Krzewy obok nas – irga (Cotoneaster) (05/2020)

Marek Pogorzelec

Irgi są jednymi z najczęściej sadzonych krzewów zarówno w zieleni miejskiej, jak i w ogrodach.

Rodzaj irga obejmuje około 270 gatunków, wśród których we florze Polski są 3 gatunki rodzime: irga pospolita, czarna i kutnerowata. Wszystkie pochodzą z południa Polski, z wyżyn i pasm górskich. Rośliny te lubią podłoże kamieniste i stanowisko w pełnym słońcu.

Rosnąca u nas w naturze irga błyszcząca jest gatunkiem obcego pochodzenia uważanym za inwazyjny. Irg pochodzących z południowej części Polski nie należy traktować jako rodzimych na niżu lub wybrzeżu. Nie oznacza to jednak, że powinno się ich unikać wokół domu czy w ogrodzeniu pasieki. Niektóre gatunki irg dobrze znoszą cięcie i dlatego są chętnie stosowane w żywopłotach, jednak cięte znacznie słabiej kwitną. Kwiaty zdecydowanej większości z kilkunastu gatunków sadzonych u nas irg są bardzo licznie odwiedzane przez pszczoły, kwitną długo, obficie nektarując.

Wydajność miodowa irgi czarnej i błyszczącej osiąga 350 kg/ha, jest kilkakrotnie większa od wydajności miodowej pozostałych przebadanych gatunków krzewów zalecanych do nasadzeń dla pszczół.

Irgi, podobnie jak inne krzewy i drzewa z rodziny różowatych, są atakowane przez zarazę ogniową wywoływaną przez bakterię Erwinia amylovora. Aby nie przywlec tej pustoszącej sady choroby, sadzonki irgi powinniśmy kupować w profesjonalnych szkółkach nadzorowanych przez WIORIN.

Irga wierzbolistna (Cotoneaster salicifolius Franch.) 

 Irga czarna (Cotoneaster melanocarpus Fisch. i A. Blytt) 

 Irga pozioma (Cotoneaster horizontalis Decne.) 

 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ