W sierpniowym numerze PSZCZELARSTWA:

- Marek Pogorzelec - Krzewy parków i ogrodów - rodzina różowatych (część 1)
- Prof. dr hab. Walerij Isidorow - Wpływ genotypu Paenibacillus larvae oraz zachowania higienicznego pszczół na przebieg zgnilca złośliwego
„Choroby bakteryjne wciąż stanowia poważne zagrożenie dla zdrowia pszczół. Do jednej z chorób bakteryjnych zaliczany jest znany od co najmniej 250 lat zgnilec złośliwy, zwany także zgnilcem amerykańskim (...). Rozprzestrzenianie się choroby jest rejestrowane obecnie wszędzie, na wszystkich kontynentach. Wyjątkiem jest (...)” - fragment artykułu (red.)
- Dr Adriana Mirecka - Pozagenetyczne czynniki wpływające na wartość biologiczną matek oraz wartość użytkową rodzin pszczelich. Część II
W tej części autorka wypowiada się na temat uszkodzeń i kondycji matek oraz rodzaju unasieniania matek pszczelich (red.)
- Bartłomiej Maleta - Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego (5)
Artykuł jest kontynuacją rozważań (red.)
- Inż. Józef Marek Majak - Wpływ flory bakteryjnej na życie pszczół. Część IV
„(...) Rozpocząłem prace poznawcze z myślą o poprawieniu składu flory bakteryjnej w rodzinie pszczelej. Zlecałem stosowne badania. Intencją moją było chociażby częściowe poznanie składu bakteryjnego środowiska rodziny pszczelej, co pozwoliłoby ustalić potrzeby pszczół i określić nasze kierunkowe działania, w efekcie których poprawiony zostanie stan zdrowia owadów. (...)” - fragment artykułu (red.)
- Marek Pogorzelec - Lipy z Ameryki Północnej
„(...) Liczba taksonów lip pochodzących z Ameryki Północnej jest dyskutowana od lat. Miało to związek z historią osadnictwa i opierało się na rzucających się w oczy różnicach w morfologii u egzemplarzy spotykanych w różnych częściach USA i meksyku. (...)” - fragment artykułu (red.)
- Artur Kania - Dlaczego warto sadzić lipy? (2)
„(...) Z orzeszków lipy, po przekwitnieniu kwiatów w pierwszej fazie ich rozwoju, zanim stwardniały, na terenie Prus wyrabiano w XVII wieku czekoladę. (...)” - fragment artykułu (red.)
- Krzysztof Gawłowski - Pszczelarstwo na ziemiach polskich w okresie międzywojennym. Część 22
W tej części autor przekazuje informacje na temat terenowych organizacji pszczelarskich i Małopolskiego Związku Pszczelniczego we Lwowie (red.)
- Dr Dariusz Karwan - Trzeba pytać, aby wiedzieć
W artykule znajduje się odpowiedź na pytania dotyczące m.in karmienia pszczół przed zimą i ich przygotowaniu do zimowli (red.)
- Jacek Jaroń - Warto mieć murarki Interesujący artykuł zachęcający do wprowadzenia tych małych pszczółek do ogrodów (red.)
- Krystyna Judka - Chaber na przestrach i urzeczenia
(...) Chabry w dawnej medycynie miały wiele zastosowań, używano ich m.in. Do barwienia jajek wielkanocnych na kolor błękitny. (...) Bławatek czy inny chaber był używany w okresie wczesnego lata do różnych obrządków, np. okadzania (...)” - fragment artykułu (red.)