Miesięcznik Pszczelarstwo

Kwiecień 2022

Szanowni Państwo,
w tym roku trudno cieszyć się wiosną i nowym sezonem pszczelarskim.  Niewyobrażalne okrucieństwo, które dotknęło miliony ludzi w Ukrainie kładzie się cieniem także na naszym życiu. Trudno jest o tym nie myśleć, trudno skoncentrować się na codziennych obowiązkach, nie sposób tego zrozumieć.   My, Polacy, odczuwamy to tym dotkliwiej, że niemal każdy z nas ma w Ukrainie kogoś znajomego i to nie tylko wśród pszczelarzy. Jak możemy im pomóc? Każdy z nas, z pewnością robi to na własną rękę. Ale warto również połączyć siły i wspólnie zamanifestować solidarność z naszymi sąsiadami. Nikt z nas nie miał zapewne wątpliwości, że odwołanie tegorocznej Apimondii, która miała odbyć się na terenie Federacji Rosyjskiej, będzie jedynie formalnością. Tak też się stało, władze podjęły jednomyślną decyzję. Ale Ukraińscy pszczelarze idą dalej: zwrócili się do władz Apimondii o wykluczenie Rosyjskiego Narodowego Związku Pszczelarzy z grona członków Organizacji. Ten apel popiera Zarząd Polskiego Związku Pszczelarskiego. Warto go podpisać. 
Bądźmy solidarni…

Krystyna Pohorecka

 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

10,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W kwietniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PORADY Z PSZCZELEJ WOLI:  KWIECIEŃ
    Tomasz Kędziora
    Kwiecień to pierwszy miesiąc intensywnego rozwoju rodzin pszczelich. Tempo czerwienia matek rośnie i stopniowo następuje wymiana pszczół zimowych na młode, wiosenne. Zniecierpliwieni pszczelarze mogą cieszyć się lotami swoich podopiecznych, a w sprzyjających warunkach pożytkowo-pogodowych nawet skosztować miodu wierzbowego lub klonowego.

  • NAJPROSTSZA KONSTRUKCJA, NAJŁATWIEJSZA GOSPODARKA (7)
    Jakub T. Wilk
    W marcu szybka diagnoza stanu rodzin jest bezcenna. Kilkanaście sekund skupienia nad uchylonym daszkiem ula pozwala uratować życie rodzin lub utwierdzić pszczelarza w przekonaniu, że jego podopieczne mają się dobrze.

  • SUPLEMENTY I SUBSTYTUTY BIAŁKOWE W ŻYWIENIU RODZINY PSZCZELEJ
    dr hab. Zbigniew Lipiński
    Największym zagrożeniem dla pszczół miodnych i ich mikroflory jelitowej jest niedostatek pożywienia lub jego nieodpowiednia jakość. Czym karmić pszczoły, by po zimowli mogły wejść w sezon w dobrej kondycji?

CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • BARIERY ANATOMICZNE I FUNKCJONALNE CHRONIĄCE PSZCZOŁY PRZED  ZAKAŻENIAMI I INWAZJAMI PASOŻYTNICZYMI – ODPORNOŚĆ UKŁADU ODDECHOWEGO
     dr Marek Chmielewski
    Patrząc na układ oddechowy (tchawkowy) pszczoły jak na barierę przeciwzakaźną, można go traktować jako przedłużenie okrywy ciała. Takie podejście znajduje uzasadnienie zarówno w pochodzeniu ektodermalnym obydwu układów, jak i wielu wspólnych cechach ich struktury anatomicznej.
  • WSZYSTKO O NOSEMOZIE (4)
    dr hab. Krystyna Pohorecka prof. PIWet-PIB
    Zintegrowana strategia zwalczania nosemozy, polegająca na przestrzeganiu zasad dobrej praktyki pszczelarskiej i bioasekuracji. Są to działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa biologicznego rodzinom pszczelim, zdecydowanie bardziej skuteczne, a jednocześnie zrównoważone rozwiązania niż stosowanie antybiotyków.
  • WYKAZ LABORATORIÓW DIAGNOSTYKI CHORÓB PSZCZÓŁ
    dr hab. Krystyna Pohorecka  prof. PIWet-PIB 
    Dla pszczelarzy, którzy zechcą wykonać badania laboratoryjne w celu stwierdzenia lub wykluczenia chorób pszczół we własnej pasiece przedstawiamy wykaz laboratoriów, które poza badaniami urzędowymi (analiza próbek pobieranych w trakcie kontroli urzędowych Inspekcji Weterynaryjnej) wykonują także badania usługowe,  zlecane przez  pszczelarzy.
     

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • ŁĄKA – PSZCZELI AZYL
    dr Zofia Kaczmarek
    Ciągle niedocenianym i mało poznanym miejscem zdobywania pszczelego pożytku są łąki trwałe. Tu każda roślina jest swego rodzaju unikatem. Porównajmy atrakcyjność wybranych gatunków roślin dla różnych pszczołowatych na podstawie badań własnych autorki tekstu. Czytaj więcej…

BIBLIOTEKA PSZCZELARZA

  • NOWOŚCI WYDAWNICZE
    Gabriela Wilczyńska
    Jaki jest przepis na fraszkę? Niby dobrze znany: trzeba być w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie. Z tego powodu notes i ołówek Jerzy Gnerowicz ma zawsze w kieszeni, a na nocnym stoliku czuwają: kartka z długopisem. Najnowszy ich zbiór: O pszczole… Fraszki i bajki ukazał się właśnie pod koniec grudnia 2021 roku. Czytaj więcej…

ROZMOWA MIESIĄCA

  • HODOWCA PSZCZÓŁ ŚWIADCZY USŁUGI DLA PSZCZELARZY. MUSI ODPOWIADAĆ NA ICH POTRZEBY ORAZ NOWE WYZWANIA – mówi Przemysław Szeliga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Matek Pszczelich, w rozmowie z Jakubem Jarońskim

    „Nie będę sięgał do statutu, bo nie o to chodzi, o precyzyjne zapisy. Mogę powiedzieć, co nam przyświecało, kiedy zakładaliśmy PSHMP. Pierwszym celem była integracja środowiska hodowców. Wprawdzie hodowcy matek pszczelich należeli już do polskich organizacji pszczelarskich, ale, o ile tak po pszczelarsku się w nich odnajdują, o tyle właściwie w żadnej z tych organizacji nie mówiło się poważnie o hodowcach matek pszczelich”.
       

PROGRAMY BADAWCZE

  • ŁĄCZENIE NAUKI I PRAKTYKI – WYNIKI BADANIA ANKIETOWEGO
    lek. wet. Ewa Mazur, dr A. Gajda
    Jak poprawić wzajemną komunikację naukowców i pszczelarzy? Jakich treści pszczelarze poszukują najczęściej? Przedstawiamy wyniki ankiety skierowanej do pszczelarzy. Czytaj więcej…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ