Miesięcznik Pszczelarstwo

Luty 2022

Szanowni Państwo,

za nami dopiero pierwszy miesiąc kalendarzowej zimy, ale coraz dłuższe dni, szczególnie słoneczne, sprawiają, że myślimy już o nadchodzącej wiośnie, oczywiście w kontekście tego, co dzieje się w pasiece – o tej porze bowiem powoli rozpoczyna się rozwój rodzin.  I chociaż w lutym, w  dalszym ciągu pszczoły przede wszystkim potrzebują spokoju, to już w tym okresie mogą wymagać pomocy… Jakiej? O tym w poradach z Pszczelej Woli…  

Oczekiwanie wiosny to także intensyfikacja  prac związanych z przetapianiem plastrów, czyszczeniem i drutowaniem ramek oraz przygotowaniem węzy… której jakość handlowa od wielu lat jest tematem wielu spotkań, dyskusji i debat, toczących się w różnych gremiach. W obecnej sytuacji, być może  pomocny okaże się, przedstawiony w tym numerze, pomysł na wytwarzanie węzy we własnym zakresie. 

Skutki zmian klimatycznych okazują się często dotkliwe dla pszczół i pszczelarzy. Pociągają za sobą konieczność weryfikacji sposobów gospodarowania w pasiekach. A jak radzą sobie pszczelarze w znacznie trudniejszych warunkach? Zapraszamy do odwiedzenia pasieki prowadzonej na Islandii… 

Krystyna Pohorecka

 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

10,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W lutym:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PORADY Z PSZCZELEJ WOLI:  LUTY
    Tomasz Kędziora
    Luty zawsze jest dla zimujących pszczół okresem trudnym. Lekkie zimy i mroźne lutowe miesiące w ostatnich latach powodują duże straty wśród rodzin. W tym czasie najważniejsza jest odpowiednia ilość pokarmu nad kłębem, czyli pod górną beleczką plastrów.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • CHABRY, POLSKIE BŁAWATY
    Marek Pogorzelec
    Są elementem rodzimego krajobrazu. Trudno wyobrazić sobie nasze pola bez błękitnych bławatów, choć rolnicy skutecznie z nimi walczą. Za to pszczelarze powinni robić wszystko, żeby ocalić chabry. Dla dobra pszczół, które je uwielbiają. 

ULE I SPRZĘT PASIECZNY

  • WĘZA Z DRUKARKI 3D
    Wiktor Korczyński, Maciej Nowak
    Ile wosku jest w wosku – to pytanie pszczelarze zadają od lat, narzekając na jakość węzy, która ze względu na brak regulacji prawnych, nie podlega żadnej kontroli. Problem dotyczy nie tylko zdrowia pszczół, ale także człowieka i jego środowiska. Wielkopolscy pszczelarze przedstawiają samodzielną metodę wyrobu węzy z własnego wosku, przy użyciu drukarki 3D.   
       

PUNKT WIDZENIA

  • O ODPORNOŚCI PSZCZÓŁ (4)
    Bartłomiej Maleta

    Paradoksalnie, aby pokonać dręcza pszczelego musimy zaakceptować jego obecność w pasiece. Jeśli nie zmienimy kierunku myślenia o największym zagrożeniu pszczół, nie tylko osłabimy ich adaptacje środowiskowe, ale i na długi czas utrudnimy sobie praktykę pszczelarską.

  • MOJA GOSPODARKA PASIECZNA
    Zdzisław Walicki
    Przedstawiamy opinię jednego z czytelników naszego pisma na temat zasadności stosowania izolatora Chmary. Jest to głos polemiczny w stosunku do artykułów zamieszczonych  w „Pszczelarstwie” w 2021 roku.

ZDROWIE PSZCZÓŁ

  • POLE ELEKTROMAGNETYCZNE A KONDYCJA PSZCZOŁY MIODNEJ
    dr inż. Paweł Migdał, Ewelina Berbeć, Agnieszka Murawska 
    Czy pole elektromagnetyczne emitowane np. przez linie wysokiego napięcia lub stacje bazowe sieci komórkowej jest zagrożeniem dla pszczół?

ROZMOWA MIESIĄCA

  • HODUJĄC PSZCZOŁY, MUSISZ NAUCZYĆ SIĘ UFAĆ NATURZE – z  Torbjörnem Andersenem –  norweskim pszczelarzem – rozmawia Adam Pluciński 
    TORBJÖRN ANDERSEN jest Norwegiem, który od 20 lat mieszka na Islandii, gdzie pracuje jako lekarz rodzinny. Jego pasją są pszczoły, które trzyma w kilku pasiekach na wyspie. ADAM PLUCIŃSKI, fotograf i pszczelarz z Warszawy, odwiedził go na Islandii. W rozmowie uczestniczy też współpracownica Andersena, NIKOL KOWALIK, Polka, która marzy o założeniu własnej pasieki.

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

  • NOWE ODKRYCIA
    Przygotował: Jakub Jaroński 
    BAKTERIE BYTUJĄCE W NEKTARZE ODŻYWIAJĄ SIĘ PYŁKIEM  – niedawno w czasopiśmie „Current Biology” opublikowano artykuł, który, zdaniem autorów, jest pierwszą pracą dokumentującą stymulowanie procesu kiełkowania pyłku znajdującego się w nektarze przez obficie występujące w nim bakterie Acinetobacter. Dzięki temu nektar zostaje wzbogacony w substancje białkowe (azot).
    DRUGA STRONA… CECHY VSH – Pszczoły posiadające cechę nazwaną VSH (Varroa Sensitive Hygiene) potrafią usuwać czerw porażony przez roztocze Varroa. W trakcie tej czynności robotnice mogą zjadać poczwarki, zakażone wysokim ładunkiem DWV zakażając się w ten sposób, a podczas trofalaksji  przekazują wirus kolejnym robotnicom. A zatem kontakt z pszczołami VSH obarczony jest ryzykiem transmisji DWV w rodzinie.

POLEMIKA

  • POROBNICA OCALONA, PLANETA KWITNIE
    Jakub Jaroński
    Marek Pogorzelec w artykule Porobnica paskowana ocalona (Pszczelarstwo 11/2021) przedstawia akcję obrony siedliska pszczół i grzebaczy (czyli najbliższych kuzynek pszczół) w Strzelnicy w podlubelskim Łukowie. Sam również wspierałem tę inicjatywę, popieram także pomysł prowadzenia tam badań i zachowanie tego miejsca jako „użytku ekologicznego” (jedna z ustawowych form ochrony przyrody). W artykule znalazły się jednak pewne uproszczenia, które zdaniem autora warto wyjaśnić.

HISTORIA PSZCZELARSTWA

  • CZTERY DEKADY ZMAGAŃ POLSKICH PSZCZELARZY Z DRĘCZEM PSZCZELIM (4)
    Maciej Winiarski
    Pierwsze ognisko roztocza wykryto w Polsce w 1980 roku, a już jesienią 1985 roku roztocze opanowało pasieki w całym kraju i do tej pory jest największym wrogiem pszczół. Refleksjami na temat nierównej walki pszczelarzy z Varroa, w latach 2006–2020, dzieli się jeden z nich. Czytaj więcej…
     
  • PSZCZELARSTWO W SZTUCE MEDALIERSKIEJ
    dr inż. Hieronim Czerwieniec
    Motywy pszczelarskie na medalach zaczęły pojawiać się pod koniec XVIII wieku, w ślad za rosnącym znaczeniem produktów pszczelarskich i ich popularnością. Wręczano je wystawcom, producentom i działaczom. I tak jest do dziś. Czytaj więcej…

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

  • DOKTOR JUDYM Z POLANICY-ZDROJU
    Jerzy Gnerowicz
    Był naczelnym lekarzem Polanicy-Zdroju. Oddanym, takim, który podaje pacjentowi rękę, rozmawia i doradza; z tytułem doktora nauk wszech lekarskich. To dr Józef Matuszewski jako jeden z pierwszych w Polsce zwrócił uwagę na właściwości mleczka pszczelego. Polska apiterapia zawdzięcza mu pionierskie odkrycia dotyczące zdrowotnych właściwości mleczka. Czytaj więcej…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ