Miesięcznik Pszczelarstwo

Maj 2022

Szanowni Państwo,

majowy, dynamiczny rozwój przyrody dotyczy także rodzin pszczelich, stąd tematem przewodnim tego numeru są zabiegi, które mogą im w tym pomóc. Wprawdzie wiele prac w pasiece zależy od pogody, dostępnych pożytków czy metod gospodarki pasiecznej, to jednak są i takie, które są wspólne dla wszystkich sposobów gospodarowania. Ich katalog, w ulach wielokorpusowych, różnego typu, przedstawiają nasi stali autorzy.

W tym numerze „Pszczelarstwa” – piórem uznanych krajowych hodowców – piszemy także o wychowie matek pszczelich. Zgodnie z zapowiedzią inaugurujemy również współpracę z czasopismem „Moderní Včelař”. Pierwszy z artykułów publikowanych na łamach czeskiego miesięcznika, który Państwu udostępniamy, dotyczy praktycznego sposobu oceny jakości zakupionej węzy.

Zapraszamy do lektury… 

Krystyna Pohorecka

 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

10,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W maju:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PORADY Z PSZCZELEJ WOLI:  MAJ
    Tomasz Kędziora
    Maj to okres bardzo gorący, zarówno w kalendarzu pszczół, jak i pszczelarza. Oznacza początek pożytków towarowych, nastrój rojowy, tworzenie nowych rodzin, wychów matek… Przy sprzyjających warunkach pogodowych i nektarowych pod koniec miesiąca będziemy mogli odwirować pierwszy miód towarowy.

  • NAJPROSTSZA KONSTRUKCJA, NAJŁATWIEJSZA GOSPODARKA (8)
    Jakub T. Wilk
    Oto wkraczamy w pełnię sezonu. Mniszek, rzepak są w pełni kwitnienia, pszczoły intensywnie pracują, rodzina pszczela osiąga biologiczną dojrzałość,
    ciągnie ją do rozrodu; pojawiają się trutnie, miseczki matecznikowe, w nich jajeczka, a w końcu mateczniki. Oznaka to dla pszczelarza, że wchodzimy w okres rójek, który będzie wygasał do końca czerwca. Co zrobi pszczelarz-inżynier, gospodarujący w ulach Langstrotha ¾, aby jak najmniejszym nakładem sił pozwolić pszczołom wytworzyć jak najwięcej produktów?
     

HODOWLA PSZCZÓŁ

  • O POTRZEBIE WYCHOWU MATEK PSZCZELICH RAZ JESZCZE
    dr inż. Jerzy Samborski
    Jak często należy wymieniać matki? Czy je kupować, czy hodować we własnym zakresie? Aby ułatwić tę decyzję, przedstawiamy mini poradnik wychowu matek pszczelich stworzony przez doświadczonego naukowca-hodowcę.

PRODUKTY PSZCZELE

  • BADANIE JAKOŚCI WOSKU POPRZEZ OKREŚLENIE JEGO TEMPERATURY KRZEPNIĘCIA
    Alena Bruce Krejčí, Karolína Svobodová, Václav Krištůfek 
    Czescy naukowcy zweryfikowali metodę wykrywania zanieczyszczenia wosku pszczelego parafiną lub stearyną na podstawie temperatury krzepnięcia. W ten sposób jego jakość można ocenić także w warunkach domowych. Wynikami badań podzielili się na łamach najlepszego czeskiego pisma pszczelarskiego „Moderní Včelař”. Publikacja tego tekstu w „Pszczelarstwie” jest wynikiem współpracy między redakcjami.

CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • NOWE METODY OCHRONY PSZCZÓŁ PRZED DROBNOUSTROJAMI 
    dr hab. inż. Krystian Marszałek prof. instytutu, Piotr Marszałek
    Problem kondycji pszczół nieustannie zaprząta uwagę naukowców całego świata. Do walki z chorobami i szkodnikami wykorzystuje się nowszą technologię, która może być nie tylko skuteczna, ale co ważniejsze – bezpieczna dla naszego środowiska – bo wolna od „chemii”.
  • JAK POSTĘPOWAĆ W PRZYPADKU ZATRUĆ
    Antoni Ożóg
    Niedługo zacznie się sezon, który – jak każdy – oprócz szans niesie zagrożenia. Jednym z najpoważniejszych jest zatrucie czy podtrucie pszczół opryskami. Z przepisów znikł precyzyjny zapis zabraniający wykonywania oprysków na uprawach kwitnących oraz podczas występowania spadzi w porze oblotu pszczół. Czytaj dalej…

INNE ZAPYLACZE

  • NA POMOC SAMOTNYM PSZCZOŁOM
    Aleksandra Splitt
    Przekonanie, że człowiek musi pomagać małym, pracowitym owadom produkującym miód, zyskuje w ostatnim czasie na popularności. Nic bardziej mylnego! Pomocy wymagają głównie pszczoły samotnice. Nie produkują miodu, ale ich rola w środowisku jest nie do przecenienia.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • BODZISZEK I JEGO KREWNE 
    Marek Pogorzelec
    Mają wyjątkowe walory ozdobne, a przy tym są łatwe w uprawie. W Polsce mamy siedem gatunków rodzimych bodziszków, a kilka kolejnych to rośliny obce u nas zadomowione. Dla pszczół najważniejszy jest jednak bodziszek łąkowy.

ROZMOWA MIESIĄCA

  • HODOWCA PSZCZÓŁ ŚWIADCZY USŁUGI DLA PSZCZELARZY. MUSI ODPOWIADAĆ NA ICH POTRZEBY ORAZ NOWE WYZWANIA (2) – mówi Przemysław Szeliga, prezes Polskiego Stowarzyszenia Hodowców Matek Pszczelich, w rozmowie z Jakubem Jarońskim
    W majowym numerze publikujemy drugą część rozmowy poświęconej przede wszystkim hodowli matek pszczelich.

HISTORIA PSZCZELARSTWA

  • PSZCZELARSTWO W SZTUCE MEDALIERSKIEJ:  KONGRES APIMONDIA I OGÓLNOPOLSKIE DNI PSZCZELARZA
    dr inż. Hieronim Czerwieniec
    Historia Kongresów Międzynarodowej Organizacji Związków Pszczelarskich Apimondia liczy już 125 lat. Zaledwie dwa lata mniej niż historia Apimondii, Międzynarodowej Organizacji Związków Pszczelarskich. W 1987 roku gospodarzem najbardziej prestiżowej imprezy pszczelarskiej świata była Polska. Z tej okazji wybito pamiątkowe medale. Czytaj dalej…

Z PSZCZOŁĄ W HERBIE 

  • NOWOPSKÓW
    Jerzy GnerowiczOkolice Ługańska mają dla Ukrainy znaczenie szczególne. W wieku XVII to właśnie tu powstała republika kozacka, namiastka wolnego państwa. W jego heraldyce znajdziemy motywy związane z pszczelarstwem. Czytaj dalej…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ