Miesięcznik Pszczelarstwo

Październik 2021

Szanowni Czytelnicy,

przed nami kilka spokojniejszych miesięcy bowiem pracy bezpośrednio przy rodzinach pszczelich jest coraz mniej. Co pozostało do zrobienia? Końcowa ocena stanu zapasów zimowych, ostatnie zabiegi przeciwwarrozowe, zabezpieczenie rodzin przed zimnem i szkodnikami… 

Cieplejsze dni możemy zatem wykorzystać na porządkowanie pasieczyska, sadzenie nowych, atrakcyjnych dla pszczół roślin. Uwagę trzeba poświęcić także wycofanym z gniazd plastrom. Dezynfekcja wyposażenia uli i sprzętu ma swoich zwolenników i przeciwników. Pszczelarze zainteresowani tym tematem w kolejnych numerach „Pszczelarstwa” znajdą podpowiedzi, w jaki sposób robić to najlepiej.

Mamy nadzieję, że jesienne wieczory spędzą Państwo przy lekturze naszego miesięcznika. Nie będzie to czas stracony…

 

Krystyna Pohorecka

PS

Od  października adres redakcji „Pszczelarstwa" ulega zmianie. Wszystkie dane znajdą Państwo w stopce redakcyjnej. 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

5,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W październiku:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • PAŹDZIERNIK W PASIECE 
    Marek Podlewski
    Dobrze przygotowana biologicznie rodzina pszczela, zaopatrzona w odpowiednią ilość zapasów, ma ogromne możliwości dostosowania do zmiennych warunków środowiska w czasie zimowli. Autorka zacytowanych wyżej słów, Wanda Ostrowska, wskazuje zasadnicze czynniki determinujące pomyślne przezimowanie rodzin pszczelich.
  • NAJPROSTSZA KONSTRUKCJA, NAJŁATWIEJSZA GOSPODARKA (2)
    Jakub T. Wilk
    Jak zbudować ul Langstrotha? Zawodowy pszczelarz zdradza szczegóły konstrukcji, która jego zdaniem zapewnia pszczołom bytowanie w warunkach najbardziej zbliżonych do naturalnych.
  • PSZCZELARSTWO EKOLOGICZNE: STAN OBECNY(2)
    dr Piotr Skubida
    Zasady pszczelarstwa ekologicznego są ściśle usankcjonowane zarówno unijnymi, jak i krajowymi przepisami prawnymi. Regulują one wszystkie aspekty prowadzenia gospodarki pasiecznej, której celem jest pozyskiwanie produktów pszczelich.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • DENDROFLORA POŻYTKOWA (5)
    Sławomir Skórka
    To już ostatnia lista kwitnących krzewów, którym towarzyszą intensywne obloty pszczół. Warto posadzić je w pobliżu pasieki. 
  • CZOSNEK WONNY
    Wojciech Morawski
    Kwitnienie rozpoczyna w połowie sierpnia i kontynuuje jesienią. Pszczoły uwielbiają kwiaty czosnku.
  • JAK DOGLĄDAĆ DOGLĘDKI
    Marek Pogorzelec 
    Przypominają kwiat małego słonecznika. Kwitną obficie, a szczyt kwitnienia przypada na sierpień, wtedy gdy coraz trudniej o pożytek. Doględki to rośliny bardzo pożyteczne: służą i ludziom, i pszczołom. Czytaj więcej…

ULE I SPRZĘT PASIECZNY

  • BECZKA KTÓRA UŁATWIA MIODOBRANIE, TRANSPORT MIODU ORAZ PODKARMIANIE PSZCZÓŁ NA ZIMĘ  
    dr hab. Zbigniew Lipiński, dr hab. Joanna Wojtacka prof. UWM
    Pozyskiwanie miodu w pasiece amatorskiej znacznie oddalonej od domu pszczelarza wciąż jest problemem. Kłopotem jest choćby konieczność przewożenia do domku miodowego wszystkich potrzebnych do miodobrania sprzętów. Są rozwiązania, które pozwalają zredukować listę niezbędnych przedmiotów.

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

  • NOWE ODKRYCIA
    Przygotował: Jakub Jaroński
    Dzikie pszczoły zastępują miodne
    Do plonowania jabłoni niezbędne są owady zapylające, wśród których najliczniej reprezentowane są pszczoły. Na okres kwitnienia jabłoni przypada również kwitnienie rzepaku, który w dzień nektaruje intensywniej niż jabłoń i przez to może odciągać pszczoły miodne. Problem jest o tyle istotny, że w ostatnich dwóch dekadach, wraz ze wzrostem zapotrzebowania na biopaliwa, powierzchnia upraw rzepaku istotnie się zwiększyła. Czy jabłonie rosnące w pobliżu rzepaku nie zostaną zapylone?
    Pszczoła miodna a rozwój trzmiela ziemnego
    Pszczoły miodne w pasiekach mogą konkurować z pszczołami żyjącymi dziko, uszczuplając (a nawet doszczętnie eksploatując) ich zasoby pokarmowe. Podejrzewano, że w krajobrazie zmodyfikowanym przez człowieka duże zagęszczenie rodzin pszczelich może negatywnie wpływać na rozwój gniazda (biomasę) trzmieli Bombus terrestris L., co z kolei jest ważną cechą determinującą ich kondycję. Jakie są rezultaty badań?

 CHOROBY • SZKODNIKI • ZATRUCIA

  • CO POTRAFIĄ TRZY ATOMY TLENU?
    dr hab. Krystyna Pohorecka prof. PIWet-PIB 
    Ozon, bo o nim mowa, został wpisany na listę substancji uznanych za bezpieczne ponad 30 lat temu. Jego silne właściwości utleniające są szeroko wykorzystywane choćby w przetwórstwie żywności. Czy ta technologia może być stosowana także w pszczelarstwie?

PUNKT WIDZENIA 

  • ODPORNOŚCI PSZCZÓŁ (1)
    Bartłomiej Maleta
    Dręcz pszczeli jest z nami już 40 lat, a mimo to zdecydowana większość pszczół wciąż sobie z nim nie radzi. Nie dlatego, że nie są w stanie kontrolować samodzielnie populacji roztocza, ale z powodu stałej ingerencji człowieka.  
  • TECHNOLOGIA REGULACJI CZERWIENIA – ANTIDOTUM NA WIELE PROBLEMÓW
    Igor Pawłyk
    Pszczelarze w Polsce mogą korzystać z izolatora dr. Petra Chmary od dekady. Refleksjami na temat płynących z tego korzyści dzieli się zdeklarowany popularyzator tej metody.

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

  • PSZCZOŁY I DINOZAURY
    Przygotował: Jakub Jaroński
    XIV Świętokrzyskie Święto Pszczoły, obchodzone w dniach 20–22 sierpnia 2021 roku na terenie Bałtowskiego Kompleksu Turystycznego Jurapark, oczami Jakuba Jarońskiego. Czytaj więcej…
  • WIEŚCI ZE ŚWIATA
    Przygotowali: Gabriela Wilczyńska, Piotr Szyszko
    Zapylacze na Hawajach
    Pszczoły miodne (pochodzące z Europy) mają dosyć skomplikowaną relację z pszczołami hawajskimi. Wielu rolników uzależnia własną działalność od aktywności pszczół miodnych, które zapylają uprawy. Może to rodzić zagrożenie dla rodzimych pszczół (ok. 63 gatunków), zwanych pszczołami o żółtej twarzy, które wyglądem przypominają osy, nie produkują miodu.
    Groźny wirus w Indiach
    Koloniom pszczół w południowych Indiach ponownie zagraża tajski wirus choroby woreczkowej czerwiu – Thai sacbrood virus (TSBV) – bardziej zjadliwy szczep wirusa choroby woreczkowej czerwiu (sacbrood virus – SBV).
    Mniej miodu 
    Francuscy pszczelarze mają uzasadnione obawy dotyczące tegorocznych zbiorów miodu. W przeciwieństwie do roku 2020, obecny nie zapowiada się rekordowo.
    COVID a populacja pszczół
    Dobre wieści dochodzą z Nowej Zelandii. Wraz z wybuchem pandemii COVID 19 wśród Nowozelandczyków odnotowano wyraźny wzrost zainteresowania pszczelarstwem.
    Enzymy kontra trucizny
    Pszczoły potrafią skutecznie neutralizować trujące alkaloidy pirolizydynowe (AP) dzięki właściwości – znajdujących się w miodzie – enzymów.

HETMANKI-ZGADYWANKI 

  • ZAGADKI 
    Przygotowała: Jadwiga Barbara Caban 
    Kolejna porcja dobrej zabawy, na którą zapraszamy wraz z autorką… 

HISTORIA PSZCZELARSWA 

  • CZTERY DEKADY ZMAGAŃ Z DRĘCZEM PSZCZELIM (3)
    dr Maciej Winiarski 
    Pszczelarze w Polsce zmagają się z dręczem, największym wrogiem pszczół, od 1985 roku. Oto kolejny etap walki z Varroa we wspomnieniach właściciela pasieki.

Z PSZCZOŁĄ W HERBIE

  • PSZCZÓŁKI
    Jerzy Gnerowicz
    Na pograniczu Kociewia i Żuław, w południowej części powiatu gdańskiego, w województwie pomorskim żyje lokalna wspólnota pracowita jak pszczoły, trudniąca się wytwarzaniem bursztynowego miodu w akompaniamencie brzęku tak miłego uchu pszczelarza.

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ