Miesięcznik Pszczelarstwo

Czerwiec 2022

Szanowni Państwo,

czerwiec to miesiąc uli pełnych pszczół, obfitości kwitnących roślin, najdłuższych dni w roku; czas zapobiegania rójkom, tworzenia nowych rodzin, wychowu matek, no i oczywiście miodobrania, jeśli pogoda będzie łaskawa i pozwoli pszczołom dobrze wykorzystać pożytek. W wolnej chwili warto jednak chociaż zerknąć do „Pszczelarstwa”, aby sprawdzić, czy na pewno wiemy co i jak wykonać.

 Zwolennikom wszechstronnej opieki nad rodzinami pszczelimi dedykujemy cykl artykułów poświęconych idei podgrzewania gniazd. Czy ten punkt widzenia spotka się z akceptacją trudno powiedzieć, ale sądzę, że stanie się zarzewiem szerokiej dyskusji. 

 W niedalekiej perspektywie, bo już w lipcu, w wielu pasiekach konieczne będzie wykonanie corocznych zabiegów przeciwwarrozowych. Aby okazały się skuteczne i bezpieczne, warto przemyśleć sposób postępowania, dlatego w tym numerze sygnalizujemy możliwość skorzystania z nowego produktu weterynaryjnego.

Krystyna Pohorecka

 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

10,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W czerwcu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PORADY Z PSZCZELEJ WOLI:  CZERWIEC
    Tomasz Kędziora
    Rzepak ozimy przekwitł i większość z nas zdążyła już odebrać miód rzepakowy. Przed nami kolejne prace bowiem połowa roku to najlepszy okres na wychów i wymianę matek, pozyskanie świeżych  plastrów czy tworzenie nowych rodzin.

  • JAK ZROBIĆ CIASTO CUKROWE (BEZ MIESZANIA I UGNIATANIA)
    prof. dr hab. Zbigniew Lipiński
    Wiele czynności wykonywanych w pasiece można uprościć, stosując sprawdzone pomysły innych pszczelarzy. Okazuje się, że można zmodyfikować również przygotowanie ciasta cukrowego.

  • UL DO NOWOCZESNEJ GOSPODARKI 
    Andrzej Chorągiewicz
    Zmiany klimatyczne powodują, że rośliny miododajne, mimo że obficie kwitną, nie mają nektaru. To powód, by zmienić swoje podejście do sposobu gospodarowania. Jaki typ ula wybrać, żeby gospodarka pasieczna stała się bardziej efektywna?

CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • FORMICPROTECT – NOWY LEK DO ZWALCZANIA INWAZJI VARROA      DESTRUCTOR
    dr hab. Krystyna Pohorecka prof. instytutu, lek. wet. Marta Skubida, mgr inż. Dagmara Zdańska, lek. wet. Andrzej Bober
    Formicprotect to pierwszy zarejestrowany w kraju produkt weterynaryjny, zawierający jako substancję czynną kwas mrówkowy. Polscy pszczelarze mają zatem do dyspozycji gotowy lek, którego stosowanie, co równie ważne, jest zgodne z obowiązującymi przepisami weterynaryjnymi.
  • BADANIE STRAT RODZIN PSZCZELICH PO ZIMOWLI 2020/2021 
     lek. wet. Ewa Mazur, dr Anna Gajda
    W 2021 roku minęło 15 lat od zainicjowania przez naukowców zrzeszonych w organizacji COLOSS (Prevention of Honey Bee Colony Losses) badań dotyczących strat rodzin pszczelich. W ostatniej edycji objęto nimi 41 krajów, także z Azji i Afryki. Zespół Pracowni Chorób Owadów Użytkowych nieprzerwanie od 2006 roku dostarcza dane z Polski. Dzięki informacjom od pszczelarzy naukowcy mogą analizować czynniki wpływające na zimowlę pszczół miodnych. Czytaj dalej…

PRAWODAWSTWO PSZCZELARSKIE

  • GATUNKI OBCE – NOWELIZACJA USTAWY
    Łukasz Tecław
    Ustawa z dnia 11 sierpnia 2021 r. o gatunkach obcych (Dz.U. poz. 1718) weszła w życie 18 grudnia 2021 roku. Powodem wydania tego aktu prawnego była konieczność rozbudowania i dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1143/2014 z dnia 22 października 2014 r. w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych (Dz.U. UE. L 317 z 04.11.2014, str. 35 z późn. zm.). 
       

PUNKT WIDZENIA

  • PODGRZEWANIE RODZIN PSZCZELICH (1)
    Stefan Jerzy Siudalski 
    Udomowienie pszczoły miodnej wiąże się z ogromną ingerencją w życie rodzin pszczelich ze strony osób zajmujących się ich chowem. Jednym z przykładów praktyki pszczelarskiej znacznie odbiegającej od naturalnego trybu życia pszczół, choć niezbyt powszechnej, jest podgrzewanie uli. Jakie argumenty przemawiają za taką metodą? Czy są przekonujące?

PRZEGLĄD BADAŃ

  • SPRAWOZDANIE Z 59. NAUKOWEJ KONFERENCJI PSZCZELARSKIEJ (1)
    dr Piotr Skubida, lek. wet. Marta Skubida
    Dwudniowa 59 Naukowa Konferencja Pszczelarska, podobnie jak poprzednia odbyła się w  dniach 8–9 marca, w trybie on-line. Zaprezentowano 25 referatów oraz 15 posterów, czyli prawie trzykrotnie mniej niż podczas konferencji odbywającej się w tradycyjnej formie. Pogrupowane tematycznie wyniki badań naukowych, prezentowane były natomiast w niezmienionej formule – podczas sesji plenarnych i plakatowych. W pierwszej części sprawozdania przedstawiamy doniesienia naukowe z zakresu biologii pszczół, hodowli i genetyki oraz ekonomiki pszczelarskiej.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • ROŚLINA WILGOTNYCH ŁĄK
     dr inż. Zofia Kaczmarek 
    Kozłek lekarski (Valeriana officinalis) to inaczej popularna waleriana. Warto pamiętać, że znane od wieków ziele, które skutecznie koi nerwy jest też rośliną pyłko- i nektarodajną.

PRODUKTY PSZCZELE

  • MIÓD SEKCYJNY
    Piotr Szyszko
    Dar bezpośrednio z ula. Żaden miód nie smakuje lepiej niż ten z plastra, świeży, pełen aromatów, jeszcze ciepły. Jest też najbogatszy w olejki eteryczne. Żucie wosku z miodem jest nie tylko przyjemne, pomaga w leczeniu górnych dróg oddechowych, stanów zapalnych błon śluzowych jamy ustnej oraz zapaleniu zatok szczękowych i migdałków podniebiennych. 

DZIKIE ZAPYLACZE

  • KAMIENIARKA OSTÓWKA: NAJWIĘKSZA W RODZINIE
    Mikołaj Borański, Aleksandra Splitt
    Kamieniarka ostówka, czyli Lithurgus cornutus, jest jedynym krajowym przedstawicielem liczącego 33 gatunki rodzaju Lithurgus Berthold. Ten największy rozmiarami krajowy gatunek w rodzinie miesiarkowatych klasyfikowany jest jako gatunek najmniejszej troski.

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

  • STO LAT TARNOBRZESKIEGO PSZCZELARSTWA
    Maria Pałkus 
    Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku sprzyjało rozwojowi samorządności w całym kraju. Podczas zgromadzenia organizacyjnego pszczelarzy powiatu tarnobrzeskiego, które odbyło się 26 marca 1922 roku w Tarnobrzegu, podjęto decyzję o utworzeniu Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego, do którego przystąpiło 45 członków. Czytaj dalej…
  • KOŁO PSZCZELARZY W DRWINI MA SWÓJ SZTANDAR
    Krzysztof Gawłowski 
    Pszczelarze z koła w Drwini, zrzeszonego w Wojewódzkim Związku Pszczelarzy w Krakowie, 22 sierpnia 2021 roku obchodzili podwójną uroczystość: 40-lecie założenia koła oraz wręczenie sztandaru, ufundowanego przez gminę Drwinia. Czytaj dalej…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ