajobrazowa; prof. Martin Beye, Uniwersytet Heinricha Heinego w Düsseldorfie (Niemcy) - Molekularne podstawy determinacji płci u pszczół miodnych; prof. Quinn McFrederick, Uniwersytet Kalifornijski, Riverside (USA) - Dziwny świat patogenów, mikrobów i pszczół żywiących się mięsem; prof. Jane Stout, Kolegium Trójcy Świętej w Dublinie (Irlandia) - Ochrona zapylaczy: od pszczół do sal wykładowych.

Każdego dnia odbywały się sesje referatowe i posterowe. Łącznie zaprezentowano 140 referatów oraz 151 posterów, które dotyczyły takich obszarów badawczych jak: genetyka i genomika, ekologia i różnorodność biologiczna, patologa, odporność, odżywianie, mikrobiota, ekotoksykologia, pestycydy, zapylanie i flora pożytkowa, paneuropejskie sieci badawcze, genetyka ilościowa, reprodukcja i hodowla pszczół, komunikacja i ekologia chemiczna, monitorowanie pszczół. 

Prezentacja prof. Sary Leonhardt Jesteś tym, co jesz? Jak pszczoły radzą sobie z wyborem odpowiedniego pożywienia

Jedną z nagrodzonych prelegentek była Ahlam Sentil (Belgia/Maroko), która otrzymała wyróżnienie z rąk prof. Ljubiša Stanisavljevića

Konferencji towarzyszyły liczne spotkania integracyjne
 

Wystąpienia oceniał Komitet Naukowy w siedmioosobowym  składzie: przewodniczący: prof. Robert Paxton, Uniwersytet Marcina Lutra w Halle i Wittenberdze (Niemcy); prof. Karl Crailsheim, Uniwersytet Karola i Franciszka w Grazu (Austria); prof. Pilar De la Rúa, Uniwersytet w Murcji (Hiszpania); prof. Daniel Dezmirean, Uniwersytet Nauk Rolniczych i Medycyny Weterynaryjnej Cluj-Napoca (Rumunia); prof. Dirk de Graaf, Uniwersytet w Gandawie (Belgia); prof. Jevrosima Stevanović oraz prof. Ljubiša Stanisavljević, Uniwersytet w Belgradzie (Serbia). Komitet przyznał nagrody za najlepsze prezentacje oraz poster. Nagrodę im. prof. Norberto Milaniego za najlepsze wystąpienie otrzymała Florine Ory (Szwajcaria) za prezentację: Czy można stosować szczepionki przeciwko zgnilcowi amerykańskiemu do ochrony pszczół miodnych?. Nagrodę im. prof. Ingemara Friesa za najlepszy poster zdobyła Enya Wynants (Belgia) za raport: Wpływ analogu hormonu juwenilnego na rozwój jajników u trzmieli według kasty, gatunku i statusu zimowania. Nagrody sponsorowane przez wydawnictwo MDPI za najlepsze prezentacje otrzymali: Ahlam Sentil (Belgia/Maroko) za referat - Wpływ stosowania strategii „Rolnictwo z alternatywnymi zapylaczami na dietę pyłkową zapylaczy w uprawach” oraz Nikolas Basler (Belgia) za referat Mikrobiom jelita pszczoły miodnej – profil jego różnorodności w poszczególnych częściach jelita na przestrzeni sezonów w ośmiu krajach europejskich.

UCZESTNICY KONFERENCJI

W konferencji uczestniczyło blisko 300 naukowców. Autorzy doniesień pochodzili z ponad 40 krajów z całego świata. Konferencji towarzyszyły spotkania integracyjne, sprzyjające nawiązywaniu międzynarodowej współpracy. Uczestnicy mieli okazję odbyć spacer śladami dzikich pszczół miodnych w centrum Belgradu, odwiedzili też fabrykę miodu, której właścicielem jest Serbski Związek Organizacji Pszczelarskich.

PRZEDSTAWICIELE POLSKI

Z Polski na konferencję przyjechało 27 naukowców, którzy wygłosili 11 prezentacji ustnych oraz przedstawili 11 posterów. Polscy badacze reprezentowali 15 jednostek z całego kraju. Członkiem komitetu organizacyjnego była również mgr Aleksandra Splitt, która odbywała staż w Belgradzie na zaproszenie prof. Ljubiša Stanisavljevića. Pobyt ten odbył się w ramach projektu „KNOW YOUR BEES - in search for research and management similarities of Central and Southern Europe”, zakładającego wymianę osobową studentów i naukowców między Polską a Serbią (nr PPN/BIL/2020/1/00089), finansowanego przez Narodową Agencję Wymiany Akademickiej (NAWA).

KOLEJNY KONGRES

Podczas kongresu wybrano także kraj-gospodarza kolejnego spotkania zaplanowanego na 2024 rok. Głosami członków wybór padał na Estonię (Estoński Uniwersytet Przyrodniczy). Nowym przewodniczącym EurBee na najbliższą dwuletnią kadencję został dr Risto Raimets, który będzie gospodarzem kolejnego spotkania.

 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ