Miesięcznik Pszczelarstwo

Sierpień 2021

Szanowni Czytelnicy,

w wielu regionach kraju sezon pszczelarski dobiega końca, przynajmniej, jeśli chodzi o zbiory miodu towarowego. Można zatem, a nawet trzeba, zadbać o kondycję rodzin pszczelich, które wkrótce czeka najtrudniejszy okres – zimowla.

Jednym z rutynowych zabiegów gospodarki pasiecznej o tej porze stało się zwalczanie inwazji Varroa destructor. Im wcześniej rozpoczniemy usuwanie pasożytów z rodzin, tym pokolenie pszczół zimowych ma większe szanse na dotrwanie do wiosny w dobrej kondycji. Populację roztocza warto obniżyć również w pasiekach, gdzie oczekuje się późnych pożytków – pozwala na to asortyment preparatów przeciwwarrozowych.

Krystyna Pohorecka
 

  • Opracowanie graficzne: Monika Karvazy
  • Liczba stron: 40
  • ISSN: 0478-7080

Cena wersji papierowej:

5,00 zł

Cena wersji elektronicznej:

9,00 zł

W sierpniu:

GOSPODARKA PASIECZNA 

  • SIERPIEŃ W PASIECE
    Marek Podlewski
    Nadchodzi najważniejszy okres w roku pszczelarskim: przygotowanie rodzin pszczelich do zimowli. To właśnie zabiegi wykonane w lipcu i sierpniu zaprocentują w następnym sezonie.

CHOROBY SZKODNIKI ZATRUCIA

  • JUŻ CZAS… CZYLI KIEDY, CZYM I JAK ZWALCZAĆ DRĘCZA PSZCZELEGO
    dr hab. Krystyna Pohorecka prof. PIWet-PIB
    Aktualnie na liście produktów leczniczych weterynaryjnych (PLW) dopuszczonych do krajowego obrotu, a tym samym refundowanych ze środków Krajowego Programu Wsparcia Pszczelarstwa, znajduje się 10 preparatów. Gwoli przypomnienia podstawowych zasad ich stosowania, determinujących skuteczność zabiegów, przedstawiamy krótką charakterystykę produktów.

PRODUKTY PSZCZELE

  • METODY ZAPOBIEGANIA KRYSTALIZACJI MIODU W PRZETWÓRSTWIE   SPOŻYWCZYM
    dr. hab. inż. Małgorzata Dżugan prof. UR
    Krystalizacja miodu jest procesem naturalnym, stwarza jednak problemy podczas dystrybucji i dozowania miodu, ograniczając jego wykorzystanie w technologii żywności. To zjawisko można jednak zahamować lub opóźnić jego przebieg.

POŻYTKI I ZAPYLANIE

  • KORKOWIEC I JEGO KREWNI
    Marek  Pogorzelec
    Przedstawicieli rodziny rutowatych (Rutaceae) znajdziemy przede wszystkim w strefie klimatu tropikalnego lub subtropikalnego. Dla pszczelarstwa najważniejsze są uprawiane na dużą skalę cytrusy, z których pozyskuje się miód odmianowy. Niektóre gatunki z rodziny rutowatych (np. ewodia) występują również w strefie klimatu umiarkowanego.
  • WERBESINA
    Wojciech Morawski
    Rośnie bardzo szybko. Kwitnie długo, obficie i nieprzerwanie: od czerwca do przymrozków. Pszczoły ją uwielbiają. czytaj więcej
  • DENDROFLORA POŻYTKOWA (4)
    Sławomir Skórka
    Kolejna lista kwitnących krzewów, którym towarzyszą intensywne obloty pszczół. Warto posadzić je w pobliżu pasieki.

ULE I SPRZĘT PASIECZNY

  • JAK UŁATWIĆ SOBIE DOKARMIANIE
    Jan Kołodziejski
    Doświadczony pszczelarz podpowiada, w jaki sposób samodzielnie wykonać urządzenie, które usprawni podawanie syropu rodzinom i przyspieszy prace.
  • KILKA UWAG NA TEMAT PRACOWNI PASIECZNEJ (2)
    Czesław Jung
    W czasach zmieniających się warunków środowiskowych coraz częściej koniecznością staje się poszukiwanie bogatszych pożytków. Pasieka wędrowna wymaga jednak dodatkowego wyposażenia.

OPINIE • RADY • ODPOWIEDZI

  • PYTANIA DO PSZCZELARZA
    Igor Pawłyk
    Na pytania Czytelników dotyczące izolacji matek za pomocą izolatora Chmary odpowiada doświadczony pszczelarz praktyk, prowadzący własną pasiekę eksperymentalną. 

PRZEGLĄD BADAŃ NAUKOWYCH

  • NOWE ODKRYCIA
    Przygotował: Jakub Jaroński
    Tym razem o wynikach dwuletnich badań polskich naukowców na temat  wpływu zafałszowanego stearyną i parafiną wosku pszczelego na przeżywalność czerwiu oraz o rezultatach oceny narażenia pszczół miodnych na pestycydy w USA.

ROZMOWA MIESIĄCA

  • PSZCZOŁOM POZOSTAWIAM SWOBODĘ…
    z dr. Davidem Heafem rozmawia Bartłomiej Maleta
    Doktor biochemii David Heaf z Llanystumdwy w Wielkiej Brytanii od 2003 roku chowa pszczoły amatorsko. Odbiera im jedynie niewielkie ilości miodu, pozostawiając resztę rodzinie na okres zimowli. Podstawowe zasady jego gospodarki pasiecznej to: minimalna ingerencja w cykl życiowy rodziny pszczelej, rezygnacja ze środków toksycznych, parzących i biobójczych, wykorzystanie pszczoły przystosowanej lokalnie, akceptowanie rojenia się pszczół jako części naturalnego cyklu życiowego superorganizmu.

LUDZIE • MIEJSCA • WYDARZENIA

  • SPRAWOZDANIE Z MIĘDZYNARODOWEJ KONFERENCJI EURBEST
    Przygotował: Jakub Jaroński
    Zakończył się kilkuletni program Komisji Europejskiej: „Modyfikacja programów hodowlanych i metod selekcji pszczół odpornych na Varroa destructor (EurBeST )”. Wyniki badań poświęconych weryfikacji danych na temat populacji pszczół odpornych oraz ich ewidencji zaprezentowano w dniach 12–21 kwietnia podczas kilkudniowej konferencji on-line, zorganizowanej przez KE
  • DNI OTWARTE W BARTNIKU
    Gabriela Wilczyńska
    Od 30 lat pierwszy weekend lipca należy do Sądeckiego Bartnika. Biesiady w Stróżach na stałe wpisały się w pszczelarski kalendarz. W tym roku wykłady poświęcone były wirusom pszczół. Ten temat zajmuje uwagę naukowców od lat, ale w okresie pandemii, której skutków doświadczamy wszyscy każdego dnia, zyskuje na aktualności. czytaj więcej

LISTY CZYTELNIKÓW

  • SUMAK A WARROZA
    Piotr Sroka
    Chciałbym podzielić się z Czytelnikami pisma „Pszczelarstwo” wnioskami z rozmowy z pewnym starszym, sympatycznym pszczelarzem z Limanowej (przy okazji serdecznie gopozdrawiam), który opowiedział mi o niezwykłych właściwościach sumaka. Niewykluczone, że popularna skądinąd roślina jest w stanie pomócnam w walce z Varroa. czytaj więcej

HETMANKI-ZGADYWANKI 

  • ZAGADKI
    Przygotowała: Jadwiga Barbara Caban 
    Kolejna porcja dobrej zabawy, na którą zapraszamy wraz z autorką…

„Pszczelarstwo” - wiedza i doświadczenie.
Zrób z tego pożytek!

 ZAMÓW PRENUMERATĘ