We wrześniowym numerze PSZCZELARSTWA:
Marek Pogorzelec - Porównanie wartości odżywczych pyłku
- Lek. wet. Urszula Imińska, dr n. wet. Anna Gajda - Co pszczelarz powinien wiedzieć o zgnilcu amerykańskim (1)
„Z powodu wysoce zaraźliwego charakteru choroby, w większości krajów na świecie zgnilec amerykański klasyfikuje się jako chorobę podlegającą obowiązkowi zgłaszania i zwalczania oraz wdraża się programy ograniczające możliwość jego rozprzestrzeniania" - fragment artykułu – red.
- Dr Tomasz Kilianek, prof. nadzw. Dr hab. Alicja Niewiadomska, prof. dr hab. Andrzej Posyniak - Badania zatruć pszczół środkami ochrony roślin w latach 2014-2017
„(...) Pracownicy Zakładu Farmakologii i Toksykologii działającego w strukturze Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – Państwowego Instytutu Badawczego (PIWet) w Puławach od kilku lat służą wiedzą i zapleczem laboratoryjnym tym pszczelarzom, których rodziny pszczele doznają objawów toksycznego działania środków ochrony roślin. (...) Dzieki specjalnie opracowanej metodyce oraz najwyższej klasy aparaturze badawczej możliwe jest oznaczanie w próbkach pszczół niemal 250 pestycydów oraz ich metabolitów, które stanowią substancje aktywne środków ochrony roślin, leków warroabójczych lub preparatów biobójczych. (...)" – fragment artykułu –red.
- Dr hab. Krzysztof Olszewski. Prof. dr hab. Jerzy Demetraki-Paleolog - Meandry hodowli – pszczoła Buckafast (1)
„(...) Pszczoła Buckfast pojawiła się kiedyś w naszej pasiece z powodu ubarwienia. Potrzebowalismy bowiem mieć w jednej rodzinie pszczoły łatwe do odróżnienia po barwie oskórka. Poważniejsze badania dotyczące użytkowości pszczoły Buckafast podjęliśmy w perspektywie integracji Polski ze strukturami Unii Europejskiej (UE). Uważaliśmy je za ważne, ponieważ spodziewaliśmy się tego, co obserwujemy dziś, czyli wzmożonego napływu tej pszczoły po otwarciu granic w ramach UE. Nasze przypuszczenia okazały się trafne. (...)" –fragment artykułu – red.
- Prof. dr hab. Bogdan Kędzie, mgr farm. Elżbieta Hołderna-Kędzia - Propolis w leczeniu chorób wątroby i dróg żółciowych (1)
„Wieloletnie obserwacje prowadzone przez lekarzy, badania kliniczne oraz eksperymenty na zwierzętach doświadczalnych wskazują, że propolisodznacza się korzystnym działaniem leczniczym i zapobiegawczym w chorobach wątroby i dróg żółciowych" – fragment artykułu – red.
- Marek Lasocki, prawnik - Lokalizacja pasieki. Część 1
„(...) Przepisy prawne, które obecnie obowiązują, nie precyzują zasad i warunków lokalizacji pasieki. Dotyczy to zarówno pasiek funkcjonujących od lat, jak i tych nowo zakładanych. Obecność pszczół na danym terenie, poza obiektywnymi korzyściami dla bioróżnorodności i środowiska naturalnego, niesie ze sobą także pewne problemy. Najpoważniejszym z nich jest oddziaływanie pasieki na sąsiednie nieruchomości, co przy nowo powstających domach czy osiedlach i zwiększającym się zagęszczeniu zabudowy, może rodzić konflikty natury sąsiedzkiej. (...)" – fragment artykułu – red.
- Inż. Józef Marek Majak - Organizacja pracy w rodzinie pszczelej. Część XVIII
W tej części cyklu artykułów jest o trutowieniu rodzin, określeniu pochodzenia jaj zanim zaobserwuje się czerw garbaty i wyglądzie obszaru plastra zajętego przez jaja składane przez matkę (red.)
- Krzysztof Gawłowski - Pszczelarstwo na ziemiach polskich w okresie międzywojennym. Część 3
„(...) dotarło do świadomości części pszczelarzy, że po 'wielkiej wojnie' oraz wojnie rosyjsko-polskiej w 1020 roku sprowadzono do kraju bardzo dużo pszczół obcych ras, głównie 'Włoszek', co w pewnych rejonach doprowadziło do 'wyrodzenia się i zmieszania' się ras pszczół. (...) – fragment artykułu (red.)
- Mgr Dariusz Karwan - Warto pamiętać
„Wrzesień jest okresem bardzo intensywnych praz przy pszczołach. Kontrolujemy wtedy wszystko, co możemy. Zaczynamy od ułożenia gniazd, zwracamy uwagę na ilość czerwiu w rodzinach pszczelich i jego stadium rozwojowe, a kończymy na ilości pokarmu białkowego i węglowodanowego w stosunku do wielkości rodziny. (...) – fragment artykułu (red.)
- Piotr Szyszko - Zagraniczna prasówka
Autor dzieli się pszczelarskimi wiadomościami z różnych zakątków świata (red.)
- „Pszczoły, miód, wosk pszczeli w symboliczno-metaforycznych obrazach. Od Biblii poprzez antyk do liturgii Kościoła" red. Iwona Wieżel, ks. Grzegorz M. Baran, Kraków: Wydawnictwo „scriptum", 2018, ss. 230
- Program XXXVI Ogólnopolskich Dni Pszczelarza. XIX Dolnośląskie Święto Miodu i Wina
- Tomasz Wosk - Przed jubileuszowym Forum Pszczelarskim w Stalowej Woli (1)
Artykuł jest relacją z ubiegłorocznej konferencji w Stalowej Woli (red.)
- Przed nami V Forum Pszczelarskie „Stalowa pszczoła nie istnieje"
- Wanda Różycka - Biesiada u „Sądeckiego Bartnika" (1)
Artykuł jest jednym z kilku na temat tegorocznej biesiady w Stróżach (red.)
- Krystyna Judka - Narda leśna jako starożytne antidotum
W artykule mowa jest o kopytniku pospolitym (red.)