Listopad 2024
Szanowni Czytelnicy,
jednym ze sposobów dobrego spędzenia coraz dłuższych jesiennych wieczorów może być lektura naszego miesięcznika. Sądzę, że zainteresuje Państwa artykuł poświęcony szerszeniom. Nie jest to co prawda temat nowy, ponieważ w środkach masowego przekazu pojawiały się już kilkukrotnie informacje o przedostaniu się na teren Europy nowego gatunku tych owadów. Dlaczego zatem zdecydowaliśmy się do niego powrócić. Przede wszystkim dlatego, że wkrótce przestanie to być jedynie kłopot francuskich, włoskich, belgijskich, portugalskich czy czeskich pszczelarzy, a będzie to również nasze zmartwienie. A być może stało się ono już faktem, ale nie jesteśmy jeszcze tego świadomi. W tym roku bowiem, biorąc udział w różnych wydarzeniach pszczelarskich, rozmawiałam z kilkoma pszczelarzami, którzy twierdzili, że w swojej pasiece zaobserwowali obecność, pochodzących z Azji, szerszeni. Czy rzeczywiście były to osobniki Vespa velutina – nie wiem, ale namawiałam gorąco swoich rozmówców na przesłanie martwych owadów do krajowego laboratorium referencyjnego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach, w celu wiarygodnej identyfikacji ich przynależności gatunkowej. Natomiast, jak dotychczas nie ukazał się żaden komunikat Inspekcji Weterynaryjnej o urzędowym potwierdzeniu występowania Vespa velutina na terenie kraju.
Tym niemniej z całą pewnością nadszedł czas, aby poznać lub przypomnieć sobie cechy morfologiczne, zachowanie czy budowę gniazda stałego bywalca naszych pasiek – szerszenia europejskiego z gatunku Vespa crabro oraz kolejnego zagrażającego pszczołom miodnym (Apis mellifera) drapieżnika – azjatyckiego szerszenia należącego do gatunku Vespa velutina.
Krystyna Pohorecka
- Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
- Liczba stron: 40
- ISSN: 0478-7080
Cena wersji papierowej:
14,00 zł
Cena wersji elektronicznej:
10,00 zł
W listopadzie:
GOSPODARKA PASIECZNA
-
„GDY CHŁÓD I SŁOTA, MIÓD JEST NA WAGĘ ZŁOTA”
dr hab. Dariusz Gerula, prof. IO-PIB
W listopadzie do wykonania jest jeszcze mnóstwo prac gospodarczych, jak chociażby przetopienie starych plastrów, czyszczenie i dezynfekcja sprzętu oraz zabezpieczenie uli przed szkodnikami. Warto je wykonać przed nadejściem większego ochłodzenia.
CHOROBY SZKODNIKI ZATRUCIA
-
WROGOWIE PSZCZÓŁ I OWOCÓW U NASZYCH BRAM [1]
prof. dr hab. Zbigniew Lipiński
Obecny zasięg występowania szerszenia Vespa velutina w Europie budzi coraz większy niepokój. Postępujące ocieplenie klimatu, zdolność szerszeni do zapadania zimą w stan hibernacji czy też globalizacja przewozu towarów na znaczne odległości sprzyjają dalszej inwazji tego drapieżnika
POŻYTKI I ZAPYLANIE
-
TRUJĄCY NEKTAR I PYŁEK
dr inż. Aneta Sulborska-Różycka
W drodze ewolucji rośliny kwiatowe przystosowały się do zapylania przez różne grupy zwierząt, m.in. wytwarzając atraktanty w postaci nektaru i pyłku. Produkty te mają służyć zapylaczom, stanowiąc dla nich źródło pokarmu węglowodanowego i białkowego. Tymczasem niektóre gatunki roślin produkują nektar i pyłek zawierający substancje o właściwościach toksycznych. Jak wytłumaczyć obecność takich związków w kwiatach?
WYWIAD MIESIĄCA
-
„SAM JESTEM ZASKOCZONY, JAK ŁATWO JEST DZIŚ BYĆ PSZCZELARZEM – ZNOWU!”
z Erikiem Österlundem rozmawia Bartłomiej Maleta
Erik Österlund to emerytowany szwedzki hodowca pszczół. Selekcję pszczół Buckfast, linii Elgon w kierunku odporności na warrozę Österlund rozpoczął w 1989 roku od sprowadzenia materiału genetycznego afrykańskich linii pszczół Apis mellifera monticola oraz Apis mellifera sahariensis. W 2020 roku Österlund przeprowadził ostatnie przeciwwarrozowe zabiegi w swojej pasiece.
OPINIE ∙ RADY ∙ ODPOWIEDZI
-
PIERWSZA POMOC PODCZAS UŻĄDLENIA
Piotr Szyszko
Okres jesienno-zimowy to doskonały czas, abyśmy my pszczelarze mogli pogłębić swoją wiedzę z różnych dziedzin pszczelarstwa. Możemy sięgnąć po tradycyjną literaturę, oglądać filmy edukacyjne na różnych portalach oraz zagłębić się w prasie pszczelarskiej. Bez wątpienia wiedza z szeroko pojętej gospodarki pasiecznej będzie dawała rezultaty w kolejnym sezonie pasiecznym. Ja chciałbym zwrócić uwagę Czytelników na inny aspekt naszej pracy, a mianowicie na zasady pierwszej pomocy. Mam tu na myśli czynności, które mogą uratować życie zarówno nam samym, jak i osobom przebywającym w obrębie naszych pasiek.
LUDZIE ∙ MIEJSCA ∙ WYDARZENIA
-
IX FORUM PSZCZELARSKIE „STALOWA PSZCZOŁA NIE ISTNIEJE”
dr hab. Krystyna Pohorecka
W listopadowym wydaniu „Pszczelarstwa” tradycyjnie zamieszczamy krótką relację z konferencji wpisanej do kalendarza ważnych wydarzeń pszczelarskich przez wielu pszczelarzy z południowego regionu kraju. - PSZCZELARSKIE MIGAWKI Z KRAJU
Kamila Cyfra - PSZCZELARSKIE MIGAWKI ZE ŚWIATA
Kamila Cyfra
DZIKIE ZAPYLACZE
- PSZCZOŁA W SPODNIACH
Mikołaj Borański, dr Aleksandra Splitt
Rodzaj Dasypoda – obrostka (Latreille, 1802) tworzą gatunki pszczół niezbyt dużych, barwnie owłosionych, o krótkim języczku. Wyróżnia je charakterystyczny aparat do przenoszenia pyłku na trzeciej parze odnóży samic, który ma postać dużej krzaczastej szczoteczki.