Miesięcznik Pszczelarstwo

Czerwiec 2024

Szanowni Czytelnicy,

parafrazując ludowe przysłowie „pierwsze koty za płoty”, można by rzec „pierwsze miodobrania za pszczelarzami”. Wbrew pesymistycznym prognozom na forach internetowych pojawiło się wiele zdjęć plastrów czy też słoików wypełnionych wiosennym miodem. Zatem mimo przyspieszonego o niemal miesiąc terminu rozkwitania roślin, które są źródłem pierwszego pożytku towarowego, po którym przyszedł chłód, a niekiedy wręcz mróz, pszczołom udało się przezwyciężyć te trudności i chociaż częściowo wykorzystać majowe pożytki… w kwietniu. 

Czy w dalszej części sezonu będzie im łatwiej? Na Lubelszczyźnie robinia akacjowa nie przemarzła i w połowie maja jest w pełni rozkwitu. Na wzgórzach ciągnących się wzdłuż drogi na Kazimierz

Dolny od soczystej zieleni drzew i krzewów odcinają się olbrzymie białe plamy utworzone przez oblepione kwiatami akacjowe drzewa. A i w samych Puławach ich nie brakuje – w wielu miejscach roznosi się zachwycający akacjowy zapach. Na kwiatach nie widać jednak zbyt wielu pszczół, bo chociaż dni są słoneczne, nocami temperatura jest za niska, aby roślina mogła dobrze nektarować.

Tymczasem kilkanaście kilometrów dalej, nieopodal zamku w Janowcu, na niewielkim wzgórzu porośniętym starymi, rozłożystymi drzewami robinii już z daleka słychać jednostajny szum pracujących pszczół. 

Mimo, że o tej porze roku uwagę pszczelarzy zaprzątają przede wszystkim warunki pożytkowe, to sądzę, że każdy z Czytelników „Pszczelarstwa” choć raz rozważał możliwość podjęcia wychowu matek pszczelich na potrzeby własnej pasieki. Kalendarz ich wychowu powinien być dopasowany do lokalnych warunków środowiskowych, tym niemniej miesiące maj i czerwiec są odpowiednią ku temu porą w całym kraju. Pozyskanie własnych matek daje z pewnością ogromną satysfakcję. 

Jednak aby ją poczuć, najpierw trzeba dobrze zgłębić tajniki wiedzy niezbędnej do prowadzenia wychowu. Warto również poznać metody oceny jakości matek pszczelich zarówno tych wyhodowanych we własnej pasiece, jak i tych zakupionych od innych hodowców. Te i inne przydatne informacje znajdziecie Państwo w numerze czerwcowym. Zapraszam do lektury.

Krystyna Pohorecka

 • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
 • Liczba stron: 40
 • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

14,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W czerwcu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

 • „U ZŁEGO BARTNIKA I MIÓD GORZKI”
  dr hab. Dariusz Gerula
  Przysłowie w tytule artykułu nie jest do końca prawdziwe. Bowiem gorzki miód może mieć także dobry pszczelarz. Dlaczego? Otóż ostatnio na Lubelszczyźnie – choć nie tylko tu – w czerwcu pozyskano gorzki miód. Analiza fizykochemiczna wykazała, że to miód spadziowy. Wszystko wskazuje na to, że powstał ze spadzi dębowej – jego gorzki smak to zasługa garbników występujących w soku i korze dębu.

 • UL LUDOWY: LECZENIE WARROZY
  Mateusz Viste
  Spośród wielu pszczelich patogenów szczególnej uwagi wymaga inwazja roztocza Varroa destructor (dręcza pszczelego). Czy walka z pasożytem w rodzinach utrzymywanych w ulu ludowym różni się od metod stosowanych w ulach innego typu?

MOJA GOSPODARKA PASIECZNA

 • HIPERTERMIA A WARROZA
  Zdzisław Walicki
  Wśród wielu metod ograniczenia inwazji roztocza Varroa destructor dużym zainteresowaniem cieszą się te, które pozwalają zminimalizować konieczność aplikowania substancji chemicznych. Jedna z nich polega na eliminacji pasożyta za pomocą podwyższonej temperatury otoczenia. Swoimi doświadczeniami w tym zakresie dzieli się pszczelarz z wieloletnim stażem.

HODOWLA PSZCZÓŁ

 • OCENA JAKOŚCI MATEK PSZCZELICH NA PODSTAWIE POMIARÓW SKRZYDEŁ
  prof. dr hab. Adam Tofilski
  Jakość matki pszczelej możemy ocenić w dwojaki sposób. Pierwszy polega na pomiarze masy jej ciała, drugi - na pomiarze skrzydła. Obydwie metody mogą być wykorzystane w praktyce pszczelarskiej.

CHOROBY ● SZKODNIKI ● ZATRUCIA

 • STRATY RODZIN PSZCZELICH U NASZYCH SĄSIADÓW: 10-LECIE MONITORINGU COLOSS W CZECHACH
  lek. wet. Ewa Mazur, dr Jiři Danihlík
  COLOSS to międzynarodowe stowarzyszenie non-profit z siedzibą w Bernie w Szwajcarii, którego celem jest przeciwdziałanie stratom rodzin pszczelich poprzez poprawę ich dobrostanu. W stowarzyszeniu działa obecnie 2083 badaczy ze 121 krajów.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

 • ŚWIERZBNICA POLNA I MACEDOŃSKA
  prof. dr hab. Bożena Denisow, dr Monika Strzałkowska-Abramek 
  Gatunki świerzbnicy, które rosną w Polsce, są chętnie odwiedzane przez pszczołę miodną. Tam gdzie występują, mogą stanowić dla niej dodatkowe źródło letniego pożytku nektarowego i pyłkowego.

 • ŁĄKOWA SPIŻARNIA
  dr Zofia Kaczmarek.
  Świetlik łąkowy to bardzo pospolita roślina lecznicza, wykorzystywana zarówno przez człowieka, jak i przez pszczoły. Czytaj dalej…

APITERAPIA

 • PROPOLIS POMAGA W WALCE Z NOWOTWORAMI
  dr Marta Migocka-Patrzałek
  O prozdrowotnych właściwościach propolisu decyduje jego wielokierunkowe działanie. Wzmacniając układ odpornościowy człowieka, pomaga w walce z wieloma chorobami.

 • ULOTERAPIA W PRAKTYCE
  Arkadiusz Ciołkowski
  Uloterapia zyskuje na popularności. Odpowiadamy na pytania: jak wygląda zabieg i w jaki sposób należy się do niego przygotować oraz jakie są wskazania i przeciwwskazania do uloterapii? Czytaj dalej…

LUDZIE ● MIEJSCA ● WYDARZENIA

 • 61. NAUKOWA KONFERENCJA PSZCZELARSKA [1]
  dr hab. Krystyna Pohorecka
  Od ponad pół wieku, zazwyczaj w marcu, najczęściej w Puławach, ma miejsce jedyna w kraju − stricte naukowa − dwudniowa konferencja poświęcona prezentacji aktualnie prowadzonych badań z dziedziny pszczelarstwa.

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ