„Bartnik Mazurski" nagrodzony certyfikatem „Doceń polskie"

Doceń polskieOgólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie"

Racibórz, 25.05.2012

Miód lipowy, wyrób Gospodarstwa Pasiecznego „Bartnik Mazurski" został nagrodzony prestiżowym certyfikatem „Doceń polskie". „Bartnik" zdobył wyróżnienie podczas V audytu certyfikacyjnego, który odbył się 16 maja w Krakowie.

Przyznanie certyfikatu Ogólnopolskiego Programu Promocyjnego „Doceń polskie" miodowi lipowemu to najlepsza rekomendacja dla tego produktu. Pięcioosobowa Loża Ekspertów, która decyduje o przyznaniu wyróżnienia, doceniła smak i wygląd wyrobu oraz jego walory odżywcze. Miód otrzymał od Loży maksymalną liczbę punktów i zyskał dodatkowo tytuł TOP PRODUKT.

O randze wyróżnienia zdobytego przez gospodarstwo najlepiej świadczy fakt, iż honorowy patronat nad programem „Doceń polskie" sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Marek Sawicki.

Godło „Doceń polskie", przyznane na podstawie obiektywnych ocen ekspertów, to cenna wskazówka dla konsumentów. Kupując wyrób oznaczony logotypem programu mamy pewność, że produkt został pozytywnie oceniony i jest wart uwagi. Ponadto, znak „Doceń polskie" jednoznacznie akcentuje pochodzenie wyrobu.

Dla producentów zdobycie certyfikatu to niewątpliwie powód do dumy i prestiż. To także dowód na to, że firma dba o jakość swoich wyrobów i nie obawia się ocen ekspertów. Sukces odniesiony podczas certyfikacji to ważny krok w rozwoju firmy. Pozytywny wynik audytu daje firmie możliwość szerokiej promocji swojego produktu. Dzięki temu rekomendowany jest nie tylko sam produkt, ale i region, z którego pochodzi producent.

Szczegółowe informacje dotyczące programu zawarte są na stronie internetowej http://docenpolskie.pl

* * *

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie"

Program „Doceń polskie" ma na celu promocję wysokiej jakości produktów spożywczych dostępnych na polskim rynku. Ich selekcją, oceną i przyznaniem certyfikatu „Doceń polskie" zajmują się eksperci, reprezentujący m.in. Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Fundację Klubu Szefów Kuchni, Stowarzyszenie Rzeźników i Wędliniarzy RP, Związek Polskie Mięso czy Unię Producentów i Pracodawców Przemysłu Mięsnego. Honorowy patronat nad programem „Doceń polskie" sprawuje Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

* * *

KONTAKT:

Ogólnopolski Program Promocyjny „Doceń polskie" http://docenpolskie.pl/

Anna Koza - specjalista ds. public relations Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć. '; document.write( '' ); document.write( addy_text16408 ); document.write( '<\/a>' ); //--> Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

Adventure Media s.c. Agencja Public Relations www.adventure.media.pl tel. 032 724 28 84, fax 32 417 01 70

 
 ---
 
© Miesięcznik PSZCZELARSTWO, Pszczelnicze Towarzystwo Naukowe, 2004-2016
Agroturystyka