Miesięcznik Pszczelarstwo

Listopad 2022

Szanowni Państwo,

listopad jest zazwyczaj tym miesiącem, w którym wykonujemy ostatnie zabiegi przeciwwarrozowe. O tej porze roku skuteczność wielu  leków jest ograniczona, dlatego najczęściej rodziny odymiamy za pomocą amitrazy lub sięgamy po preparaty zawierające kwasy organiczne. Okazuje się jednak, że kwestia postaci, w jakiej kwasy mogą być aplikowane do uli, od dłuższego czasu rodzi wiele kontrowersji. Publikujemy zatem stanowisko Głównego Lekarza Weterynarii odnoszące się do stosowania w pasiekach weterynaryjnych produktów leczniczych, w tym kwasów organicznych. Mamy nadzieję, że wykładnia obowiązujących w tym zakresie przepisów będzie pomocna przede wszystkim przy weryfikacji, oferowanych pszczelarzom – dostępnych na rynku – produktów i wyborze właściwego sposobu leczenia pszczół. Natomiast  w ramach zapowiadanej pomocy prawnej zamieszczamy interpretację wybranych zapisów statutu Polskiego Związku Pszczelarskiego. 

Zupełnie odmienną w swoim charakterze, no i oczywiście klimacie, jest rozmowa z prof. Jürgenem Tautzem. Niech ta piękna opowieść o pszczołach będzie wytchnieniem od otaczającej nas, trudnej rzeczywistości, ale też – źródłem wielu refleksji…

Zapraszam do lektury nowego wydania „Pszczelarstwa”.

Krystyna Pohorecka

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

10,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W listopadzie:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PORADY Z PSZCZELEJ WOLI:  LISTOPAD
    Tomasz Kędziora
    Rozpoczyna się najtrudniejszy okres w życiu rodziny pszczelej. Listopad oznacza początek zimowli. W momencie gdy temperatura otoczenia spada poniżej 8oC rodziny pszczele zawiązują kłąb, by w taki sposób przetrwać zimę.

BIOLOGIA PSZCZÓŁ 

  • CIAŁO TŁUSZCZOWE – TKANKA ODPOWIEDZIALNA ZA METABOLIZM 
    dr hab. Aneta Strachecka, prof. UP w Lublinie
    Funkcja ciała tłuszczowego nie ogranicza się do przechowywania zasobów energetycznych, jak dotąd uważano. Dziś zadania te porównuje się do roli wątroby, śledziony, trzustki i tkanki tłuszczowej, jaką te organy odgrywają u kręgowców. 

CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • WSZYSTKO O ZGNILCU AMERYKAŃSKIM [1]
    lek. wet. Marta Skubida
    Zgnilec amerykański jest chorobą znaną pszczelarzom od dziesięcioleci. Jednak, mimo pewnych, utartych schematów myślowych na temat tej jednostki chorobowej, w dalszym ciągu nie wszystko o niej wiadomo. Kolejne badania odkrywają przed nami nowe informacje zarówno na temat patogenu, który jest przyczyną choroby, jak i przebiegu oraz objawów towarzyszących rozwojowi AFB (ang. American foulbrood).

PRAWODAWSTWO PSZCZELARSKIE

  • CZYM MOŻEMY LECZYĆ PSZCZOŁY? 
    dr. hab. Krystyna Pohorecka
    Interpretacja przepisów dotyczących weterynaryjnych produktów leczniczych stosowanych w pasiekach.

PORADY PRAWNE 

  • INTERPRETACJA NIEKTÓRYCH ZAPISÓW STATUTU PZP W ZAKRESIE CZŁONKOSTWA
    adw. Łukasz Tecław
    Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Czytelników, adwokat  Łukasz Tecław udziela porad prawniczych dotyczących pszczelarstwa. Jako pierwszy do redakcji „Pszczelarstwa” z pytaniem zwrócił się Prezes Regionalnego Związku Pszczelarzy w Jarosławiu, prosząc o interpretację przepisów statutu Polskiego Związku Pszczelarskiego w zakresie członkostwa.

ROZMOWA MIESIĄCA

  • ABY ZROZUMIEĆ ŚWIAT PSZCZÓŁ MIODNYCH, MUSIMY BADAĆ JE W NATURZE  
    mówi prof. JÜRGEN TAUTZ w rozmowie z GABRIELĄ WILCZYŃSKĄ
    Profesor Jürgen Tautz, światowej sławy niemiecki naukowiec, nazywany Stephenem Hawkingiem pszczół, to socjobiolog, behawiorysta, pszczelarz, autor bestsellerów o życiu tych owadów. Obecnie związany jest z Biocentrum Uniwersytetu w Würzburgu, gdzie przewodniczy grupie BEE, która zajmuje się badaniem biologii pszczół miodnych, a także grupie Bee Research Würzburg oraz interdyscyplinarnemu projektowi HoneyBee Online Studies (HOBOS). Tautz jest także niezłomnym popularyzatorem nauk przyrodniczych. Jego działalność naukowa i propagatorska została trzykrotnie uhonorowana m.in. przez Europejską Organizację Biologii Molekularnej (EMBO).  

INNE ZAPYLACZE

  • PSZCZOLINKA ŁYSAWA – AMATORKA WIERZB 
    Aleksandra Splitt, Mikołaj Borański
    Andrena vaga, czyli pszczolinka łysawa, czasami zwana również pszczolinką napiaskową, jest wczesnowiosenną pszczołą, którą możemy zobaczyć w słoneczny kwietniowy dzień podczas spaceru w miejscach gdzie szumią wierzby.

APITERAPIA

  • PYŁEK KWIATOWY I PIERZGA: ŹRÓDŁA NATURALNYCH PREBIOTYKÓW
    mgr farm. Elżbieta Hołderna-Kędzia
    Najszersze zastosowanie zarówno probiotyczne, jak i prebiotyczne ma niewątpliwie miód pszczeli. Zdolnością stymulowania wzrostu oraz aktywności bakterii jelitowych odznaczają się także pyłek kwiatowy oraz pierzga pszczela.

LUDZIE •  MIEJSCA •  WYDARZENIA

  • KURSY PSZCZELARSTWA W LIBANIE 
    Stanisław Ajewski
    Z inicjatywy PCPM i przy wsparciu tej organizacji, w Libanie, kraju pogrążonym  w wielowymiarowym kryzysie gospodarczym, ruszyły szkolenia dla pszczelarzy. Dzięki temu wiele osób może zyskać źródło dochodu. Wśród adeptów kursów są zarówno Libańczycy, jak i uchodźcy z Syrii, którzy od dekady mieszkają w Libanie. Czytaj więcej…
  • STALOWA WOLA - PSZCZELARZOM
    dr hab. Krystyna Pohorecka
    Można by rzec, że nazwa miasta dobrze oddaje charakter włodarzy powiatu, którzy od kilku lat z żelazną konsekwencją organizują we wrześniu forum pszczelarskie pn. „Stalowa pszczoła nie istnieje”. W tym roku, w stalowowolskiej filii Politechniki Rzeszowskiej odbyła się już siódma edycja imprezy. Czytaj więcej.... 

 HISTORIA PSZCZELARSTWA

  • JUBILEUSZ W TARNOBRZEGU
    Maria Pałkus
    Rok 2022 obchodzony jest w Tarnobrzegu jako Rok Pszczelarzy ze względu na setną rocznicę powstania Powiatowego Towarzystwa Pszczelniczego. To dobra okazja, by przypomnieć najważniejsze fakty. Czytaj więcej…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ