Alicja Płocikiewicz – adiunkt
Muzeum im. Jana Dzierżona w Kluczborku
„Sztuka robienia złota z zielska"
Z okazji 110 rocznicy śmierci ks. Jana Dzierżona, przypadającej w październiku 2016 roku, kluczborskie Muzeum – noszące imię słynnego pszczelarza – przygotowuje dwie wystawy upamiętniające tą wybitną postać.
Przez okres wakacyjny na rynku w Kluczborku będzie można oglądać planszową ekspozycję pt. „Jan Dzierżon – 110 rocznica śmierci", która przybliży życiorys pszczelarza, jego najważniejsze osiągnięcia stanowiące podstawy racjonalnego pszczelarstwa, takie jak „uruchomienie" gniazda pszczelego, zbudowanie rozbieralnego ula skrzynkowego, a przede wszystkim – odkrycie partenogenezy czyli dzieworództwa pszczół.
Zgromadzone w muzealnych zbiorach pamiątki po Janie Dzierżonie – fotografie rodzinne, meble, rękopisy i listy, liczne dyplomy, medale, a także publikacje pszczelarskie – będzie można oglądać na kolejnej wystawie, prezentowanej od września tego roku w siedzibie Muzeum. Ekspozycja, zatytułowana tak jak jeden z artykułów wybitnego pszczelarza – „Sztuka robienia złota z zielska", w sposób całościowy ukaże postać niezwykłego księdza – naukowca.
Ks. dr Jan Dzierżon, oprócz pracy duszpasterskiej, całe swoje życie poświęcił hodowli i obserwacji pszczół, a wynikami doświadczeń dzielił się wnosząc w rozwój pszczelarstwa wiedzę i odkrycia, z których do dziś czerpią pokolenia pszczelarzy.
Serdecznie zapraszamy!