O miesięczniku

Miesięcznik "PSZCZELARSTWO", nieprzerwanie ukazujący się od 1950 r., jest czasopismem dla każdego pszczelarza - właściciela pasieki dużej i małej.

Co miesiąc:

  • radzimy, jakie prace należy wykonać w pasiece;
  • informujemy o aktualnościach w zakresie gospodarki pasiecznej, sprzętu pasiecznego, chorób pszczół i ich leczenia, pożytków pszczelich;
  • udzielamy porad pszczelarzom;
  • przekazujemy informacje ze świata z pszczelarskiej prasy zagranicznej.

W artykułach, pisanych przez doświadczonych pszczelarzy-praktyków i pracowników jednostek naukowych z całej Polski, każdy Czytelnik znajdzie wiadomości pomocne przy prowadzeniu racjonalnej gospodarki pasiecznej.

 

Składki członkowskie

Członkowie PTN proszeni są o wpłacanie rocznych składek członkowskich w wysokości 20 złotych na konto: 95 2030 0045 1110 0000 0241 1270 w Banku BGŻ.
W sprawie dodatkowych informacji na temat składek można kontaktować się ze skarbnikiem dr Dariuszem Gerulą.

 

Kontakt:

Adres redakcji:
ul. Świętokrzyska 20, 00-002 Warszawa,
tel. (22) 50 54 542, (22) 50 54 552, fax. (22) 50 54 542
e-mail: redakcja@miesiecznik-pszczelarstwo.pl lub red.pszczelarstwo@wp.pl

„Bartnik Mazurski" nagrodzony certyfikatem „Doceń polskie"

Doceń polskieOgólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie"

Racibórz, 25.05.2012

Miód lipowy, wyrób Gospodarstwa Pasiecznego „Bartnik Mazurski" został nagrodzony prestiżowym certyfikatem „Doceń polskie". „Bartnik" zdobył wyróżnienie podczas V audytu certyfikacyjnego, który odbył się 16 maja w Krakowie.

Przyznanie certyfikatu Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie" miodowi lipowemu to najlepsza rekomendacja dla tego produktu. Pięcioosobowa Loża Ekspertów, która decyduje o przyznaniu wyróżnienia, doceniła smak i wygląd wyrobu oraz jego walory odżywcze. Miód otrzymał od Loży maksymalną liczbę punktów i zyskał dodatkowo tytuł TOP PRODUKT.

O randze wyróżnienia zdobytego przez gospodarstwo najlepiej świadczy fakt, iż honorowy patronat nad programem „Doceń polskie" sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Godło „Doceń polskie", przyznane na podstawie obiektywnych ocen ekspertów, to cenna wskazówka dla konsumentów. Kupując wyrób oznaczony logotypem programu mamy pewność, że produkt został pozytywnie oceniony i jest wart uwagi. Ponadto, znak „Doceń polskie" jednoznacznie akcentuje pochodzenie wyrobu.

Dla producentów zdobycie certyfikatu to niewątpliwie powód do dumy i prestiż. To także dowód na to, że firma dba o jakość swoich wyrobów i nie obawia się ocen ekspertów. Sukces odniesiony podczas certyfikacji to ważny krok w rozwoju firmy. Pozytywny wynik audytu daje firmie możliwość szerokiej promocji swojego produktu. Dzięki temu rekomendowany jest nie tylko sam produkt, ale i region, z którego pochodzi producent.

Szczegółowe informacje dotyczące programu zawarte są na stronie internetowej http://docenpolskie.pl

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie"

Program „Doceń polskie" ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie" zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Związek Polskie Mięso czy Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Honorowy patronat nad programem „Doceń polskie" sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

* * *

KONTAKT:

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie" http://docenpolskie.pl/

Anna Koza - specjalista ds. public relationsTen adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations www.adventure.media.pl tel. 032 724 28 84, fax 32 417 01 70

Copyright © 2020, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe. All Rights Reserved.