Miesięcznik Pszczelarstwo

Październik 2024

Szanowni Czytelnicy,

w październikowym wydaniu nieco więcej uwagi poświęcamy zagadnieniom związanym ze zdrowiem pszczół. Wynika to po części z faktu, że większość pszczelarzy praktykuje jesienne zwalczanie inwazji Varroa destructor. W tym okresie zabiegi przeciwwarrozowe są konieczne w rodzinach do tej pory nieleczonych, ale także w pasiekach zlokalizowanych w regionach o dużym napszczeleniu, gdzie istnieje znaczne ryzyko reinwazji. 

Przypominamy zatem dwie metody ograniczenia stopnia porażenia rodzin przez pasożyty. Pierwsza dotyczy wykorzystania urządzenia emitującego ultradźwięki. Efekty tego rodzaju zabiegów były już prezentowane na łamach naszego miesięcznika. Tym razem autor tej metody przedstawił wyniki oceny wpływu fal dźwiękowych na cykl rozwojowy pasożyta w komórkach z czerwiem trutowym. Drugi przywołany sposób, znacznie dłużej stosowany i zdecydowanie bardziej rozpowszechniony, to zwalczanie pasożytów za pomocą kwasów organicznych. Zasady bezpiecznej aplikacji kwasu mrówkowego są jednym z wielu wątków, poruszonych w opracowaniu poświęconemu temu tematowi. Uwagę Czytelników z pewnością przykuje nieszablonowe podejście autora do roli, jaką kwasu mrówkowy może odegrać w leczonych rodzinach.

Pojawienie się kolejnego pasożyta pszczoły miodnej w krajowych pasiekach wydaje się coraz bardziej prawdopodobne. Wzrost ryzyka spowodowany jest obecnością roztoczy z rodzaju Tropilaelaps w dwóch regionach Rosji. Świadomość zagrożenia zwiększa szanse na adekwatną i szybką reakcję. Zapraszam więc do lektury. 
 

Krystyna Pohorecka

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

14,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

10,00 zł

W październiku:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • „CHRZAN Z MIODEM DOBRY – A MIÓD SAM”
    dr hab. Dariusz Gerula, prof. IO
    Jesienne dni z niemal letnią pogodą zdarzają się coraz częściej. Mimo to nie zmieniajmy odwiecznych praw natury. Dajmy odpocząć pszczołom i zapewnijmy im warunki jak najbardziej zbliżone do tych, w jakich żyły, zanim stały się zwierzętami gospodarskimi.

CHOROBY SZKODNIKI ZATRUCIA

  • ROZTOCZE TROPILAELAPS SĄ JUŻ BLISKO
    Igor Pawłyk
    Wprowadzenie zachodniej pszczoły miodnej (Apis mellifera L.) do Azji miało poważne konsekwencje – doprowadziło do zmian żywicieli nie tylko w przypadku roztoczy rodzaju Varroa. Zjawisko to objęło także swym zasięgiem populacje A. mellifera zamieszkującej inne regiony świata. Niemal dwadzieścia lat temu w europejskich pasiekach wykryto chorobotwórcze mikrosporidia – Nosema ceranae (obecnie Vairimorpha ceranae). Rodzimym gospodarzem tego gatunku jest wschodnia pszczoła miodna (Apis cerana Fabr.). Dzisiaj faktem stała się introdukcja na teren Europy kolejnego pasożyta, którego pierwotnym żywicielem są olbrzymie pszczoły miodne (Apis dorsata Fabr. i Apis laboriosa Smith).

  • KWAS MRÓWKOWY W LECZENIU I DIAGNOZOWANIU RODZIN PSZCZELICH [1] 
    dr Artur Czupryn
    Kwas mrówkowy jest jedynym związkiem, który umożliwia bardzo skuteczne zwalczanie pasożytniczych roztoczy Varroa destructor nie tylko na dorosłych pszczołach, ale także na stadiach rozwojowych obecnych w zasklepionych komórkach plastrów. Może być stosowany latem – w pełni sezonu pszczelarskiego w rodzinach z dużą ilością czerwiu. Bezpieczna aplikacja kwasu wymaga właściwego przygotowania rodzin pszczelich i przestrzegania kilku podstawowych zasad.

  • EMITER SONICZNY – URZĄDZENIE DO ZWALCZANIA VARROA DESTRUCTOR
    prof. dr hab. Marian Surowiec
    Zwalczanie inwazji roztocza V. destructor za pomocą ultradźwięków jest przedmiotem badań prowadzonych od 2020 roku („Pszczelarstwo”, 2020, 9; 2021, 7). Podczas kolejnych doświadczeń oceniono wpływ fal dźwiękowych na cykl rozwojowy pasożyta w komórkach z czerwiem trutowym.

BIBLIOTEKA PSZCZELARZA

  • NOWOŚCI WYDAWNICZE
    dr hab. Krystyna Pohorecka
    Nową pozycję wydawniczą z dziedziny pszczelarstwa – książkę Chów i hodowla pszczół – można by w zasadzie przedstawić za pomocą jednego słowa. A jest nim „niezbędnik”. Bo chociaż profesor Jerzy Wilde w przedmowie podkreśla, że autorom przeświecała idea opracowania nowoczesnego podręcznik akademickiego, to w efekcie powstał podręcznik dla wszystkich. Ty drogi Czytelniku też powinieneś (musisz) go mieć.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • NOSTRZYK BIAŁY – PSZCZELI RAJ
     dr Zofia Kaczmarek
    Nostrzyk należy do najbardziej miododajnych roślin w naszym klimacie. Kwiaty są chętnie odwiedzane przez pszczoły miodne i inne owady pszczołowate oraz motyle. Nostrzyk cechuje się dość długim okresem kwitnienia, od czerwca lub lipca do października.

  • DLACZEGO LIPY SŁABO NEKTARUJĄ?
     dr Artur Kania
    Lipy to jeden z najpiękniejszych, najbardziej okazałych, długowiecznych gatunków drzew liściastych, rosnących w klimacie umiarkowanym. Większość korzyści płynących z ich obecności w naszym otoczeniu zawdzięczamy bogactwu liści.

  • PRZEGORZANY – OZDOBNE ROŚLINY MIODODAJNE I PYŁKODAJNE
     prof. dr hab. Bożena Denisow, dr Monika Strzałkowska-Abramek
    Przegorzany to niezwykle dekoracyjne rośliny z rodziny astrowatych (Asteraceae), które wyróżniają się oryginalnymi kulistymi kwiatostanami o różnych odcieniach niebieskiego, aż po białe. Do ich kształtu nawiązuje nazwa rodzajowa, zapożyczona od greckiego słowa echinops ‘jeż’. W Polsce rośliny te uprawiane są głównie ze względu na wysoką wydajność miodową, ale też z powodu swojego niezwykłego wyglądu.

APITERAPIA

  • APITERAPIA W PRAKTYCE: PRODUKTY PSZCZELE W NADCIŚNIENIU
    Arkadiusz Ciołkowski
    Nadciśnienie zalicza się do grupy chorób cywilizacyjnych, których występowanie jest bezpośrednio związane z czynnikami rozwiniętej cywilizacji, takimi jak: niewłaściwe odżywianie, mała ilość ruchu, szybkie tempo życia, skażenie środowiska oraz nadmierne natężenie światła i hałasu. Choć miód jest często wykorzystywany przez pacjentów jako środek wspomagający leczenie nadciśnienia tętniczego, to niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że terapeutyczne działanie wykazują również inne produkty pszczele, np. pyłek kwiatowy, mleczko pszczele i propolis. 

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

  • JAKOŚĆ ZDROWOTNA KRAJOWYCH PRODUKTÓW PSZCZELICH
    dr hab. Krystyna Pohorecka
    W ramach interwencji I.6.6 „Interwencja w sektorze pszczelarskim – wsparcie naukowo-badawcze” w roku 2024, objętej Planem Strategicznym dla Wspólnej Polityki Rolnej na lata 2023–2027 zrealizowane zostały projekty badawcze dotyczące oceny bezpieczeństwa zdrowotnego miodu i wosku.

  • PSZCZELARSKIE MIGAWKI
    Kamila Cyfra
    Ostatni miesiąc obfitował w pszczelarskie uroczystości. Świętowano w Lublinie, Krakowie i Rogowie. Do optymistycznych wydarzeń należało też korzystne dla pszczelarzy zakończenie sprawy o wytrucie pszczół, czy dofinansowanie zakupu karmy dla rodzin pszczelich zlokalizowanych na terenie województwa zachodniopomorskiego. 

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ