Czerwiec 2023
Szanowni Państwo,
pierwsze miodobrania już za nami, stąd - mimo że zajęć w pasiekach nie ubywa - musimy jeszcze znaleźć czas na działania związane ze zbytem pozyskanych od pszczół produktów. W najbliższych wydaniach naszego miesięcznika nieco więcej uwagi poświęcimy temu zagadnieniu. Niewątpliwie dobrym sposobem na pozyskanie nowych konsumentów są miody z dodatkiem owoców i ziół – grupa zwolenników doznań smakowych i walorów zdrowotnych takich kompozycji wciąż rośnie. W czerwcowym numerze przedstawiamy receptury miodu z dodatkiem owoców, które wszyscy lubimy – truskawek i czereśni – ich sezon właśnie się rozpoczyna. Warto także przemyśleć możliwość dotarcia do szerszej rzeszy klientów za pomocą współczesnych narzędzi stosowanych w marketingu, które oferuje Internet.
Temat prozdrowotnych właściwości produktów pszczelich nie bez powodu często gości na łamach „Pszczelarstwa” – upowszechnianie tej wiedzy stanowi ważny element promocji oferowanych produktów i przyczynia się do wzrostu świadomości społeczeństwa o możliwościach, jakie daje apiterapia.
Mamy również dobrą informację dla tych z Państwa, którzy na łamach naszego miesięcznika polecają swoje produkty i usługi. Od tego numeru reklamy i ogłoszenia będziemy zamieszczać także w wersji elektronicznej pisma, na stronie internetowej „Pszczelarstwa”, bez konieczności uiszczania dodatkowych opłat.
Zapraszamy do nas…
- Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
- Liczba stron: 40
- ISSN: 0478-7080
Cena wersji papierowej:
11,00 zł
Cena wersji elektronicznej:
10,00 zł
W czerwcu:
GOSPODARKA PASIECZNA
-
KIEROWANIE WYCHOWEM CZERWIU JAKO METODA KONTROLI ROZWOJU POPULACJI VARROA DESTRUCTOR
dr hab. Krzysztof Olszewski prof. UP w Lublinie Czy możliwe jest zbudowanie takiego izolatora do kierowania wychowem czerwiu, który mógłby pozostawać w gnieździe przez cały sezon? Naukowcy prowadzący pasiekę uniwersytecką dzielą się najnowszymi doświadczeniami.
POŻYTKI I ZAPYLANIE
-
O PIWONIACH SŁÓW KILKA
prof. dr hab. Bożena Denisow, dr Monika Strzałkowska-Abramek
Wśród kwiatów uchodzą za arystokrację. Ale zachwycają nie tylko ludzkie oko. Piwonie są również chętnie odwiedzane przez pszczoły. To dla nich źródło cennego pyłku.
PRODUKTY PSZCZELE
- MIODY Z OWOCAMI I ZIOŁAMI [3]
Arkadiusz Ciołkowski
Wytwarzając miody z owocami warto sięgnąć po surowce uprawiane w przydomowych ogrodach. Przypomnieć ich smaki i aromaty. Własne surowce to gwarancja produktu najwyższej jakości.
ROZMOWA MIESIĄCA
- PSZCZELARZE HOBBYŚCI POWINNI KORZYSTAĆ PRZEDE WSZYSTKIM Z NASZYCH ZASOBÓW HODOWLANYCH
- mówi dr hab. Małgorzata Bieńkowska, prof. instytutu, kierownik Zakładu Pszczelnictwa Instytutu Ogrodnictwa - PIB w Skierniewicach w rozmowie z Jakubem Jarońskim na temat hodowli pszczół w Polsce.
REKLAMA I MARKETING
- ROLA INFLUENCERÓW W PROMOCJI WYROBÓW PSZCZELARSKICH
dr Agnieszka Werenowska
W świecie zdominowanym przez Internet skuteczna sprzedaż zależy przede wszystkim od strategicznego podejścia do promocji. Ta zasada obowiązuje także w branży pszczelarskiej. Coraz bardziej docenia się tzw. infuencer marketing, to znaczy promowanie produktów za pośrednictwem celebrytów.
ULE I SPRZĘT PASIECZNY
- ANALIZATOR JAKOŚCI WOSKU PSZCZELEGO – WAXO
Antoni Ożóg
Najlepszą gwarancją czystości węzy jest wykorzystywanie do jej produkcji sprawdzonego wosku.
APITERAPIA
- APIFITOCHEMIA – TERAPEUTYCZNA MOC BIOAKTYWNYCH SUBSTANCJI ZAWARTYCH W MIODZIE I SUROWCACH ROŚLINNYCH
dr hab. Izabela Jasicka-Misiak, prof. UO
Liczba świadomych konsumentów sukcesywnie rośnie. Ta tendencja to wyraźne wskazanie dla pszczelarzy, a także przetwórców miodu: zachęta do tworzenia produktów zgodnych z oczekiwaniami konsumentów oraz zaleceniami środowiska medycznego.
LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA
- RELACJA Z DZIAŁALNOŚCI ZESPOŁU DS. PSZCZELARSTWA PRZY MINISTRZE ROLNICTWA
Antoni Ożóg
Od roku przy ministrze rolnictwa działa zespół ds. pszczelarstwa. Jakie cele udało się zrealizować? Jakie są najpilniejsze plany i potrzeby? Czytaj dalej… - VII MAZOWIECKIA KONFERENCJA PSZCZELARSKA W MIŃSKU MAZOWIECKIM
Jakub Jaroński
Po przerwie związanej z pandemią po raz pierwszy od 2019 roku odbyła się VII Mazowiecka Konferencja Pszczelarska w Mińsku Mazowieckim. Czytaj dalej…