Najlepsze praktyki dostępne dla wszystkich europejskich pszczelarzy

Małgorzata Bieńkowska, Aleksandra Splitt, Jacek Jachuła*

 

Celem 4-letniego projektu B-THENET jest upowszechnianie najlepszych praktyk w pszczelarstwie. Chodzi o identyfikację, a następnie wyselekcjonowanie skutecznych metod gospodarowania, gotowych do wprowadzenia w życie. Będą one opisane i udostępnione na platformie internetowej, a następnie popularyzowane podczas branżowych warsztatów i szkoleń. 

Projekt B-THENET jest finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Horyzont Europa (HORIZON-CL6-2021-GOVERNANCE-01-28). Jego realizacja rozpoczęła się we wrześniu 2022 roku i potrwa do sierpnia 2026 roku. B-THENET to akronim tytułu: Najlepsze praktyki i innowacje dla zrównoważonego pszczelarstwa (ang. Best Practices and Innovations for a Sustainable Beekeeping). 

PODSTAWOWE ZAŁOŻENIA 

Najważniejszym zadaniem jest dzielenie się w środowisku europejskich pszczelarzy wiedzą pszczelarską w zakresie najlepszych, dostosowanych do ich potrzeb, praktyk. Działania prowadzone w ramach B-THENET opierają się na doświadczeniach i wiedzy pszczelarzy, rolników, weterynarzy oraz naukowców. Przewiduje się, że zainteresowane strony będą współtworzyć wielopoziomowy system otwartych platform internetowych, zawierający opisy dobrych praktyk pszczelarskich. Pszczelarzom zostaną udostępnione za pośrednictwem platformy internetowej jedynie te praktyki, które spełniają ich potrzeby i są skuteczne. Twórcy projektu, uwzględniając różnice między poszczególnymi krajami UE, wybiorą praktyki dostosowane do lokalnych warunków, takich jak m.in.: klimat, czynniki społeczno-ekonomiczne, metody gospodarki pasiecznej, używany sprzęt pszczelarski, podgatunki/linie pszczół miodnych, skala zagrożenia patogenami i chorobami występującymi w danym kraju.

Projekt podzielony jest na cztery obszary tematyczne: (1) Organizacja i Zarządzanie, (2) Zbieranie i Ewaluacja Praktyk, (3) Walidacja Praktyk oraz (4) Upowszechnianie Dobrych Praktyk. Ostateczne repozytorium udostępnione na internetowej platformie będzie zawierać co najmniej 80 opisów najlepszych praktyk w atrakcyjnej, łatwej do zrozumienia formie, uzupełnionej o materiały audiowizualne. Każdy wpis zostanie przetłumaczony na 15 europejskich języków, w tym polski. W ramach realizacji projektu przewiduje się organizowanie tematycznych spotkań z udziałem pszczelarzy. Łącznie, we wszystkich krajach biorących udział w B-THENET, zaplanowano 312 warsztatów i konferencji na poziomie krajowym oraz sześć wydarzeń międzynarodowych. Planuje się również wydanie podręcznika na temat najlepszych praktyk, zawierającego zestaw wytycznych dla doradców w zakresie pszczelarstwa.

PARTNERZY PROJEKTU

B-THENET wspiera społeczność pszczelarzy, doradców i wszystkie inne osoby zainteresowane sektorem pszczelarskim w całej Europie. W realizację projektu zaangażowane są zespoły z 18 krajów UE. Członkowie konsorcjum pracują w instytucjach naukowych, uczelniach, organizacjach pozarządowych, a także krajowych oraz międzynarodowych związkach czy stowarzyszeniach pszczelarskich. Projektowi przewodniczy prof. Giovanni Formato z włoskiego Instytutu Eksperymentalnej Zooprofilaktyki Regionów Lacjum i Toskanii. Partnerami są: Austria - Uniwersytet Karola i Franciszka w Grazu; Belgia - Uniwersytet w Gandawie oraz organizacja BeeLife; Chorwacja - Uniwersytet w Zagrzebiu; Dania - Duński Związek Pszczelarzy; Grecja - Grecka Organizacja Rolnicza Dimitra; Hiszpania - Uniwersytet Madrycki; Łotwa - Łotewski Uniwersytet Rolniczy w Jełgawie; Niemcy - LAVES - Instytut Pszczelarstwa w Celle; Polska - Instytut Ogrodnictwa - Państwowy Instytut Badawczy; Portugalia - GLOBAZ S.A.; Słowacja - Uniwersytet Medycyny Weterynaryjnej w Koszycach; Słowenia - Słoweński Związek Pszczelarzy; Szwecja - Szwedzki Uniwersytet Rolniczy;  Węgry - Krajowa Agencja Bezpieczeństwa i Kontroli Żywności; Włochy - Agencja Promocji Badań Europejskich oraz Międzynarodowa Federacja Stowarzyszeń Pszczelarskich – Apimondia. Wymiana informacji będzie wspierana przez 13 Krajowych Centrów Pszczelarskich oraz trzy Międzynarodowe Centra Pszczelarskie: w Szwecji dla doradców UE, we Włoszech (z ramienia Apimondii) dla pszczelarzy UE oraz w Belgii (z ramienia BeeLife) dla interesariuszy.

UDZIAŁ POLSKI

Kierownikiem polskiego zespołu biorącego udział w projekcie jest dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof. IO Zakładu Pszczelnictwa w Puławach, Instytutu Ogrodnictwa – Państwowego Instytutu Badawczego. W projekt zaangażowani są także pracownicy naukowi Instytutu: mgr inż. Jacek Jachuła oraz dr Aleksandra Splitt. Realizacja projektu zakłada utworzenie w Zakładzie Pszczelnictwa Krajowego Centrum Wiedzy i Informacji o Pszczołach Miodnych (ul. Sosnowa 1, 24-100 Puławy). Partnerem współpracującym z naukowcami z Zakładu Pszczelnictwa jest Krakowskie Stowarzyszenie Pszczelarzy, odpowiadające m.in. za upowszechnianie dobrych praktyk pszczelarskich.

PIERWSZE DZIAŁANIA

Spotkanie inaugurujące projekt odbyło się w dniach 15-16 września w Rzymie, w siedzibie Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO). Przedstawiciele zespołów krajowych (Polskę reprezentował mgr inż. Jacek Jachuła z Zakładu Pszczelnictwa w Puławach) zreferowali profil działalności swoich instytucji, wskazując na predyspozycje wykonawców do realizacji założeń projektu na wszystkich jego etapach. Określono harmonogram prac związanych z wykonaniem zadań w każdym z czterech obszarów tematycznych projektu. Niebawem poinformujemy o zaplanowanych wydarzeniach, skierowanych do wszystkich pszczelarzy, zainteresowanych udziałem w programie. 

Na podstawie tekstu oryginalnego przygotowanego przez członków konsorcjum B-THENET: Roberta Brodschneidera oraz Kirsten Traynor

 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ