Lipiec 2024
Szanowni Czytelnicy,
od dłuższego już czasu w środkach masowego przekazu, a także podczas różnego rodzaju konferencji i szkoleń pszczelarskich pojawia się określenie „dobrostan pszczół”. Śmiem jednak twierdzić, że wiele osób miałoby kłopot z udzieleniem odpowiedzi na pytanie czym jest ów dobrostan, a interpretacja tego hasła byłaby niezwykle różnorodna. Podobnie ta kwestia wygląda w praktyce. Dlaczego o tym wspominam? Otóż pod koniec maja miałam przyjemność uczestniczyć w kolejnej, siódmej już konferencji „Weterynaria dla Pszczelarstwa”. Integralną częścią kieleckiego spotkania jest debata, podczas której grono ekspertów odpowiada na pytania zadawane przez uczestników – pszczelarzy i lekarzy weterynarii. Pierwszym problemem jaki poruszono tym razem był właśnie dobrostan pszczół. Złożoną naturę tego zagadnienia wyjaśnił Główny Lekarz Weterynarii. Zgodnie z definicją dobrostan zwierząt polega na zapewnieniu im odpowiednich warunków życia – odpowiedniego żywienia i dostępu do wody, eliminowaniu cierpienia oraz stresu, umożliwieniu spełniania naturalnych zachowaj właściwych dla danego gatunku, oraz uwzględnieniu aspektów społecznych. Okazuje się jednak, że aktualnie przestrzeganie ustanowionych zasad dobrostanu obowiązuje jedynie właścicieli zwierząt gospodarskich należących do kręgowców. A zatem postępowanie z rodzinami pszczoły miodnej nie podlega tym unormowaniom i może być jedynie rozpatrywane w kategoriach dobrej praktyki pszczelarskiej. Mając jednak na uwadze fakt, że pszczoła miodna jest w istocie zwierzęciem dziko żyjącym mówienie o jej dobrostanie w sytuacji, gdy utrzymywana jest w warunkach odbiegających mocno od naturalnych, szczególnie wtedy, gdy jej właściciele prowadzą gospodarkę pasieczną ukierunkowaną na towarowe pozyskiwanie produktów pszczelich, nie wydaje się w pełni uprawnione. Wątek dobrostanu pszczół, choć nienazwany wprost, w lipcowym wydaniu „Pszczelarstwa” pojawia się nie raz. Mam nadzieję, że sprowokuje on Czytelników do refleksji na ten temat. Życzę inspirującej lektury.
Sprostowanie:
w majowym numerze „Pszczelarstwa” na wykresie nr 4 (strona 15) dotyczącym metod zwalczania Varroa destructor zamiast „kwas mrówkowy sublimacja” powinno być „kwas szczawiowy sublimacja”. Przepraszamy Autorów artykułu i Czytelników za pomyłkę.
Krystyna Pohorecka
- Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
- Liczba stron: 40
- ISSN: 0478-7080
Cena wersji papierowej:
14,00 zł
Cena wersji elektronicznej:
10,00 zł
W lipcu:
GOSPODARKA PASIECZNA
-
„KTO CHOWA OWCE I PSZCZOŁY, TEN RAZ BOGATY, RAZ GOŁY”
dr hab. Dariusz Gerula
Prace pasieczne w lipcu determinowane są w dużej mierze bazą pokarmową. Ważnym zadaniem do wykonania w tym okresie jest także wymiana matek. Dowiedzmy się zatem, kiedy i jak należy je poddawać. -
UL LUDOWY: PRZYGOTOWANIE DO ZIMOWLI
Mateusz Viste
W lipcowym wydaniu kończymy cykl artykułów poświęconych gospodarce pasiecznej prowadzonej w ulu ludowym. Poruszone tematy można znaleźć w poradniku pt. Bezinwazyjna gospodarka pasieczna z ulem ludowym, czyli poradnik współczesnego warreisty.
POŻYTKI I ZAPYLANIE
-
GATUNKI LEŚNE DOSTARCZAJĄCE NEKTARU I PYŁKU DLA PSZCZÓŁ
dr inż. Aneta Sulborska-Różycka
Mimo znacznej ingerencji człowieka w przyrodę zbiorowiska leśne Polski wciąż mogą stanowić źródło pokarmu białkowego i cukrowego dla pszczoły miodnej i innych owadów zapylających. -
ŁĄKOWA SPIŻARNIA
dr Zofia Kaczmarek.
Świetlik łąkowy to bardzo pospolita roślina lecznicza, wykorzystywana zarówno przez człowieka, jak i przez pszczoły.
PUNKT WIDZENIA
-
O ZDROWIU PSZCZÓŁ, PROBLEMACH PSZCZELARSTWA I WSPÓŁPRACY PRZY HODOWLI PSZCZÓŁ ODPORNYCH [1]
Bartłomiej Maleta
Stan zdrowia pszczół miodnych budzi poważne zastrzeżenia. Z perspektywy autora większość owadów z populacji pasiecznych jest chora. Takiego zdania jest również m.in. prof. Thomas Seeley. Jednak (wbrew podnoszonym czasami głosom) nie oznacza to, że gatunek z jakiegokolwiek powodu jest zagrożony wyginięciem. W niektórych rejonach świata dzikie populacje pszczoły miodnej mają się całkiem dobrze.
APITERAPIA
-
APITERAPIA W CUKRZYCY TYPU 2
Arkadiusz Ciołkowski
Cukrzyca to choroba metaboliczna. Charakteryzuje się długotrwałym podwyższonym stężeniem glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia), prowadzącym do uszkodzenia i zaburzenia czynności różnych narządów: oczu, nerek, nerwów, serca oraz naczyń krwionośnych. Zmiana stylu życia odgrywa kluczową rolę w terapii cukrzycy typu 2. Dlatego też kwestia spożywania miodu przez diabetyków wywołuje liczne dyskusje i obawy, a wokół tematu narosło już wiele mitów.
LUDZIE ● MIEJSCA ● WYDARZENIA
-
61. NAUKOWA KONFERENCJA PSZCZELARSKA [2]
dr hab. Krystyna Pohorecka
Ocena skuteczności przeciwwarrozowej weterynaryjnych produktów leczniczych należy do zagadnień poruszanych na niemal każdej konferencji od czasu pojawienia się w pasiekach inwazji Varroa destructor. Tym razem zaprezentowano na ten temat dwa doniesienia. -
VII KONFERENCJA PSZCZELARSKA Z CYKLU „WETERYNARIA DLA PSZCZELARSTWA”
dr hab. Krystyna Pohorecka
Cykliczne spotkanie lekarzy weterynarii i pszczelarzy w Kielcach miało miejsce po raz siódmy. Tym razem o zdrowiu pszczół – ogólnie rzecz ujmując – rozmawiano 20 maja, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Pszczół.