We wrześniowym wydaniu:

- Krzewy parków i ogrodów - rodzina różowatych (cz. 2)
Marek Pogorzelec
Urządzając łąki kwietne dla dzikich zapylaczy nie zapominajmy o krzewach, wymagają one mniej zabiegów w utrzymaniu, a są bardzo wartościowe dla pszczół – radzi autor, zwracając naszą uwagę na: tawułę japońską, głogownik Dawida oraz migdałowiec karłowaty.
- Emiter soniczny w zwalczaniu warrozy
Prof. dr hab. Marian Surowiec
Metoda zwalczania roztoczy Varroa destructor, która polega na przeprowadzeniu trzech 21-dniowych cykli leczenia ultradźwiękami w ciągu roku, z przerwami do sześciu tygodni, eliminuje każdorazowo trzy następujące po sobie wylęgi Varroa. Dodatkowy, jesienny cykl dopełnia całoroczną kurację rodziny pszczelej. Jeden emiter soniczny wystarcza do wykonania w ciągu roku zabiegów w trzech rodzinach pszczelich…
- Pozagenetyczne czynniki wpływające na wartość biologiczną matek oraz wartość użytkową rodzin pszczelich (cz. 3)
Dr Adriana Mirecka
Ubarwienie matek, struktura, siła, kondycja i zdrowotność rodzin czy dostępność pożytku – to tylko kilka z wielu omawianych przez autorkę czynników, decydujących o wartości użytkowej matek i rodzin. W tym numerze autorka odwołuje się do konkretnych przykładów. Wskazówki cenne, szczególnie dla osób, które zajmują się oceną materiału pochodzącego z różnych hodowli czy też populacji własnych pszczół.
- Dotyczy mniemania
Grzegorz Gładkowski
„Mniemanie” za słownikiem języka polskiego PWN to: „przekonanie, sąd o czymś, czasem mało uzasadnione lub nieprawdziwe”. Prowadzone w tym kontekście rozważania dotyczą czynników warunkujących długość życia pszczół zimowych – dieta czy spracowanie? Warto poznać argumenty autora, które prowadzą do wniosku, że dotychczasowe wyniki badań nie dają podstaw do udzielenia jednoznacznej odpowiedzi.
- Pszczelarstwo w meksykańskim stylu
Piotr Szyszko
Wspólna praca autora z Meksykanami w pasiekach towarowych w Kanadzie stanowi kanwę opowiadania o pszczelarstwie w Meksyku. Czy pszczelarstwo w tym pięknym, egzotycznym kraju wielu kontrastów różni się od naszego?
- Ogólnopolski plan selekcji pszczół odpornych na dręcza pszczelego (cz. 6)
Bartłomiej Maleta
To podsumowanie zagadnień poruszanych we wcześniejszych artykułach zawiera także szereg, ujętych w punkty, rad dla pszczelarzy, którzy chcieliby w swoich pasiekach sprzyjać wypracowaniu odporności na tego roztocza. Pierwsza z nich brzmi „Uznaj, że problem jest także Twój i czynnie działaj w kierunku rozwiązania. Nie patrz na innych (….) zajmij się swoimi pszczołami najlepiej jak umiesz”.
- Wpływ flory bakteryjnej na życie pszczół (cz. 5)
Inż. Józef Marek Majak
Korzystny wpływ na kondycję rodzin pszczelich bakterii zawartych w preparacie probiotycznym został stwierdzony m.in. na podstawie prób prowadzonych w warunkach pasiecznych. Według twórcy preparatu efekty jego podania pszczołom potwierdzają słuszność przyjętej hipotezy i potrzebę kontynuacji tego kierunku badań. Tym niemniej autor już teraz opisuje trzy zasadnicze gatunki bakterii, które według niego decydują o pozytywnym działaniu preparatu na organizm pszczół.
- Lipa japońska
Marek Pogorzelec
Lipa japońska była tematem niejednego artykułu w „Pszczelarstwie”. Może nam się wydawać, że ją znamy. Czy na pewno?
- Trzeba pytać, aby wiedzieć
Dr Dariusz Karwan
Jaki jest koszt założenia pasieki? Czy warto zainwestować w system flow hive? Czy pszczoły po zranieniu „krwawią”? Jak ułożyć gniazdo, aby rodzina dobrze przezimowała? Na nurtujące Czytelników pytania odpowiada pszczelarz – praktyk – właściciel ponad 100-pniowej pasieki.
- Zielsko przydatne w pasiece
Jacek Jaroń
Bez wątpienia każdy pszczelarz chce znać wszystkie sposoby ograniczania dręczącej rodziny pszczele inwazji roztoczy Varroa, nawet jeśli nie wszystkie zastosuje w praktyce. Poznajmy zatem rośliny, które ze względu na swoje właściwości mogą być pomocne w zwalczaniu tego pasożyta.
- Krótki wywiad
Janusz Mincewicz
Bogusław Lewek, pszczelarz-amator podzielił się z Czytelnikami wspomnieniami ze swojej „drogi” ku kilkudziesięciopniowej pasiece i przemyśleniami wynikającymi z jej prowadzenia.
- Tanio – dla mnie za drogo
Andrzej Chorągiewicz
Pozorna oszczędność: krótka refleksja autora na temat wyglądu pasiek spotykanych podczas jego przechadzek oraz prezentowanych w filmikach na portalu YouTube.
- Krwiściąg zwany sowia strzałą
Krystyna Judka
Krwiściąg jest jedną z roślin, które działają natychmiast (niewielkie ryzyko przeciwwskazań) i jedną z koniecznych w apteczce podróżnika. W skrajnych przypadkach (krwotok) może uratować życie.